opalovanie-dreva-nohy-ohen-dosky-uprava-povrchu
Zdroj: faklova.com

Používali ju Indiáni na špičky svojich oštepov, Japonci na úpravu cédrových dosiek a na fasády domov aj naši predkovia, ktorí ňou ošetrovali koly zatlčené do zeme. Technika opaľovania dreva je jedným z najstarších spôsobov konzervácie dreva a svoje využitie nájde aj dnes. Máte odvahu ju vyskúšať? 

Opaľovanie dreva ako špeciálna technika povrchovej úpravy dreva má hlavne konzervačné účinky a možno ju označiť za určitý druh impregnácie. Na povrchu dreva dochádza k zatiahnutiu tenkej povrchovej vrstvy, vďaka čomu sa zvýši odolnosť povrchu. Tepelné spracovanie lignín nenarúša, ale neutralizuje celulózu, ktorá obsahuje cukor lákavý pre hmyz. Drevo tak lepšie odoláva drevokaznému hmyzu, hubám, plesniam, nepriaznivým poveternostným podmienkam a dokonca aj ohňu, pretože zuhoľnatené vrstvy izolujú od postupu ďalšieho ohňa. Opaľovanie dreva má však aj estetické dôvody – pri opaľovaní vynikne kresba dreva. Trvanlivosť tejto metódy sa odhaduje na 40 až 80 rokov.  

Technika našich predkov 

Ošetrovanie dreva plameňom poznali už starí Rimania. Touto metódou predlžovali životnosť dreva, ktoré kotvili do terénu. Prastarú techniku opaľovania dreva využívali aj v Japonsku, kde dostala názov Shousugi-ban, čo v preklade znamená spálené cédrové dosky. Obkladové dosky domov opálené z vonkajšej strany sa nazývajú aj Yakisugi. V Japonsku sa kombinujú na fasáde s bielou štukou v rôznych pomeroch, pričom každá oblasť má svoju vlastnú estetiku. Pri opaľovaní sa zvyčajne zviazali tri dosky, čím vznikol akýsi komín, ktorý sa v strede zapálil. Po určitom čase sa plamene uhasili studenou vodu. V našich končinách sa opaľovanie používalo na ochranu drevených kolov zatlčených do zeme, najčastejšie sa opaľovalo smrekové drevo. Naši predkovia vedeli, že takto ošetrené drevo vydrží trikrát dlhšie ako drevo bez opaľovania.  

ohen-opalovanie-drevena-doska-povrchova-uprava
Zdroj: faklova.com

Kde všade sa dnes dá použiť opaľované drevo? 

 • na podlahu (z parkiet alebo masívnych dosiek), 
 • na výrobu políc a vešiakových stien, 
 • na výrobu nábytku (napríklad posteľ z drevených hranolov), 
 • na doplnky do domácnosti (misa, svietnik), 
 • na záhradnú lavičku do exteriéru, 
 • na povrchovú úpravu úľov. 

Unikátne ručne opaľované podlahy  

Opaľovanie je netradičnou, ale žiadanou úpravou drevených podláh. Zvýraznia sa ním jarné prírastky dreva a docieli sa špecifický povrch, ktorý sa ďalej upravuje takzvaným kartáčovaním. To odstráni mäkšie časti štruktúry dreva a dosiahne sa vzhľad starej drevenej podlahy v inverznej verzii na jednej ploche. Sfarbenie dreva je veľmi intenzívne. Prácu je dobré zavŕšiť penetráciou. 

opalovanie-dreva-plynova-bomba-exterier-pracovnici
Zdroj: faklova.com

Tento postup sa pri podlahách používa aj v opačnom poradí – najskôr sa drevo kartáčuje, čím vznikne reliéf na jeho povrchu, a následne sa opáli. Inverzný obrazec tu zaniká. Týmto opačným postupom vznikne celoplošné jednofarebné vyhotovenie, ktoré sa už ďalej nenatiera, lebo drevo je zakryté. Stupne opálenia dreva sú štyri – od svetlého, kde dochádza k ľahkému stmavnutiu, cez stredné opálenie, až po tmavé a nakoniec spálené, ktoré je najintenzívnejšie. Farba dreva sa mení na čiernu a povrch je zuhoľnatený.   

Ako na opaľovanie dreva? 

Drevo opáľte plynovým horákom alebo teplovzdušnou pištoľou a oceľovým kartáčom vykartáčujte zuhoľnatený povrch v smere vláken. Použiť môžete aj drôtený kotúč do vŕtačky nastavený na malé otáčky. Následne opláchnite vodou a napustite prírodným olejom. Ak bude opaľovaný produkt určený do interiéru, použite naň prírodný olej Belinka Oil Interier. Ak ho plánujete umiestniť v exteriéri, zvoľte Belinka Oil Exterier 

Pri správne dodržanom postupe dochádza k primeranému zuhoľnateniu povrchu, premenu materiálu je potrebné správne odhadnúť. Miera zuhoľnatenia má vplyv aj na kvalitu dreva. Ak túto techniku používate prvýkrát, vyskúšajte si ju najskôr na odrezku dreva. Pracujte len v miestnosti, ktorá sa dá dobre vetrať a v ktorej sa nenachádzajú horľavé látky, ako farby a riedidlá, prípadne pracujte len v exteriéri. 

Helios Helios Helios Helios Helios Helios

14 KOMENTÁRE

 1. Dobry den prajem opalovaciu technyku smiem použit na ktorykolvek druh dreva?? Som trosku amater ale rad skusam nove veci. Chcem si vyrobit stôl do altanku z jedlovych forsni a neviem presne co použit na finalnu upravu.

  • Dobrý deň prajem, Martin,

   jedľové drevo je na opaľovanie vhodné. Vo všeobecnosti platí, že pre techniku opaľovania je najlepšie vyberať vždy len to najkvalitnejšie masívne drevo. Opaľovať sa dajú dokonca aj dyhové diely, ale len také, ktoré majú hrúbku najmenej 2,5 mm. Pri opaľovaní dyhovaných dielcov treba dať pozor, aby vplyvom vysokej teploty nedošlo k znehodnoteniu lepidla v lepenom spoji. Pri hrúbke 2,5 mm by sa však už nemala v lepenom spoji príliš zvýšiť teplota natoľko, aby lepidlo povolilo. V každom prípade však treba pracovať rýchlo a s intenzívnym plameňom. Vtedy dôjde k tepelným zmenám na povrchu a teplo neprenikne do veľkej hĺbky.

   Na konečnú úpravu vám odporúčame použiť kvalitný olej.
   Ak bude opaľovaný produkt určený do interiéru, použite naň prírodný olej Belinka Oil Interier (https://bugy.sk/belinka-oil-interier-olej-na-drevo-s-pridanymi-voskami-bio-bezfarebny-nater-0-5l).
   Ak ho plánujete umiestniť v exteriéri, zvoľte olej Belinka Oil Exterier (https://bugy.sk/olej-na-drevo-do-exterieru-0-5l).

   Držíme vám palce a pokojne sa nám potom vaším výsledným výtvorom pochváľte.

   Adriána z tímu Čaro dreva

  • Pekný deň prajem, Peter,

   áno, ľanový olej (nazývaný aj ľanová fermež) je možné použiť na opaľované drevo, ale v exteriéri je lepšie použiť ho len ako základný náter pod olejový finálny náter. Dôvodom je to, že samostatne použitý ľanový olej v exteriéri za niekoľko rokov zvetrá – a bude ho potrebné častejšie obnovovať. Ak vám môžeme poradiť BIO olej na exteriérové drevo, ktorý už nemusíte kombinovať s ďalšími nátermi, odporúčame vám olej Belinka Oil Exterier (https://www.farlesk.sk/c/nabytok/belinka-olej-na-drevo-exterier).

   Majte sa dobre.

   Adriána z tímu Čaro dreva

  • Dobrý deň prajem, Monika,

   drevo napustené olejom je možné upraviť opaľovaním, ale treba byť opatrný kvôli dvom veciam:
   1. Prvou je to, že bude vznikať väčšie množstvo nebezpečných splodín oproti opaľovaniu čistého dreva.
   2. Druhou je fakt, že drevo je nasiaknuté horľavým materiálom. Oleje všeobecne zvyčajne patria k horľavinám tretieho stupňa. To znamená, že nie sú veľmi nebezpečné, ale horľavé, samozrejme, sú. V dreve sa nachádzajú už vyschnuté zvyšky oleja bez prchavých zložiek. Povrch dreva bude pravdepodobne horieť o niečo viac ako čisté drevo. O koľko viac, to nikto presne nepovie. Určite ale nebude horieť tak intenzívne, ako keby bolo poliate benzínom. Takže treba byť opatrný rovnako ako pri opaľovaní (spaľovaní) čohokoľvek iného. Určite majte po ruke napríklad krhlu s vodou, ktorú budete potrebovať tak či tak na pokropenie po skončení opaľovania.

   Zároveň by sme vás ešte chceli upozorniť aj na to, že opaľovanie natretého dreva nie je pre našu prírodu (a teda ani pre ľudí) zrovna šetrné a priateľské. Do ovzdušia sa pri spaľovaní dostávajú škodlivé splodiny. V prípade, že máte možnosť opaľovať čisté, teda nenatreté drevo, skúste zvoliť, prosím, túto alternatívu. Poďakujeme sa vám aj my z tímu Čaro dreva, aj príroda 🙂

   Majte sa pekne.

   Adriána z tímu Čaro dreva

 2. Dobrý deň , chcem sa opýtať či môžem tuto techniku použiť aj na guľatinu a opriemere cca 45-65cm a ľudí sú okolo 2m a drevo je zatiaľ mokré nakoľko je odrezané cca týždeň. Či sa týmto štýlom nezakonzervuje a nezhnije z vnútra dreva ďakujem

  • Dobrý deň, Tomáš,

   opaľovaním sa povrch dreva neuzavrie, takže vlhkosť môže postupne unikať. Dôležité je, aby sa postupom času drevo vysušilo (čo možno najskôr), ale to je potrebné zabezpečiť aj samotnou konštrukciou. Pokiaľ bude koniec dreva zakopaný v zemi, bude môcť opätovne nasať vodu a vo vnútri zdegradovať.
   Pokiaľ budete opaľovať drevo s vysokou vlhkosťou, môže výrazne popraskať povrch, pretože sa začne intenzívne vysúšať. Je lepšie drevo najprv poriadne vysušiť.
   Aby sme vám mohli lepšie poradiť, potrebovali by sme vedieť, ako bude konštrukcia vyzerať. Čo to vlastne bude a z akého dreva je guľatina?

   Majte sa dobre.

   Adriána z tímu Čaro dreva

 3. Dobrý deň. Mohol by som opaľované hranoly natierať lodným lakom?Hranoly budú v exteriéri je to strecha altánku.Ďakujem

  • Dobrý deň prajem, Jozef,

   ak pod poslednou fázou opaľovania myslíte úplné zuhoľnatenie povrchu, tak je to v poriadku. Následne je potrebné kefou alebo podobným náradím odstrániť z povrchu zuhoľnatenú vrstvu, ktorá už dobre nedrží. Treba to robiť jemne, aby sa odstránila len tá vrchná čierna vrstva. Pri intenzívnom opálení a takomto okefovaní vznikne reliéfny povrch, ktorý je veľmi estetický. Vyzerá podobne ako povrch zvetraného dreva.

   A čo sa týka zaliatia živicou – ak myslíte na expoxidovú živicu, ktorá je aktuálnym trendom pri práci s drevom, môžete ju pokojne použiť. Treba však dať pozor na to, že drevo je pri opaľovaní vystavené vysokým teplotám, a tým pádom aj zmenám rozmerov a tvaru. Povrch prudko zosychá a drevo sa šúverí, môže aj popraskať. Po takejto úprave je potrebné nechať ho „zrelaxovať“. To znamená uložiť ho do prostredia s takou vlhkosťou vzduchu, v akej bude v prostredí jeho ďalšieho využitia. Tým sa uvoľnia vzniknuté napätia a po zaliatí živicou sa zníži riziko následného popraskania výrobku. Ako dlho ho nechať v takomto prostredí, to je otázkou hrúbky materiálu a vlhkosti dreva, ale určite by sme odporúčali aspoň niekoľko hodín.

   Prajem vám veľa radosti pri tvorbe 🙂

   Adriána z tímu Čaro dreva

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno