Čím-natierať-problémové-drevené-plochy-drevené-zvislé-steny-a-drevené-stropy

Natieranie interiérových drevených plôch síce nie je žiadnou alchýmiou či fyzicky extrémne náročnou činnosťou, no vyžaduje si maximálnu precíznosť, trpezlivosť a cit. Avšak, ako každá iná práca, aj táto má svoje problematickejšie fázy, resp. úseky, najmä v podobe stropov, šikmých či zvislých stien. Prečo sa takéto plochy natierajú horšie? Ako pri nich postupovať a aké typy náterov si zvoliť, aby bol finálny výsledok podľa vašich predstáv?

Starostlivosť o drevo v interiéri

Drevo v interiéri má jedinečný a ťažko opísateľný vplyv na človeka. Keďže ide o prírodný materiál, do domova vnáša akúsi pohodu s upokojujúcimi účinkami. Aby však mohlo naozaj takto pozitívne vplývať na všetkých okolo seba, musí byť tomu prispôsobený aj jeho vzhľad. No a ten sa logicky odvíja od starostlivosti a pozornosti, ktorá je drevu venovaná.

Každé drevo v interiéri, bez ohľadu na to, či ide o steny, stropy alebo trámy, si vyžaduje impregnačný, resp. penetračný ochranný náter proti drevokaznému hmyzu, hubám a plesniam. Ďalšiu vrstvu by ste mali voliť na základe toho, o akú problémovú plochu ide.

Čím-natierať-problémové-drevené-plochy-drevené-zvislé-steny-a-drevené-stropy

Čím natierať problémové plochy?

Z hľadiska natierania sa za najproblematickejšie plochy v interiéroch považujú vyššie položené miesta, najmä stropy a priznané drevené trámy, ale aj zvislé steny. Prečo? Okrem toho, že musíte tieto plochy natierať z rebríka či iných pomôcok, môže z nich náter „ochotnejšie“ stekať, robiť fľaky alebo aj oboje. Navyše, v súvislosti s priznanými trámami nemožno opomenúť ani skutočnosť, že v prípade ledabolej realizácie môže dôjsť k ich zašpineniu a znehodnoteniu tmelom, čo si následne vyžaduje ručné alebo mechanické zbrúsenie. Venujme sa však výhradne natieraniu týchto plôch. Čím ich upraviť?

Čím-natierať-problémové-drevené-plochy-drevené-zvislé-steny-a-drevené-stropy

Oleje alebo lazúry?

Na zvislé steny s dreveným povrchom môžete používať prírodné oleje, ktoré sa dokážu výborne vpiť do dreva. Navyše, olejová vrstva podčiarkne kresbu a štruktúru dreva, pričom sa z podkladu časom nebude odlupovať ani vplyvom prípadného UV žiarenia, prestupujúceho do interiéru cez okenné otvory.

Príklad náteru

Na ošetrenie stien použite prírodný olej Belinka Oil Interier.

Stropy, podhľady a priznané trámy v interiéri sú vplyvom slnečného žiarenia vystavované podstatne menej. Na ich povrchovú úpravu tak môžete zvoliť napríklad hrubovrstvové lazúry alebo špeciálne gélové lazúry, ktoré sú vďaka svojej konzistencii vhodné práve na natieranie takýchto plôch. Gélové lazúry totiž (v porovnaní s tými klasickými) na zvislých povrchoch nekvapkajú ani nestekajú. Spoznáte ich aj podľa označenia tixotropné. Znamená to, že majú štruktúru schopnú meniť kvapalné skupenstvo na tuhé a naopak. Vďaka tomu sa s nimi dobre pracuje a nebudú vás trápiť kvapky náteru na oblečení či na podlahe.

Príklad náteru

Ak sa obzeráte po náteroch na podhľady, priznané trámy či stropy, siahnite po HELIOS Bori gélovej lazúre, ktorej hustá konzistencia nesteká ani zo štetca, ani z drevených povrchov. Jednotlivé náterové vrstvy sa snažte nanášať čo najrovnomernejšie, aby ste predišli tvorbe fľakov.

Odporúčanie na záver

Bez ohľadu na to, pre aký typ náteru sa v súvislosti s problémovými drevenými plochami rozhodnete, dbajte na odporúčania konkrétnych výrobcov. Na obaloch – či už lazúr, olejov, lakov, farieb alebo voskov – by ste mali vždy nájsť jasné odporúčanie na to, akým nástrojom, resp. akou pomôckou či technikou je najvhodnejšie daný typ náteru aplikovať na určené povrchy. Zaujímavosťou je, že niektoré z prírodných olejov by sa mali na drevené plochy aplikovať výlučne jemným štetcom alebo špongiou – nie valčekom.

Predchádzajúci článokInfografika: Drevená terasa – jej výber, návrh a realizácia v kocke
Ďalší článokFotopostup: Preglejkové kreslo na čítanie s industriálnym nádychom
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno