galeria-obrazy-fotografie-umenie-vzdelanie-muz

Jedným z ideálnych riešení na vyplnenie prázdnej steny v interiéri je nepochybne obraz alebo fotografia. Aby však takéto umelecké diela v miestnosti čo najlepšie vynikli, potrebujú vhodné rámy. Vzhľadom na to, že výrobcovia ich ponúkajú v rôznych vyhotoveniach zo všakovakých materiálov, môže sa vám ich výber zdať príliš náročný. Našou jednoznačnou voľbou je drevený rám. 

Ako vybrať vhodný rám?

Rámy na obrazy sa najčastejšie vyrábajú z dreva, plastu či kovu. Naším favoritom je však drevený rám. Ak vás zaujíma, prečo je to tak, odpoveď je jednoduchá. Okrem toho, že drevo je úžasným ekologickým materiálom, boduje tiež svojou prirodzenosťou a nadčasovosťou. Presne takýmito vlastnosťami by mal disponovať aj správny rám na obraz, ktorého úlohou je zvýraznenie samotného diela a pozdvihnutie jeho hodnoty. Najdôležitejším pravidlom pri výbere rámu je skutočnosť, že nemá obrazu konkurovať a súperiť s ním. Práve naopak, správny rám by mal obraz podporiť a vytvárať s ním jeden celok. Ako to však docieliť? 

pupava-obraz-kresba-interier-dreveny-ram-podlaha

Rám musí ladiť s obrazom

Možno ste sa už stretli s tvrdeniami, že rám na obraz by mal ladiť s celkovým štýlom interiéru. Do istej miery je to síce pravda, no rám musí v prvom rade ladiť s obrazom, až potom s nábytkom. Z toho dôvodu by ste mali pri jeho výbere dbať na symbiózu farieb a povrchových úprav. V prípade, že je váš obraz alebo fotografia realizovaná v chladnejších farbách, v podobných odtieňoch by mal byť aj drevený rám. To isté platí pri teplejších odtieňoch. Dajte si však pozor na povrchové úpravy. Pokiaľ sa vaše dielo vyznačuje rôznymi drobnými detailmi, siahnite radšej po čistom ráme, aby s obrazom zbytočne „nesúperil“. 

Upozornenie

Keďže drevený rám môže pôsobiť pomerne ťažko a masívne, pokúste sa správne odhadnúť jeho hrúbku, aby nezatienil samotný obraz.

K akým obrazom sa hodí drevený rám?

Drevený rám síce svojou jedinečnosťou vdýchne život akémukoľvek interiéru, no pravdou je, že nemusí byť vhodný pre každý obraz. Výborne však zapasuje k olejovým či historickým maľbám, krajinkám alebo portrétom. Keďže drevo je nadčasové, pri výbere správneho odtieňa bude skvelo sekundovať aj moderným abstraktným dielam. Podobným spojením docielite dokonalé vyznenie umeleckého diela, za ktoré sa považujú napríklad aj originálne drevené obrazy.  

dreveny-nabytok-interierovy-dizajn-stoly-stolicky-restauracia

Rady na záver

Aby vaše dielo vyzeralo čo najlepšie, odporúčame vám siahnuť po orámovaní na mieru, s ktorým vám určite poradí a pomôže každá špecializovaná firma. Ak však radi vdychujete nový život starým veciam, môže byť pre vás lákavým vytvoriť si drevený rám na obraz vlastnoručne. Na internete nájdete mnoho návodov a inšpirácii, ako na to. Ak by ste sa náhodou dostali do slepej uličky, v ktorej by ste si nevedeli vybrať medzi viacerými rámami, skúste si váš obraz odfotiť a pomocou počítača ho vložiť do všetkých alternatív. Dnes to zvládne každý, počítačovo aspoň trochu gramotný človek. 

Nezabudnite na ochranu 

Aby vám váš vlastnoručne vyrobený rám skrášľoval priestory čo najdlhšie, natrite ho olejom Belinka Oil Interier

Predchádzajúci článokOpaľovanie dreva – technika, ktorá prežila storočia
Ďalší článokVyznáte sa v kompozitných materiáloch z dreva?
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno