O najvyššej drevenej veži na svete, ktorá sa týči do výšky 100 metrov v susednom Rakúsku, sme už písali. Pozoruhodné drevené atrakcie by sme však našli vo viacerých krajinách naprieč Európou. Ktoré z nich rozhodne stoja za návštevu, ak sa ocitnete v ich blízkosti?
Drevené glamping chatky na vode a na stromoch
Počuli ste už o glampingu? Glamourous camping, z ktorého je tento názov odvodený, spája klasické kempovanie s komfortom hotelových apartmánov. Prírodný štýl bývania môžete okúsiť v netradičných drevených domčekoch v korunách stromov, v obrích drevených sudoch s dizajnovými interiérmi či v slamených domoch so sklenenou strechou, cez ktorú uvidíte nočnú oblohu. Zaujímavé glamping ubytovanie nájdete aj v Českej republike v lokalite Dobčické rybníčky, 20 km od Českých Budějovíc. S myšlienkou glampingového rezortu prišiel známy český architekt Jiří Střítecký a po jeho smrti na jeho prácu nadviazal syn Jiří. Na začiatku boli pôvodne dve drevené chatky Verunka a Madlenka, situované na vodnej hladine na drevených pilotoch. K nim pribudli stromová chatka Amálka (vo výške štyri metre nad zemou), plávajúca Sofinka a drevené típí Jiřík. Jednu z chatiek môžete dokonca zakotviť kdekoľvek na rybníku a otáčať sa s ňou podľa potreby pri rybárčení.
Najväčšia drevená horská dráha v Európe
Horská dráha Cú Chulainn Coaster v zábavnom parku Tayto. Že vám to neznie príliš európsky? Táto drevená atrakcia v írskom meste Ashbourne, v grófstve Meath, odkazuje svojím názvom aj prvkami na írsku mytológiu (Cú Chulainn bol mytologický bojovník) a je najväčšou drevenou húsenkovou dráhou v Európe. Do prevádzky bola uvedená v roku 2015 po tom, ako sa na jej stavbe podieľalo viac ako 70 konštruktérov a staviteľov, ktorí použili viac ako 800 ton borovicového dreva z lokálnych zdrojov, 100 ton ocele a 700 tisíc klincov a skrutiek. Drevené horské dráhy sa od kovových líšia tým, že neobsahujú niektoré prvky ako strmé poklesy alebo extrémne klopené zákruty, ktoré sa nedajú konštruovať z dôvodu odlišných fyzikálnych vlastností dreva. Na druhej strane, z psychologickej stránky vyvolávajú väčší strach, takže prinášajú divokejšiu jazdu. Najvyšší bod drevenej horskej dráhy sa nachádza vo vzdialenosti 32 metrov od povrchu zeme a jazda na nej dosahuje rýchlosť 100 km/h. Tak čo, už teraz sa bojíte?
Drevený most, ktorý si toho najviac pamätá
Vo švajčiarskom meste Luzern sa môžete poprechádzať po Kapellbrücke, v preklade Kaplnkovom moste, ktorý je najstarším a so svojimi 198 metrami najdlhším zastrešeným mostom Európy. Zároveň patrí medzi posledné drevené mosty na svete, ktoré majú pod svojím štítom zavesený obrazový cyklus. Drevený most ponad rieku Reuss bol postavený v roku 1333 ako súčasť mestského opevnenia a domáci ho prijali ako symbol Luzernu až do takej miery, že pri jeho požiari v roku 1993 sa mnohí cítili, akoby im horel ich vlastný dom. Po stovkách sa schádzali pri radnici a prinášali kvety na znak smútku. Len sedem mesiacov po tejto nešťastnej udalosti bol zrekonštruovaný most znova otvorený, aj so svojou slávnou výmaľbou pod štítom. Tá pochádza zo 17. storočia a tvoria ju drevené panely s trojhrannými obrazmi v strešnej konštrukcii drevenej lávky.
Ocenená drevostavba venovaná fínskej prírode
Drevo je materiálom nového milénia, pre Fínov tiež symbol národnej identity. Táto krajina má totiž najväčšie zalesnenie spomedzi európskych štátov. Je preto logické, že Centrum fínskej prírody Haltia, nachádzajúce sa 30 km od Helsínk, je práve drevostavbou. Budova múzea prírody dostala dokonca v roku 2013 ocenenie v rámci fínskej súťaže Drevostavba roka, a to za moderné a citlivé využitie dreva prostredníctvom inovatívnych technológií. Jedná sa o prvú verejnú budovu, zhotovenú z prefabrikovaných drevených panelov, ktorú navrhlo štúdio Lahdelma & Mahlamäki Architects. Centrum ponúka pohlcujúci zážitok a tematické expozície o fínskej prírode uprostred hustého lesa a jazier. Drevostavba zameraná na trvalú udržateľnosť tak dokonale zapadá do jej kontextu.
Dánsky chodník pomedzi koruny stromov
Svoj Chodník korunami stromov má aj Dánsko. Bezbariérový chodník Camp Adventure v lese Gisselfeld Klosters Skove, pri mestečku Næstved, minimálne narušuje životné prostredie. Jeho stúpajúca tendencia je zárukou miernej náročnosti trasy dlhej 900 metrov. K vyhliadkovej veži sa môžete dostať dvomi cestami. Vyššia trasa vedie najstaršími časťami lesa, zatiaľ čo nižšia trasa sa nachádza v mladších oblastiach. Špirálovitá veža Forest Tower, vysoká 45 metrov, je vyvrcholením prechádzky. Návštevníci z nej dovidia až do susedného Švédska. Východiskovým bodom pre jej konštrukciu bol tvar valca, hlavná konštrukcia je vyrobená z kortenovej ocele – jej červenohnedá farba dobre zapadá medzi farby lesa. Navyše, nevyžaduje si žiadnu údržbu. Dubové dosky na rampe pochádzajú z dánskych lesov a keďže nie sú ničím ošetrené, môžu ich po výmene nechať kdekoľvek rozložiť sa. Drevený chodník na vrchol je dlhý 650 metrov. Za vyhliadkou, ktorá je prvou svojho druhu v celej Škandinávii stojí architektonické štúdio EFFEKT.