kompozitne-materialy-drevo-doska
Foto: OSB dosky. Zdroj: drevomarket.sk

Veľkoplošné materiály na báze dreva predstavujú širokú paletu plošných i tvarových výrobkov a delia sa na množstvo kategórií. Používajú sa v nábytkárskom aj stavebníckom priemysle. Ich výrobou sa zvyšuje efektívne využitie drevnej suroviny, predovšetkým zvyškov z priemyselného spracovania dreva. Vyznáte sa v najčastejšie používaných drevných materiáloch, ktoré sa označujú ako kompozitné, či v trojpísmenkových skratkách, ako MDF, HDF, OSB, DTD alebo LTD? 

Veľkoplošné drevné materiály zahŕňajú všetky drevné materiály, ktoré sa označujú ako kompozitné drevné materiály (kompozity). Delia sa na preglejované materiály, kam patria preglejky, latovky, lamely a konštrukčné dosky, a aglomerované materiály (AM), zahŕňajúce drevovláknité, drevopilinové a drevotrieskové dosky.  

S vlastnosťami prírodného dreva – dyha  

Dyhy, preglejky a latovky sú materiály s nízkou hmotnosťou a uplatnenie nájdu pri výrobe nábytku, dverí, hudobných nástrojov, športových potrieb, ale aj lodí a lietadiel. Dyha je tenký list dreva s maximálnou hrúbkou 7 mm. Vyrába sa lúpaním, krájaním alebo pílením. Kvalitnú dyhu spoznáte podľa toho, že má rovnomernú hrúbku po celej ploche a hladký povrch z oboch strán. Na dekoračné účely sa používajú okrasné dyhy, ktoré sa u nás získavajú z drevín, ako dub, jaseň alebo brest. Pre Fínsko je typická breza, pre Taliansko zase topoľ.  

drevena-dyha-dreveny-material
Foto: Dyha
Zdroj: nabytkari.sk

Vedeli ste, že?

Prvá dyha sa objavila už okolo roku 3000 pred n. l. Malé kúsky dyhy boli vyrobené ručne a intarzným spôsobom kombinované smateriálmi, ako slonovina alebo kov, a používali sa na výrobu luxusného nábytku či truhlíc. 

Nízka hmotnosť, vysoká životnosť 

Zlepením troch alebo viacerých dyhových listov, pričom smer vlákien susedných vrstiev je kolmý, vzniká preglejka. Zvyčajne sa skladá z nepárneho počtu dýh. Tieto vrstvy môžu mať rovnakú hrúbku, prípadne môžu byť dyhové listy aj z rôznych druhov dreva. Lepený spoj odolný voči vode predurčujte dosku na vonkajšie použitie, a to aj v extrémnych podmienkach. Proces lepenia je pomerne zložitý a od neho závisí aj požadovaná kvalita.  

Preglejovanú dosku, ktorej jadro tvoria úzke latovky z masívneho dreva naukladané k sebe, nazývame latovka. Stredná doska z prírodného dreva je teda obojstranne oblepená dyhami, pričom latovkový stred býva hrubý 7 až 30 mm. Dyhovaná latovka v praxi vyniká výborným držaním skrutkových spojení, nízkou hmotnosťou a dlhou životnosťou. 

Z drevného odpadu 

Aglomerované materiály vznikli na základe myšlienky efektívneho využitia drevného odpadu, keďže ich hlavnými komponentmi sú malé častice triesok alebo vlákien. Drevovláknité dosky sa vyrábajú mokrým a suchým spôsobom, svoje využitie nachádzajú v nábytkárskej výrobe, v stavebno-stolárskej výrobe a tiež ako zvukovoizolačný materiál. Na mokrý spôsob výroby sa používajú ihličnaté dreviny s dlhšími vláknami, pri suchom spôsobe sú to skôr listnaté stromy, ktoré obsahujú viac hemicelulóz ako ihličnaté drevo.  

Náhrada masívneho dreva – MDF a HDF 

Na prelome 60. a 70. rokov vznikli v USA pod názvom „medium-density fibreboardpolotvrdé vláknité dosky (MDF), ktoré sa využívajú predovšetkým v nábytkárskom priemysle. Ich uzavreté bočné plochy a homogénna štruktúra umožňujú aj jednoduchý náter. Zároveň sa dobre opracovávajú a dajú sa do nich ľahko vyfrézovať rôzne profily alebo na ne tepelne pod vákuom nalepiť fóliu a vytvoriť akýkoľvek dezén. Tiež ich možno priamo upraviť matným alebo lesklým lakom 

surova-drevovlakninova-doska-kompozitny-material-zvysky
Foto: Surová drevovláknitá doska
Zdroj: sortim.cz

Dosky s vysokou hustotou označujeme ako high-density fibreboard“ (HDF). Sú plnohodnotnou náhradou masívneho dreva a hodia sa na povrchovú úpravu lamináciou, dyhovaním, lakovaním alebo frézovaním. Na chrbty skríň, spodné časti zásuviek a dná postelí zvyknú výrobcovia nábytku používať aj sololit – tenkú a tvrdú drevovláknitú dosku s mernou hustotou až 1 000 kg/m3. Vyrába sa zlisovaním špeciálne rozvláknenej lignocelulózovej hmoty mokrou cestou. Vďaka svojej mechanickej pevnosti sa sololit uplatňuje aj v stavebníctve.  

Viacúčelové dosky – OSB  

Drevotrieskové dosky vznikli lisovaním drevných častíc za tepla s lepidlami. Podľa veľkosti a tvaru častíc poznáme trieskové dosky, dosky z veľkoplošných triesok, dosky z dlhých tenkých orientovaných triesok (OSB) a dosky z iných triesok. OSB doska má svoj názov odvodený z anglického originálu Oriented Strand Board. Vrstvy lisovaných alebo lepených triesok, ktoré sú na seba kolmo orientované v troch smeroch, dosahujú pevnosť a nosnosť porovnateľnú s preglejkou, avšak pri výrazne nižšej cene. Medzi ďalšie pozitíva OSB dosiek patrí aj ekologickosť výroby, často sa vyrábajú zo zvyškov guľatiny z primárnej produkcie. V dnešnej dobe sú nenahraditeľné pri suchej výstavbe a jednoduchým spôsobom umožňujú vytvárať nízkoenergetické a pasívne domy 

OSB doska nájde svoje využitie na stavbe ako plošný konštrukčný materiál drevených stavieb, nosný prvok stropných a strešných konštrukcií, nosná alebo nášľapná vrstva plávajúcich podláh či stratené debnenie. V exteriéri sú OSB dosky využiteľné pri oplášťovaní budov. Vhodné sú aj na finálne pokrytie podláh a stien a ako dizajnový prvok v interiéri. Pri výrobe nábytku z OSB dosiek voľte ekologické dosky bez formaldehydu, lepené na báze polyuretánových živíc. Dosky sa  vyrábajú z ihličnatého dreva, najčastejšie to smrek a borovica, v štandardných rozmeroch 2 500 × 1 250 mm a v hrúbkach 10, 12, 15, 18, 22 a 25 mm.  

Vedeli ste, že?

Povrch väčšiny OSB dosiek je bez úpravy. Môžete ho zbrúsiť brúskou, natrieť ochranným lakom na drevo alebo upraviť do požadovaného farebného odtieňa. Na dosky tiež môžete dať pretierateľnú tapetu alebo naniesť stierku. 

Z rozdrveného dreveného materiálu 

V nábytkárskom priemysle sa používajú ľahko opracovateľné surové drevotrieskové dosky (DTD), z ktorých sa vyrábajú nábytkové dielce, kostry čalúneného nábytku alebo pracovné dosky. Tie sa povrchovo ďalej upravujú laminovaním, dyhovaním alebo kašírovaním. Trojvrstvové obojstranne brúsené dosky majú hladký povrch a vyznačujú sa vysokou rozmerovou a tvarovou stabilitou. Tento veľkoplošný materiál je určený predovšetkým na použitie v suchom prostredí. Kvôli hrúbke ho nemožno natierať farbou a takisto nie je odolný voči vlhkosti. Kvôli pórovitej štruktúre v hrúbke materiálu ho nemožno jednoducho natrieť farbou, aby sa dosiahol pekný finálny vzhľad. Bočné plochy –  „hrany “ je potrebné olepiť dyhou, páskou, ABS hranou a pod. Štandardný rozmer drevotrieskovej dosky je 2 800 × 2 070 mm.  

drevotrieskova-doska-kompozitny-material-drevo-zvysky
Foto: Surová drevotriesková doska
Zdroj: kronospan-express.com

Laminovaná drevotriesková doska (LTD) je plošne lisovaná, s jemným povrchom upraveným impregnovaným dekoračným papierom. Pri výrobe sa drevotrieska laminuje špeciálnym papierom, ktorý sa následne zaleje melamínovou živicou. Na jednej strane ľudí zaujme jej cenová výhodnosť, na druhej strane si architekti obľúbili jej odolnosť, vysokú stabilitu a veľké množstvo dekorov a povrchových štruktúr. Je vhodnou alternatívou k dyhám – vyrábajú sa z nej nábytkové diely, dekoratívne aplikácie pre interiér a podobne. Najpoužívanejšou hrúbkou je 18 mm, na chrbty skríň postačí LTD hrubá 10 – 12 mm, predávajú sa však aj 25 mm či 36 mm hrúbky 

Vylepšené vlastnosti aj ekonomické využitie 

Kategória aglomerovaných materiálov vznikla z dôvodu prekonať nedostatky, ktoré drevo má. Zároveň zostali zachované jeho kladné vlastnosti, hlavne izolačné, a ľahká opracovateľnosť. Okrem vyššie uvedených drevných materiálov s organickými spojivami poznáme aj materiály s minerálnymi spojivami – cementom a sadrou (sadrotrieskové, sadrokartónové a sadrovláknité dosky). Obe skupiny spájajú lepšie mechanické a fyzikálne vlastnosti jednotlivých materiálov, predstavujú tiež menšiu záťaž na životné prostredie a znamenajú aj lepšiu odolnosť voči ohňu či možnosť rôznych povrchových úprav. 

Predchádzajúci článokVyberte si správny drevený rám na obraz
Ďalší článokInfografika: Z histórie drevených výrobkov
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu :-)

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno