4-horuce-trendy-roku-2018-pre-drevo-v-interieri
Foto: Homesense

Drevo v interiéri je nesmrteľným materiálom. Aj ono však podlieha aktuálnym trendom. V akej podobe sa z neho môžeme tešiť podľa lovcov trendov tento rok?

Tmavé odtiene

To, že tmavé drevo čoraz viac konkuruje svetlým odtieňom, ukázala v januári aj výstava IMM v Kolíne nad Rýnom. Hoci talianske nábytkárske firmy sa krásnej kresby tmavého orecha nikdy nevzdali, tmavé odtiene dreva sa vkrádajú aj do interiérov v škandinávskom štýle. Tie doteraz preferovali smrek, brezu či borovicu, teda svetlé drevo. Tmavé čokoládové odtiene dodajú interiéru nádych luxusu a hodia sa do priestorovo veľkorysejších interiérov. Tmavá móda zatriasla aj svetom kuchýň, v ktorom sa druh dreva a jeho zafarbenie mení približne každých päť rokov. Biele lesklé kuchynské linky nahradili tmavé odtiene – od tmavého dreva, cez tmavosivé, až po čierne.

Tmavé čokoládové odtiene sa vkrádajú aj do interiérov v stále obľúbenom škandinávskom štýle. Foto: Dutchbone

Zvodné krivky

Zakrivené tvary nábytku a oblé hrany sú ďalším z tohtoročných trendov. Stoličky z ohýbaného dreva pritom neodmysliteľne patria k československému dizajnu už niekoľko desaťročí. V tejto tradícii dodnes pokračuje napríklad česká značka TON, preslávená svojimi stoličkami a kreslami. Vlastnú pozíciu na trhu oživila spoluprácou so známymi dizajnérmi a novým tvaroslovím tradičnej technológie ohýbaného nábytku. Krivky nájdeme nielen na drevenom sedacom nábytku, ale aj na čalúnenom nábytku.

Trend kriviek dokonale reprezentuje nové lounge kreslo Chips od českej dizajnérky Lucie Koldovej. Foto: TON

Ležérnosť wabi-sabi

Japonský štýl wabi-sabi hlása, že nedokonalosť nie je chybou či dôsledkom lajdáckosti. Tento štýl oslavuje autentickosť, jednoduchosť, asymetriu a ručnú prácu. Spojenie wabi-sabi sa ujalo v súvislosti s čistými interiérmi, ktoré nič nepredstierajú a sú silno prepojené s prírodou a jej premenlivosťou. Drevo ako materiál je tu použité vo svojej najčistejšej podobe – trendový teda bude nábytok z druhej ruky, na ktorom vidieť známky opotrebovania, patinu, prasklinu či ryhu. Ekologický a šetrný smer hľadá nové využitie pre veci, ktoré by inak možno skončili na skládke alebo v spaľovni. Ak ani vy nemáte radi plytvanie, stavte na ručne vyrobené drevené dekorácie a recyklovaný drevený nábytok.

Štýl wabi-sabi oslavuje ručnú prácu a nemá rád plytvanie. Foto: Vincent Sheppard

Drevo na stene

Drevený obklad na stene pôsobí príjemným a teplým dojmom. Ak sa rozhodnete pre masívne drevo, bonusom bude jeho prirodzená kresba a fakt, že neobsahuje žiadne lepidlo. Veľkosť paluboviek voľte tak, aby sa daný formát hodil do konkrétnej miestnosti a nepodliehal deformáciám. Zamerajte sa tiež na štruktúru dreva a delenie plochy stien – vodorovné delenie ovplyvňuje dĺžku miestnosti. V širokej ponuke dekorov a typov vynikajú 3D panely s plastickým povrchom. Aj kedysi veľmi obľúbený tatranský profil (perodrážka) prežíva svoju renesanciu. Obklad stien z drevených profilových lamiel sa hodí do rustikálneho i moderného interiéru. Tzv. shiplap je momentálne veľkým trendom u dizajnérov – vidieť ho aj na stránkach venovaných bytovému dizajnu.

Obklad z drevených dosiek „shiplap“ je vyhľadávaným u zahraničných dizajnérov. Foto: Amara 

Ďalšie z interiérových trendov pre rok 2018:

Predchádzajúci článokDrevorezba – ako sa ľudia naučili počúvať drevo
Ďalší článokHľadáte ekologické bývanie? Skúste drevodom
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu :-)

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno