Detské ihrisko priamo na záhrade je jedným z najlepších spôsobov, ako dopriať vašim ratolestiam nekonečnú porciu bezpečnej zábavy. Fantázii sa medze nekladú, a tak si môžete súkromné ihrisko prispôsobiť podľa vašich predstáv. My vám prinášame inšpiráciu na zaujímavé prvky, ktoré by na ňom nemali chýbať!
Keď sa rozhodnete pre vybudovanie vlastného detského ihriska, k dispozícii máte dve rôzne cesty, ktorými sa môžete vydať. Prvá, jednoduchšia, spočíva v kúpe hotovej konštrukcie. Zohnať viete rôzne preliezačky a atrakcie, ktoré sa predávajú vo forme drevenej skladačky. Tú podľa návodu zložíte podobne ako nábytok a zábava sa môže začať.
Potom je tu druhá cesta – vybudovanie vlastného ihriska takpovediac od nuly. V tomto prípade vás čaká viac práce. Okrem poskladania konštrukcie si musíte všetko najprv poriadne navrhnúť a premerať. No práve tento proces môže byť veľkou výzvou a zároveň zábavou.
Vyberte si správny materiál
Ešte predtým, ako vám predstavíme konkrétne preliezačky a drevené konštrukcie, je potrebné spomenúť problematiku materiálov. Na vybudovanie detského ihriska je drevo ako stvorené – ide o prírodný ekologický materiál, ktorý sa ľahko obrába a spája. Na to, aby ste polotovar (trám, dosky, guľatinu) upravili do požadovaného tvaru, vám budú postačovať základné nástroje, ako píla, vŕtačka či brúska. Tie má vo svojej výbave prakticky každý domáci kutil.
Na konštruovanie detských ihrísk sú najvhodnejšie druhy dreva agát, gaštan, borovica a dub. Tieto druhy sú odolnejšie voči vlhkosti, drevokazným činiteľom aj lámaniu. Sú tak maximálne bezpečné a zároveň sa dajú pomerne dobre opracovávať. Nezabúdajte však, že ani to najkvalitnejšie drevo nedokáže dlhodobo a spoľahlivo slúžiť bez náležitej ochrany. Konštrukciu ihriska preto ošetrite prípravkami, ktoré predĺžia jeho životnosť.
Aké prípravky použiť?
Ponúkame vám tri možné kombinácie ošetrenia:
1. Impregnácia Belinka Impregnant + lazúra Belinka Exterier (dostupná v 15 farebných odtieňoch).
2. Impregnácia Belinka Base + lazúra Belinka Lasur (bezfarebné ošetrenie, ktoré vyzdvihne prirodzenú farbu a štruktúru dreva).
3. Akrylový email Tessarol (v saténovej bielej a v 10 štandardných farebných odtieňoch).
Používajte biocídy bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o výrobku.
Ak použijete niektorý z farebných odtieňov, určite potešíte vašich najmenších. Pôvodná – prírodná farba dreva sa zase bude pekne vynímať uprostred zelene vašej záhrady.
Nezabudnite
Drevo je potrebné priebežne kontrolovať a obnovovať jeho ochranu. Ideálne vždy pred zimou a na začiatku „preliezačkovej“ sezóny.
V jednoduchosti je krása
Keďže deti sú veľmi kreatívne, pri návrhu preliezačiek nemusíte vymýšľať komplikované konštrukčné riešenia. Vaše ratolesti si nepochybne nájdu množstvo rôznych spôsobov, ako sa zabaviť aj s jednoduchými drevenými kreáciami. Do ihriska môžete zakomponovať napríklad nasledovné prvky:
Hojdačka
Každé dieťa miluje typické šteklenie v brušku, ktoré zažije na hojdačke. Spôsobov, ako jednoducho zhotoviť drevenú hojdačku, je hneď niekoľko. Vyrobiť môžete konštrukciu, na ktorú zavesíte lano s doskou slúžiacou ako sedačka. V tomto prípade dbajte na to, aby bola konštrukcia dostatočne pevná a stabilná, aj keď sa dieťa počas hojdania vychýli do veľkého uhla.
Druhým spôsobom je zhotovenie kyvadlovej hojdačky pre dve deti. Stačí kúpiť dostatočne dlhý drevený trám z guľatiny, ktorý v strede podopriete. Následne už len vyrobíte sedačky na oboch stranách. Aby nedošlo k veľkým nárazom pri dotyku sedačky so zemou, jej spodnú časť môžete odpružiť – napríklad kusom starej pneumatiky.
Domček so šmykľavkou
Samotný záhradný domček je perfektnou atrakciou, no ak ho ešte doplníte o šmykľavku, o zábavu bude postarané. V tomto prípade ide o pomerne komplexnú stavbu, pri ktorej je dôležité dodržať zásady bezpečnosti. Ak nemáte dostatok skúseností, pred jej návrhom sa poraďte s odborníkom. Využiť môžete aj rôzne návody na internete, v ktorých sa dozviete, ako takúto konštrukciu správne dimenzovať. Budete tak mať istotu, že pre vaše dieťa bude bezpečná.
Samotnú šmykľavku už z dreva len tak ľahko nevyrobíte, preto je najlepšie vybrať plastovú. Tú jednoducho napojíte na okraj vyvýšeného dreveného domčeka. Nezabúdajte ani na dostatočne dobre zabezpečené schody alebo rebrík.
Preliezačka
Keďže drevo sa ľahko opracúva, umožňuje vyrábať aj rôzne preliezačky. Deti milujú komplikované konštrukcie na lozenie a šplhanie. Stačí si premyslieť zaujímavý tvar, ktorý bude pre vaše ratolesti výzvou. Do konštrukcie viete zakomponovať tunely, lanové mosty či dokonca malé lezecké steny. Všetko záleží len od vašej kreativity.
Bezpečnosť je prvoradá
Pri konštruovaní detského ihriska dbajte na niekoľko dôležitých bezpečnostných zásad:
- Návody a postupy vždy konzultujte s odborníkmi. Detské ihriská a ich vybavenie by mali spĺňať požiadavky noriem EN 1176 a EN 1177.
- Skrutky do dreva vždy poriadne utiahnite, aby nevytŕčali do priestoru.
- Zaoblite všetky ostré hrany.
- Povrch dreva zbrúste a ošetrite, aby nehrozil vznik ostrého lomu či triesok.
- Po zime všetky drevené konštrukcie zaťažte a otestujte, či nehrozí ich zlomenie.
- Preliezačky umiestňujte na rovný a pevný povrch, aby nedošlo k strate stability.
- Pod detské ihrisko, ale aj pod všetky možné dopadové plochy a doskočiská je dobré umiestniť pochôdznu plochu, ktorá je mäkšia – napríklad trávu, piesok alebo najlepšie gumovú dlažbu, ktorá je pružná, tlmí pád, ľahko sa udržiava a prepúšťa vodu.