drevene-vyrezavane-lyzice-originalne-vyrobky-homemade

Poznáte ten pocit, keď sa vyberiete ku krajčírke a tá vám ušije oblek či šaty, ktoré presne kopírujú vašu postavu? Dokonale sa prispôsobujú vašim krivkám. Veci vyrobené na mieru sadnú vždy najlepšie, a to nemusíme hovoriť iba o oblečení. Platí to aj o drevenom nábytku.

Nábytok na mieru lichotí každej miestnosti. Nielen preto, že rešpektuje jej proporcie. Handmade nábytok je obohatený aj o príbeh a osobnosť majstra, ktorý ho stvoril. Často to popisujeme slovami handmade nábytok má dušu“. Porozhliadli sme sa teda po tvorbe našich šikovných stolárov na internete. Drevený nábytok a doplnky sa nosia vo všetkých miestnostiach. Od predsiene, kuchyne, až po terasu.

Vitajte, prosím, vstúpte…

Keď vstúpime do domu, okamžite si intuitívne vyzujeme topánky a odložíme ich na botník. A nemusí to byť veru hocijaký botník. Môže byť navrhnutý presne pre vás. Pozrite sa, aký krásny provensálsky kúsok vzišiel z rúk slovenského majstra DrevoWintage.

botnik-kosiky-drevena-komoda-nabytok-vintage
Zdroj: sashe.sk – DrevoWintage

K botníku neodmysliteľné patrí aj obuvák, ktorý ušetrí nielen váš čas pri obúvaní, ale aj samotné topánky. Drevený obuvák môže mať na sebe dokonca vtipný milý nápis, ako to robí slovenská značka Shelinger.

dreveny-obuvak-kreativa-vyrezavanie-doplnky
Zdroj: sashe.sk – Shelinger

Kuchyňa – miesto, kde sa chce cítiť každá žena pohodlne

Útulná a praktická kuchyňa je snom všetkých žien a tie vedia mať poriadne vysoké nároky. Kuchynská linka vyrobená na mieru však vyhovie každej detailistke. Šikovný stolár vám zhotoví skrinky, police, úložné boxy aj priestor pre vstavané spotrebiče presne podľa vašej potreby. Navyše sa plne prispôsobí proporciám aj „problémovým úsekom“ miestnosti. Ak máte v kuchyni drevené nádobky, riady či príbory, nezabudnite ich pravidelne ošetrovať olejom vhodným pre styk s potravinami.

Náš tip

Olej, ktorým sa ošetrujú drevené výrobky určené do kuchyne, musí byť v BIO kvalite. To znamená, že z hľadiska zloženia by mal obsahovať rastlinné a minerálne oleje. Takýto je napríklad olej na drevo v styku s potravinami – BELINKA Oil Food Contact: https://bugy.sk/belinka-oil-food-contact-olej-na-drevo-v-styku-s-potravinami-bio-bezfarebna-impregnacia-0-5l.

drevena-kuchyna-jednoduchost-minimalizmus-okno-kvety-umyvadlo-pult
Zdroj: stolarstvo-zak.info

Jedálenský stôl zase dokáže spoľahlivo poslúžiť (aj) návšteve. Len si predstavte kombináciu rozvoniavajúceho jedla a krásne prestretého dreveného stola. O dobrý dojem a, veríme, že aj o kulinársky zážitok máte postarané. Na mieru vytvorená tabuľa nemusí mať klasickú podobu, ale aj takéto nezvyčajné a originálne vyhotovenie, o ktoré sa postaral výrobca Interwood.

moderne-byvanie-obyvacka-jedalen-dreveny-stol-stolicky
Zdroj: sashe.sk – Interwood

Relax v obývačke

Obývacia stena vás môže svojimi rozmermi poriadne potrápiť. Niekedy je problém nájsť sektorovú obývaciu stenu, ktorá by dokonale „sadla“ konkrétnemu priestoru. Nechce sa vám neustále vymeriavať miestnosti? Urobte to raz, poriadne a poverte realizáciou svojej predstavy šikovného stolára. Táto komoda vznikla pod rukami slovenského výrobcu Franko.

obyvackova-stena-vintage-nabytok-zaves-dekoracie-televizia
Zdroj: sashe.sk – Franko

Čistota pol života – drevená kúpeľňa

Čistotu, ktorú príroda stelesňuje, si môžete preniesť aj do kúpeľne. Mnohí šikovní stolári vyrábajú na mieru skrinky pod umývadlo, vane či dokonca drevené toaletné WC dosky.

vyroba-skrinky-pod-omyvadlo-kohutik-drevena-doska-dielna
Zdroj: sashe.sk – Franko

O vlhkosť sa báť nemusíte, správne ošetrené drevo jej totiž odolá. Vašou jedinou úlohou bude užívať si krásny handmade nábytok v domácnosti a raz za čas ho ošetriť náterom. Frekvencia takýchto úprav je individuálna – ak je už prvotné ošetrenie kvalitné a váš obľúbený drevený kúsok sa používaním nepoškodí (napríklad pri hre alebo presúvaní), nábytok v interiéri si zachová pekný vzhľad po celé roky.

Náš tip

Na ochranu dreva v kúpeľni vám odporúčame BELINKA Oil Interier – BIO olej s pridanými voskami: https://bugy.sk/belinka-oil-interier-olej-na-drevo-s-pridanymi-voskami-bio-bezfarebny-nater-0-5l.

Vo vnútri, ak je byt zdravý (čiže nie je vlhký a nevetraný), sa drevo ustáli na určitej rovnovážnej vlhkosti a potom už pracuje minimálne. Krátkodobé zvýšenie vlhkosti, napríklad v kúpeľni pri sprchovaní a podobne, na to má minimálny vplyv. Ak sa, samozrejme, rýchlo vyvetrá.

Drevené doplnky – detaily, ktoré osviežia domov

V detailoch sa skrýva nielen „duša umelca“, ale aj duša domu. Svoje bývanie môžete oživiť napríklad krásnymi drevenými zrkadlami či inými drevenými dekoráciami. Toto drevené zrkadlo vzniklo v dielni výrobcu Rebornw.

dreveny-ram-zrkadlo-stena-byvanie-originalna-dekoracia
Zdroj: sashe.sk – Rebornw

Drevo – detská láska

Lásku k drevu môžeme v deťoch pestovať už odmalička. Zariaďte im vysnívanú detskú izbičku dreveným nábytkom. Takáto čarovná posteľ od Domko_nabytok spoľahlivo „uspí“ každého malého šibala.

detska-postielka-moderne-byvanie-hracky-interier-hory-malba-hracky
Zdroj: sashe.sk – Domko_nabytok

Keď drevo dáva „dobrú noc“

Kto by potreboval mať ustlané na ružiach, keď na spokojný spánok stačí krásna handmade posteľ s kvalitným matracom? Aj takáto zaujímavá minimalistická drevená posteľ od Purejunk vás môže sprevádzať vašimi snami.

drevena-postel-jednoduchost-minimalizmus-obliecky-vankuse-perina
Zdroj: purejunk.sk

Milí čitatelia, prešli sme si s vami všetky kúty domácnosti. Ak poznáte niekoho, kto vyrába drevený nábytok a stojí za pozornosť, alebo vlastníte originálny drevený kúsok, pokojne sa pochváľte v komentári.

Predchádzajúci článokSeriál NATIERAME: Základné zásady pretierania
Ďalší článokInfografika: Drevo a vplyv slnečného žiarenia

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno