opalovanie-dreva-nohy-ohen-dosky-uprava-povrchu
Zdroj: faklova.com

Používali ju Indiáni na špičky svojich oštepov, Japonci na úpravu cédrových dosiek a na fasády domov aj naši predkovia, ktorí ňou ošetrovali koly zatlčené do zeme. Technika opaľovania dreva je jedným z najstarších spôsobov konzervácie dreva a svoje využitie nájde aj dnes. Máte odvahu ju vyskúšať? 

Opaľovanie dreva ako špeciálna technika povrchovej úpravy dreva má hlavne konzervačné účinky a možno ju označiť za určitý druh impregnácie. Na povrchu dreva dochádza k zatiahnutiu tenkej povrchovej vrstvy, vďaka čomu sa zvýši odolnosť povrchu. Tepelné spracovanie lignín nenarúša, ale neutralizuje celulózu, ktorá obsahuje cukor lákavý pre hmyz. Drevo tak lepšie odoláva drevokaznému hmyzu, hubám, plesniam, nepriaznivým poveternostným podmienkam a dokonca aj ohňu, pretože zuhoľnatené vrstvy izolujú od postupu ďalšieho ohňa. Opaľovanie dreva má však aj estetické dôvody – pri opaľovaní vynikne kresba dreva. Trvanlivosť tejto metódy sa odhaduje na 40 až 80 rokov.  

Technika našich predkov 

Ošetrovanie dreva plameňom poznali už starí Rimania. Touto metódou predlžovali životnosť dreva, ktoré kotvili do terénu. Prastarú techniku opaľovania dreva využívali aj v Japonsku, kde dostala názov Shousugi-ban, čo v preklade znamená spálené cédrové dosky. Obkladové dosky domov opálené z vonkajšej strany sa nazývajú aj Yakisugi. V Japonsku sa kombinujú na fasáde s bielou štukou v rôznych pomeroch, pričom každá oblasť má svoju vlastnú estetiku. Pri opaľovaní sa zvyčajne zviazali tri dosky, čím vznikol akýsi komín, ktorý sa v strede zapálil. Po určitom čase sa plamene uhasili studenou vodu. V našich končinách sa opaľovanie používalo na ochranu drevených kolov zatlčených do zeme, najčastejšie sa opaľovalo smrekové drevo. Naši predkovia vedeli, že takto ošetrené drevo vydrží trikrát dlhšie ako drevo bez opaľovania.  

ohen-opalovanie-drevena-doska-povrchova-uprava
Zdroj: faklova.com

Kde všade sa dnes dá použiť opaľované drevo? 

  • na podlahu (z parkiet alebo masívnych dosiek), 
  • na výrobu políc a vešiakových stien, 
  • na výrobu nábytku (napríklad posteľ z drevených hranolov), 
  • na doplnky do domácnosti (misa, svietnik), 
  • na záhradnú lavičku do exteriéru, 
  • na povrchovú úpravu úľov. 

Unikátne ručne opaľované podlahy  

Opaľovanie je netradičnou, ale žiadanou úpravou drevených podláh. Zvýraznia sa ním jarné prírastky dreva a docieli sa špecifický povrch, ktorý sa ďalej upravuje takzvaným kartáčovaním. To odstráni mäkšie časti štruktúry dreva a dosiahne sa vzhľad starej drevenej podlahy v inverznej verzii na jednej ploche. Sfarbenie dreva je veľmi intenzívne. Prácu je dobré zavŕšiť penetráciou. 

opalovanie-dreva-plynova-bomba-exterier-pracovnici
Zdroj: faklova.com

Tento postup sa pri podlahách používa aj v opačnom poradí – najskôr sa drevo kartáčuje, čím vznikne reliéf na jeho povrchu, a následne sa opáli. Inverzný obrazec tu zaniká. Týmto opačným postupom vznikne celoplošné jednofarebné vyhotovenie, ktoré sa už ďalej nenatiera, lebo drevo je zakryté. Stupne opálenia dreva sú štyri – od svetlého, kde dochádza k ľahkému stmavnutiu, cez stredné opálenie, až po tmavé a nakoniec spálené, ktoré je najintenzívnejšie. Farba dreva sa mení na čiernu a povrch je zuhoľnatený.   

Ako na opaľovanie dreva? 

Drevo opáľte plynovým horákom alebo teplovzdušnou pištoľou a oceľovým kartáčom vykartáčujte zuhoľnatený povrch v smere vláken. Použiť môžete aj drôtený kotúč do vŕtačky nastavený na malé otáčky. Následne opláchnite vodou (môžete, ale nemusíte), nechajte vyschnúť a napustite prírodným olejom. Ak bude opaľovaný produkt určený do interiéru, použite naň prírodný olej Belinka Oil Interier. Ak ho plánujete umiestniť v exteriéri, zvoľte Belinka Oil Exterier 

Pri správne dodržanom postupe dochádza k primeranému zuhoľnateniu povrchu, premenu materiálu je potrebné správne odhadnúť. Miera zuhoľnatenia má vplyv aj na kvalitu dreva. Ak túto techniku používate prvýkrát, vyskúšajte si ju najskôr na odrezku dreva. Pracujte len v miestnosti, ktorá sa dá dobre vetrať a v ktorej sa nenachádzajú horľavé látky, ako farby a riedidlá, prípadne pracujte len v exteriéri. 

Helios Helios Helios Helios Helios Helios