Prvotným účelom dekorácií je ozdobovať, skrášľovať či ozvláštňovať priestor. V záhrade však môžu mať aj rôzne užitočné funkcie, najmä ak sú z dreva. S akými druhmi drevených dekorácií sa v exteriéri stretávame najčastejšie, z akých drevín bývajú vyrobené a ako sa o ne starať?

Pri slovnom spojení záhradná dekorácia sa mnohým v mysliach vybaví záhradný trpaslík, ktorý bol v čase svojho vzniku považovaný za umenie, dnes skôr za gýč. Okrem keramickej hliny a figúrok z nej však môžete dať v záhrade priestor aj drevu. Dekorácie z neho budú pôsobiť prirodzene a vďaka neopakovateľnej štruktúre dreva bude v podstate každý kus originálom.

Sochy vyrezávané z dreva

Medveď, orol, ježko, veverica, sova… Kým keramické sošky na slnku pomerne rýchlo strácajú farby, takáto dekorácia z dreva tak skoro o svoju krásu nepríde. Drevené sochy v záhrade môžu byť povrchovo upravené nátermi v prírodných odtieňoch, ktoré nechajú vyniknúť prirodzenú štruktúru dreva. Šikovní majstri používajú na vyrezávanie figúrok kvalitné dreviny, ako sú agát alebo dub. Výhodou jadrového agátového dreva je, že má dlhú životnosť aj bez ošetrenia náterom – vydrží až 40 rokov.

Niektorí rezbári pri svojej tvorbe radi používajú samorasty, robí tak napríklad Jozef Rakovan. Prípadne pracujú s lipovým drevom, podobne ako Miroslav Záň, ktorý takéto drevené sochy vyrába pomocou motorovej píly. Výrobe záhradných dekorácií z dreva sa venuje aj jeho syn Lukáš Záň, ktorý okrem lipy používa aj sibírsky a červený smrek. „Moje sochy sú nahrubo opracované motorovou pílou a dokončené rezbárskym umením. Natieram ich olejom na drevo proti červotočom, dažďu, slnku aj vetru. Na zimu ich odporúčam prikryť plachtou alebo preniesť pod strechu, aby na ne nesnežilo,“ poradil čitateľom magazínu Čaro dreva.

Foto: Drevozet

Náš tip:

Drevenú sochu aspoň raz za rok natrite olejom na drevo určeným do exteriéru (napríklad Belinka Oil Exterier). Vďaka nemu bude drevo vyzerať prirodzene a dlho ako nové. Ak sochu umiestnite na podstavec, ochránite ju pred vlhkosťou zo zeme a prípadnou hnilobou.

Foto: Drevozet

Dekoratívne aj úžitkové – dve funkcie v jednom

Okrem sôch a drevorezby vyrába Lukáš Záň aj záhradné dekorácie, ako napríklad studne, veterné mlyny, malé drevené domčeky, fúriky, vozíky, stromčeky, dekoračné lavice, okrasné plôtiky na kvety a iné. Ani tu sa fantázii medze nekladú. „Väčšinou mi sám zákazník pošle obrázok, čo chce, a ja to potom vyrobím. Inšpiráciu hľadám hlavne na internete, špeciálne na Pintereste, a v záhradných časopisoch,“ prezradil. Ako doplnil, medzi jeho zákazníkmi sú najžiadanejšie drevené studne, lebo majú dvojitú funkciu: dekoračnú aj úžitkovú – zakryjú hocičo, čo v záhrade vytŕča zo zeme a čo chceme schovať, napríklad aj šachtu z betónu.

Foto: Drevozet
Foto: Drevozet

Podobným multifunkčným kúskom sú v záhrade i drevené hríby. Táto milá exteriérová dekorácia pri správne zvolenej výške poslúži aj ako taburet na sedenie. Oku lahodiacim spôsobom môžu byť vytvorené i záhradné lavičky s drevorezbou, najčastejšie ich zdobia motívy zvierat. Domček z kmeňa stromu zase môže za dvierkami ukrývať malý úložný priestor. Nenápadným, ale o to užitočnejším záhradným doplnkom sú kŕmidlá pre vtáky a vtáčie búdky. Ak túžite po nejakých výnimočných, na trhu dnes nájdete aj rôzne dizajnové kúsky, prípadne si môžete vyrobiť nevšedné kúsky aj sami. To platí aj o domčekoch pre hmyz, ktoré sú pekným a užitočným záhradným doplnkom, ktorý je v súčasnosti veľmi populárny.

Foto: Drevozet
Foto: Drevozet

Náš tip:

Ak chcete príbytky pre vtáky a hmyz ochrániť pred vonkajšími vplyvmi a zároveň skrášliť, na striešky a obvodové steny zvonka môžete použiť napríklad vodou riediteľné nátery – lazúru Belinka Exterier, ktorá je ekologická a bez zápachu, alebo k životnému prostrediu šetrný Tessarol akrylový email satén. Možnosťou je úprava dreva opaľovaním.

Trend upcyclingu

V záhrade nemusíte len meniť staré za nové. Čo tak dodať druhý dych práve starým kúskom? Z odpadového dreva často tvoria dokonca samotní rezbári. V záhrade ladenej do vidieckeho štýlu nájde svoje uplatnenie drevené koleso zo starého voza (takéto sedliacke koleso si však môžete kúpiť aj nové). Podobne aj drevený sud či samotný starý voz.

Z konárikov si tí šikovnejší môžu vyrobiť tienidlo na lampu do altánku, zo zviazaných brezových konárov naukladaných zvislo vznikne zaujímavý obal na kvetináč. Vankúše a deky na terase odložíte do dreveného boxu jednoducho vyrobeného z odpadového dreva. Alebo naopak, ak nejaké staré drevené debničky a boxy, prípadne palety máte a rozmýšľate, čo s nimi, pri troche šikovnosti sa zmenia na poličky či nádoby na kvety, ktoré zavesíte na plot alebo umiestnite na terasu. Kmeň zo spíleného stromu môžete premeniť na dizajnový prírodný kvetináč.

Náš tip:

Rovnako ako iné drevené výrobky v exteriéri, aj dekorácie je dobré chrániť pred drevokazným hmyzom a hubami. Odporúča sa teda ošetriť ich vhodnou impregnáciou a na ňu aplikovať ešte lazúru, ktorá bude drevo chrániť pred poveternostnými vplyvmi. Použiť môžete napríklad impregnáciu Belinka Base v kombinácii s Belinkou Lasur alebo Belinkou TopLasur UV Plus.

Predchádzajúci článokDRUHY DREVA: Jarabina oskorušová
Ďalší článokRozhovor s Karolom Krčmárom: Tvorba posúva spoločnosť dopredu
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu :-)