drevodom-zahrada-dom-terasa-byvanie-zrub-strecha-drevostavba
Zdroj: fullwood.de

Zrub by mal byť dokonalým miestom oddychu v lese či na samote. Pri výbere náterov preto myslite na to, že dom potrebuje dýchať. Poradíme vám, ako zvoliť správnu starostlivosť, ktorá bude zdravá pre vás a osožná aj pre samotné drevo. 

Aký náter je pre zruby najvhodnejší? 

Zrubu v horách najviac prospeje náter z oleja. Oleje majú organický pôvod, nezaťažujú životné prostredie a drevo môže dýchať. Naolejované drevo vyzerá prirodzene, krásne vonia a zachováva si svoje vlastnosti. Zároveň je chránené proti vplyvom vonkajšieho prostredia, ako UV žiarenie, vietor, dážď či rôzne drevokazné huby a hmyz. Olej sa vpíja hlboko do dreva a chráni ho aj vnútri, aj na povrchu. Náter sa teda neolupuje, nepraská a neodpadáva. Vhodné sú predovšetkým oleje z ľanu, bodliaka, slnečnice alebo sóje.

Ďalšou možnosťou je kombinácia impregnácie a tenkovrstvovej lazúry. Impregnácia má fungicídne účinky a ochráni drevo pred plesňami a hubami. Treba ju však vždy „uzavrieť“ náterom z lazúry, ktorá chráni drevo pred poveternostnými vplyvmi. Na rozdiel od oleja vytvára lazúra na povrchu dreva film a povrch čiastočne zafarbuje. 

TIP

Ak máte záujem o príklady konkrétnych impregnácií, uvádzame vám pár z nich:
Bori impregnácia s biocídom W,
impregnácia Belinka Base,
impregnácia Belinka Impregnant, ktorá je na vodnej báze.

Príklady tenkovrstvových lazúr nájdete tu:
Bori tenkovrstvová lazúra,
Belinka Lasur.

Hrubovrstvové lazúry uvádzame tu:
Bori laková lazúra,
Belinka TopLasur UV Plus.

okno-chata-chalupa-drevodom-zrub-okenice-vianoce-dekoracie

Protipožiarny náter

Zvážiť môžete aj protipožiarny náter. Ten sa nanáša ešte pred olejovaním alebo lazúrovaním. Tento náter je bezfarebný a vsakuje sa hlboko do dreva. V prípade, že dôjde k požiaru, látky v ňom obsiahnuté černejú a zastavia šírenie ohňa. 

Pripravujeme zrub na náter 

Ideálny čas na náter je jar alebo jeseň, keď nie je vonku príliš chladno ani horúco. Zrub sa nemá natierať počas dažďa, krátko pred ním alebo po ňom. Vzduch by mal byť primerane vlhký a teplý. Drevo musí byť pred náterom čisté, suché, bez stôp živice a v prípade, že už bolo v minulosti natierané, aj obrúsené. 

Pri nanášaní vrstvy oleja používajte čistý štetec. Olej natierajte v hrubej vrstve do šírky. Po pätnástich minútach vrstvu oleja na povrchu odstráňte handrou a nechajte drevo vyschnúť pred nanášaním ďalšej vrstvy. Olej je zvyčajne vhodné naniesť v dvoch vrstvách podľa pokynov výrobcu.  

Pomocou testu kvapkou vody zistíte, či je dostatočne drevo chránené. Ak na drevo kvapnete vodu a ona sa udrží na povrchu, všetko je v poriadku. Ak sa však voda vsiakne, je najvyšší čas náter obnoviť. Po skončení štetec, handry a vaše oblečenie poriadne očistite, aby nedošlo k samovznieteniu. Pri práci dbajte na bezpečnosť a dôsledne dodržiavajte inštrukcie výrobcu. 

drevo-stena-zrub-drevodom-muz-kniha-casopis

Zhrnutie 

  • Vyberte si vhodný typ náteru. Na zrub je ideálny olej, ktorý nemení vlastnosti dreva a chráni ho vo vnútri i na povrchu. 
  • Zvoľte vhodný čas na natierajte – vlhkosť a teplota ovzdušia sú mimoriadne dôležité. 
  • Drevo musí byť pred náterom čisté, suché a musí mať hladký povrch. 
  • Olej natierajte v hrubej vrstve, po 15 minútach však handrou odstráňte olej na povrchu. 
  • Pri práci sledujte odporúčania výrobcu, a to predovšetkým počet náterov, dobu schnutia a priemernú životnosť náteru. 
  • Dodržiavajte bezpečnostné pokyny. Po natieraní očistite štetce, handry a svoje oblečenie od oleja. 

Predchádzajúci článokČo je lepšie – výroba na mieru alebo sektorový nábytok z obchodu?
Ďalší článokAj montáž má svoje pravidlá – tu je 5 najčastejších chýb
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno