zrekonstruovany-nabytok-osuchane-drevo-postel-vaza-kvet-dekoracia-stol-vankus

Rekonštrukcia môže byť skutočne stresujúci proces, no jeho výsledkom je príbytok presne podľa vašich predstáv. Ak sa chystáte pustiť do rekonštrukcie, nezabudnite na drevené prvky, ktoré vám po vhodnom ošetrení vydržia ešte mnoho rokov. Poradíme vám, ako sa o ne správne starať.

Aký výsledok očakávate?

Drevo sa dá upraviť na stovky spôsobov. Milovníci starého dreva a vintage štýlu majú pri rekonštrukcii ideálny priestor na to, aby obnovili svoje milované kúsky. Drevené okná, dvere, podlahy, trámy či nábytok môžu dostať nádych nostalgie a minulosti. Vychodená drevená podlaha aj škrabance na starom nábytku majú svoje čaro, dokonca aj z novších kusov dokážete patinovaním vytvoriť skutočné vintage kúsky.

Ak vintage nie je vaša šálka kávy, porozmýšľajte, ako by mali vaše drevené kúsky vyzerať. Máte radi prirodzenú štruktúru dreva alebo vás lákajú farby? Práve váš vkus a predstavivosť rozhodne o type náteru, ktorý je ideálny na ošetrenie vášho dreva.

Zmena účelu dreva

Doslúžili niektoré kusy dreva svojmu účelu? Nevyhadzujte ich, môžete zmeniť ich účel a spraviť z nich dekoračný kúsok. Štýlový luster, konferenčný stolík, rámy na zrkadlo či polička na knihy. Stačí vám vaša predstavivosť a aj zo starého dreva môže vzniknúť nový kus nábytku.

vintage-styl-kuchyna-barove-stolicky-svetlo-dekoracie-dreveny-pult-interier

Predtým, než začnete s renováciou

Ak už viete, ktoré drevo chcete zrenovovať a aký výsledok očakávate, je čas pripraviť drevo. Drevo by malo byť pred akýmkoľvek náterom čisté, hladké a predovšetkým suché. Je nutné odstrániť akékoľvek predchádzajúce vrstvy lazúry alebo laku. Ak bolo drevo ošetrené olejom, renovácia bude jednoduchšia. Lazúru, lak a farbu najskôr obrúste. Následne drevo oprášte a podľa potreby aj umyte od nečistôt.

Aký náter vybrať?

Pri výbere náteru zvážte niekoľko faktorov:

  • O aké drevo ide a na čo slúži?
  • Kde sa drevo nachádza?
  • Chcete udržať prirodzenú farbu alebo zmeniť odtieň?
  • Chcete drevo zafarbiť úplne?

V interiéri je vhodné používať oleje alebo syntetický povrchový náter podľa potreby s impregnáciou. Oleje sú ideálne na plochy, ktoré sa môžu mechanicky ľahko odrieť, ako napríklad podlahy. Olej je zároveň prírodný náter, pod ktorým môže drevo naďalej dýchať. Nemení vzhľad dreva a navyše drevo aj naďalej krásne vonia. Olej vniká hlboko do dreva a ochraňuje ho ako vnútri, tak aj na povrchu.

Náš tip

Ak chcete ošetriť svoje interiérové drevo, odporúčame vám použiť Belinka Oil Interier – BIO olej na drevo. Je zložený z prírodných rastlinných olejov a voskov, takže je vhodný aj na ochranu detského nábytku.

Lazúra, lak či farba vytvoria na povrchu dreva tenkú vrstvu. Spolu s nimi sa väčšinou odporúča použiť aj impregnáciu s biocídnym účinkom. Tá chráni drevo zvnútra pred hubami a škodcami. Povrchový náter zasa povrch uzavrie a drevo ochráni pred poškodením zvonku. Kombinácia impregnácie a lazúry sa hodí predovšetkým na drevo, ktoré je vystavené vlhkosti alebo vonkajším poveternostným podmienkam.

Tento spôsob ochrany sa hodí predovšetkým na skrinky, okná, dvere a pod. Ak ide o interiérové drevo, ktoré nie je vystavené vlhkosti, postačí povrchový náter bez impregnácie. Lazúra môže byť bezfarebná alebo môže mať určitý odtieň, vďaka čomu môžete vizuálne zmeniť typ dreva podľa toho, čo sa vám aktuálne hodí do interiéru.

Náš tip

Ak máte záujem o príklady tenkovrstvových lazúr, uvádzame vám pár z nich:
Bori tenkovrstvová lazúra,
Belinka Lasur.

Ak máte záujem o príklady hrubovrstvových lazúr, uvádzame vám pár z nich:
Bori laková lazúra,
Belinka TopLasur UV Plus.

kava-dekoracia-kvet-vaza-stol-glazura-farba-vintage-dreveny-prvok

Čo s drevom, ktoré bolo napadnuté škodcami?

Drevo pred renováciou dôkladne skontrolujte. Aj drevo, ktoré je sivé, modré či dokonca s dierkami po škodcoch môže vyzerať skvelo. Samozrejme, pokiaľ nie je poškodená samotná štruktúra dreva. Pri dreve napadnutom škodcami je potrebné vykonať sanáciu. V prvom rade identifikujte, o akého škodcu ide a aký rozsah škôd napáchal. Podľa vašich zistení použite vhodný biocídny prostriedok. Ak sa škodcov zbavíte a drevo utrpelo škody len vizuálne, ošetrite ho ešte povrchovým náterom.

Nanášanie náteru

Ak už máte náter vybraný a drevo pripravené, je čas naniesť ho. Olej sa nanáša handrou, ponorením alebo štetcom. Ak ste zvolili handru alebo štetec, naneste hrubú vrstvu, ktorá sa bude vpíjať do dreva. Prebytočný olej následne odstráňte handričkou. Postup opakujte podľa inštrukcií výrobcu.

Pozor

Po olejovaní handričku, štetce a pracovné oblečenie okamžite umyte. Vyhnete sa tak riziku samovznietenia!

Ak ste sa rozhodli pre lazúru alebo lak a drevo sa nachádza vo vlhkej miestnosti (napríklad kúpeľňa), tak ho najskôr dôkladne naimpregnujte. Impregnačný náter sa vpíja hlboko do dreva, pri jeho nanášaní postupujte podľa návodu od výrobcu. Impregnujte len vonku alebo v dobre vetraných priestoroch.

Lak, lazúra alebo farba sa nanáša štetcom. Ak ste zvolili náter na báze organických rozpúšťadiel, vhodnejšie sú štetce s prírodnými štetinami. Na nátery na vodnej báze používajte radšej štetce s rozštiepenými syntetickými štetinami.

Následná starostlivosť

O drevo sa treba starať aj po rekonštrukcii. Ak ste obnovili drevená okná, drevené časti strechy, trámy, podlahy či nábytok, vaša práca tu nekončí. Drevo patrí k najobľúbenejším materiálom, no potrebuje aj neustálu údržbu. Minimálne dvakrát do roka je vhodné skontrolovať stav dreva a podľa potreby zopakovať jednotlivé nátery.

Predchádzajúci článokRiešenia 2 v 1 – áno alebo nie?
Ďalší článokTip na výlet: Pozoruhodné drevené atrakcie Európy
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno