ako-vratit-zivot-starej-skrinke

Každý kus nábytku píše svoj príbeh, mení majiteľov, miesta aj mestá. Stane sa, že po čase skončí odložený niekde v komore, v garáži či na povale. A tam vytrvalo čaká, kedy bude jeho príbeh pokračovať. Nenechajme tieto poklady po našich starých rodičoch pridlho vyčkávať a oživme ich príbehy

ako-vratit-zivot-starej-skrinke

Nábytky zdedené po našich starých rodičoch, často ohlodané zubom času, strácajú svoj pôvodný vzhľad a končia zapratané pod kopou haraburdia. Stačí však obetovať kus svojho voľného času, pár brúsnych papierov, štetec, farbu a z odloženého nepotrebného nábytku sa stáva originálny solitér v modernom interiéri. Takto sa pôvodne kuchynský regál, ktorý sme vytiahli z garáže, stal praktickou úložnou skrinkou, ktorá našla svoje nové miesto v kúpeľni.

Použili sme:

  • teplovzdušnú pištoľ
  • vibračnú brúsku
  • brúsny papier drsnosti 80, 120, 180
  • štetce
  • netransparentný náter (v našom prípade krycia farba do exteriéru Belinka Exterier Email)

Nábytok v prvom rade očistíme od prípadných nečistôt a zistíme stav náterov na celom jeho povrchu. V prípade, že ich poškodenia sú rôznorodé a nerovnomerné, je vhodné odstrániť všetky pôvodné nátery.

ako-vratit-zivot-starej-skrinke

Ak sa na nábytku nachádza viac vrstiev starých náterov, je dobré použiť pri ich odstraňovaní teplovzdušnú pištoľ alebo chemický odstraňovač starých náterov (v prípade tvarovo zložitých detailov na nábytku).

ako-vratit-zivot-starej-skrinke

Po odstránení starého náteru je potrebné dôkladne obrúsiť celý povrch, najskôr trebárs vibračnou brúskou a na záver aj ručne – brúsnym papierom. Ním dočistíte miesta, kam sa brúska nedostane. Postupujeme od brúsneho papiera s hrubšou zrnitosťou (označuje sa nižším číslom, napríklad 40 až 80) k brúsnemu papieru s jemnejším zrnom (označuje sa vyšším číslom, napríklad 120 až 180).

ako-vratit-zivot-starej-skrinke

V prípade starších kúskov sa môže často stať, že aj po starostlivom odstránení náteru a prebrúsení nie je štruktúra dreva dobre viditeľná, prípadne sú na povrchu mechanické poškodenia dreva alebo iné viditeľné chyby. Vtedy je vhodné použiť netransparentný náter, ktorý prípadné drobné nerovnosti a poškodenia zakryje. Väčšie nerovnosti už treba vytmeliť a znova prebrúsiť.

ako-vratit-zivot-starej-skrinke

Pri výbere krycej farby sú rozhodujúce viaceré faktory. K najdôležitejším patrí, samozrejme, samotný farebný odtieň, ale nesmieme zabúdať ani na vhodnosť použitia jednotlivých náterov. Ak sa rozhodneme nábytok umiestniť v prostredí so zvýšenou vlhkosťou, môžeme použiť ako náter aj kryciu farbu určenú do exteriéru.

V prípade tejto skrinky, ktorá bude používaná v kúpeľni, sme aplikovali náter Belinka Exterier Email, nanášaný štetcom v dvoch vrstvách. Prvý náter je vhodné po dostatočnom zaschnutí prebrúsiť jemným brúsnym papierom a až potom nanášať druhú vrstvu.

Predchádzajúci článokŠperky z dreva Made in Slovakia
Ďalší článokInfografika: Veľký prehľad druhov dreva
Drevo ju vždy dokázalo zaujať vo všetkých svojich formách. Či už stojac v lese, alebo spracované v exteriéri a interiéri. Časom si našla cestu k „zabudnutým“ kusom dreveného nábytku, ktoré rada vracia do obehu. Využíva pri tom klasické techniky, ale nebráni sa ani novým možnostiam rôznych dekorácií povrchov. Príležitostne „prifarbí“ aj nové drevené maličkosti, ktoré sa ukázali byť zaujímavými a zároveň aj praktickými darmi.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno