Drevená lavička – to je čarovné miesto, ktoré láka na dôverné debaty a krátky oddych. Kedysi mali lavičky z dreva svoje stabilné miesto na priedomí každého domu. Dnes dotvárajú atmosféru medzi kvetinovými záhonmi, no rovnako tak vyniknú aj na terase, pod košatým stromom či v interiéri. Inšpirujte sa naším výberom, v ktorom drevo zase raz ukazuje svoju výnimočnú tvárnosť a schopnosť prispôsobiť sa akémukoľvek priestoru.

Lavička patrí k tým kúskom nábytku, ktoré poľahky zhotoví každý zručnejší majster. Možností, akú podobu jej dať, je veľa, záleží len na vašej fantázii a preferovanom štýle. Krásne bývajú celodrevené varianty, ale aj drevo kombinované s inými materiálmi. V riadkoch nižšie tipy, ktorými sa môžete inšpirovať pri výrobe vlastnej lavičky, či už určenej do exteriéru, alebo interiéru.

1. Klasika, ktorá nezostarne

Klasická drevená lavička poskytuje pohodlné miesto na sedenie aspoň pre dve osoby. Vybavená operadlom a primerane hlbokou sedacou časťou sa hodí na mnohé miesta v záhrade. Vyberte jej také miesto, z ktorého budete mať výhľad na pekne upravené zákutie. Ak sa aj na prvýkrát netrafíte, neprekáža to. Lavičku jednoducho presuniete inam.

drevená lavička

drevená lavička

drevená lavička

2. Tradičná lavička z guľatiny

Lavička z guľatiny osloví robustným prevedením. Ponúka solídnu nosnosť a stabilitu, o ktorej nebude nik pochybovať. Pri svojpomocnej výrobe drevenej lavičky tohto typu môžete do novej podoby zakomponovať kmene stromov s rôzne hrubým priemerom. Prípadne skúste kombinovať guľatinu s rezivom. Ak máte záľubu v drevorezbe, lavičku môžu zdobiť tiež rôzne vyrezávané prvky.

drevené lavičky z guľatiny

drevená lavička z guľatiny

Zdroj: drevozet.sk

3. Drevená lavička s úložným priestorom

Máme pre vás ideálny tip na drevenú lavičku, ktorá spestrí vašu terasu alebo priečelie domu a vnesie sem element poriadku! Základná konštrukcia lavičky je vylepšená o odkladací priestor pod sedacou časťou. K úložnému miestu sa dostanete vyklopením sedadla. Využiť ho možno na odkladanie podušiek a vankúšikov, ale aj čohokoľvek iného, čo chcete mať poruke. Takáto lavička môže byť dobrým riešením aj na balkóny či malé terasy, kde je vzácny každý centimeter štvorcový.

drevená lavička

drevená lavička

4. Spojenie dreva a betónu

Drevo a betón patria k materiálom, ktoré majú pri dome bohaté využitie. Ak ste sa popri práci s drevom dostali aj k betónovým odliatkom (prípade si dokážete odliatky vyrobiť sami), tento typ lavičky môže byť pre vás tým pravým riešením. Spojenie odolného betónu a hrejivého dreva vydrží desaťročia.

drevená lavička s betónovými nohami

drevená lavička s betónovými nohami

TIP:

Namiesto betónových konzol môžete ako nohy použiť dva rovnako veľké betónové kvetináče, do ktorých si vysadíte svoje najobľúbenejšie rastliny.

5. Lavička z paliet

Ako vyrobiť lavičku za krátky čas a s istotou dobrého výsledku? Ak uvažujete o využití starých paliet, výsledok vás môže milo prekvapiť. Najmä, ak máte v pláne hlbšie sedenie pre viac osôb. K takémuto sedeniu môžete z paliet vyrobiť aj jednoduchý stolík. Obľúbené sú „beznožičkové“ riešenia, ale aj doplnenie lavice o drevené nohy či kolieska. O zjemnenie celkového dizajnu a pohodlnosť sa dobre postarajú podušky, hravosť zas docielite rôznymi farebnými odtieňmi.

lavičky z paliet

lavička z paliet

rohové sedenie z paliet

lavička a stolík z paliet

6. Minimalizmus vo veľkom

Moderne koncipované záhrady majú do detailov premyslený každý kúsok plochy. Zaujímavo riešená pevná lavica s drevenou sedacou časťou pozve na posedenie všetkých hostí na vašej oslave, a pritom vám poskytne príjemné súkromie. Podstava môže byť riešená použitím betónu v kombinácii s obkladom, ale aj ako gabióny vyplnené guľatým kamenivom.

drevené sedenie na podstave s obkladom

gabióny s kameňmi doplnené o drevenú sedaciu časť

TIP:

Murovaný alebo kovaný základ lavičky môže zostať odhalený a miesto pod ním môžete využiť ako praktický úložný priestor, napríklad na polená.

drevená lavica s polenami pod sedacou časťou

7. Retro romantika

Poklad ukrytý na povale domu (alebo z bazára) už možno čaká na citlivú renováciu. Drevená retro lavička postavená medzi kvety vytvára na záhrade výnimočnú romantickú atmosféru. Ak však aj nemáte podedený žiadny takýto skvost, nič vám nebráni vyrobiť si ho. Rôznymi vzormi, výrezmi a krivkami môžete ozvláštniť opierky chrbta, rúk, ale aj sedaciu časť. Takýmto laviciam pristanú nielen prírodné odtiene, ale aj biela farba, typická pre vidiecky štýl bývania.

drevená lavička biela

drevená lavička biela

drevená lavička v prírodnom odtieni

8. Okolo stromu

V záhradách aj v parkoch bude určite pekným doplnkom lavička postavená okolo samostatne stojaceho stromu. V lete bude jeho koruna chrániť sediacich pred slnkom, a tak si na lavičke príjemne odpočinú. Ideálne je vybrať si strom, ktorý nerodí ovocie, to by totiž v čase úrody lavičku znečisťovalo a poškodzovalo – a tiež ohrozovalo sediacich.

drevená lavička okolo stromu

drevená lavička okolo stromu

drevená lavička okolo stromu

drevená lavička okolo stromu

9. Praktický doplnok interiéru

Drevené lavice zažívajú znovuzrodenie aj pri zariaďovaní interiéru. Svoje uplatnenie nájdu v každej z miestností, obľúbené sú však najmä v predsieni, kde poslúžia pri obúvaní a vyzúvaní, zároveň však môžu poskytovať úložné miesto na topánky či iné veci podľa potreby. Doplniť ich možno o policu, zásuvky či úložné boxy. Do menšieho priestoru voľte základné, vzdušné vyhotovenie lavíc. Vo väčšej miestnosti sa uplatnia aj robustnejšie modely. Vhodné sú lavičky bez opierok chrbta, ale aj s opierkami. Sedaciu časť môžete dať očalúniť – postaráte sa tým o pohodlnejšie sedenie a hrejivý dizajn.

drevená lavička v predsieni

drevená lavička v predsieni

drevená lavička so zásuvkami

Výroba lavičky

Na výrobu lavičky sú vhodné rôzne druhy dreva. Hodí sa napríklad dub, smrek, smrekovec, borovica či tík, akácia a eukalyptus. Premyslite si, kam lavičku umiestnite, a podľa toho voľte štýl, rozmery, celkové vyhotovenie (s opierkami/bez opierok, s úložným miestom/bez úložného miesta atď.) a finálny náter.

V exteriéri je potrebná ochrana dreva voči škodcom a poveternostným podmienkam, lavičku teda naimpregnujte a následne natrite lazúrou alebo krycou farbou. Možnosťou je aj použitie oleja, ktorý zachová prirodzený vzhľad dreva a zároveň ho chráni zvonka i zvnútra. Na lavičku určenú do interiéru nie je nutné použiť impregnant, pokiaľ nebude umiestnená v miestnosti so zvýšenou vlhkosťou (napríklad kúpeľňa, pivnica). Ako povrchový náter je vhodná lazúra, lak, olej aj krycia farba.

Tip pre vás

Ak už lavičku máte, no zišlo by sa ju zrenovovať, neváhajte a navráťte jej stratenú krásu. Neviete, ako postupovať? Pomôcť vám môže nasledujúce video:

Predchádzajúci článokSeriál NAKUPUJEME: Akú impregnáciu vybrať pre váš typ problému?
Ďalší článokAké škodce si robia zálusk na drevo?
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.