Sauna Löyly. Foto: KUVIO Architectural photography

Benefity sauny sú známe po celé stáročia a kultúra saunovania sa zo severských krajín rozšírila do celého sveta. Pre tých, ktorí by si túto blahodarnú procedúru chceli vyskúšať tak trochu inak, tu máme inšpiráciu na najpôsobivejšie sauny, ktoré nás zaujali svojím architektonickým stvárnením alebo netradičným výberom lokality.

Najväčšia prenosná verejná sauna

Severské krajiny majú pre saunovanie slabosť, vzhľadom na tamojšiu klímu je to pochopiteľné. Na malom odľahlom polostrove Sandhornøya, za polárnym kruhom na severe Nórska, uviedli v roku 2015 do prevádzky verejnú saunu pomenovanú Agora (v preklade verejné zhromaždenie). Vyrobená je z dreva a skla a ponúka panoramatické výhľady na okolitú krajinu. Zmestí sa do nej až 150 ľudí a vznikla pri príležitosti umeleckého festivalu a kultúrneho projektu SALT. Sauna má vlastný bar, pri saunovaní dotvára atmosféru pyramídovej budovy tichá hudba – púšťajú tu špeciálny soundtrack s názvom Polar Low, ktorý vytvoril uznávaný nórsky hudobník Biosphere.

Sauna Salt. Foto: salted.no a Martin Losvik

Sauna je otvorená len v lete, z mesta Bodø je to k tejto unikátnej stavbe vyše hodiny cesty autom či autobusom, prípadne polhodina plavby loďou. Stena sauny smerujúca k pobrežiu je presklená, návštevníci sa tak môžu kochať výhľadom na arktickú pláž s bielym pieskom obklopenú vysokými horami, či na hladinu Nórskeho mora.

Dizajn interiéru pripomína amfiteáter – na podlahe sauny nájdete piesok, drevené lavice na sedenie sú odstupňované ako v divadle, čo je praktické počas besied a vystúpení, ktoré sa tu konajú. Saunu vyhrieva štvoro kachlí na drevo, uteráky aj župany si milovníci saunovania môžu zapožičať. Zaujímavosťou je, že tento „umelecký projekt“ je prenosný a cieľom jeho autorov je precestovať Škótsko, Grónsko, Island, Špicbergy, Faerské ostrovy či Aljašku a Rusko.

Sauna Salt. Foto: Martin Losvik
Sauna Salt. Foto: Martin Losvik
Sauna Salt. Foto: salted.no
Sauna Salt. Foto: salted.no

Fínska sauna na pobreží

Projekt verejnej sauny v Helsinkách, ktorá nesie názov Löyly (v preklade para), sa nachádza necelé dva kilometre od centra mesta, v bývalej priemyselnej časti Hernesaari. Sauna je otvorená po celý rok a má priniesť zážitok zo saunovania aj zahraničným turistom, ktorí mesto navštívia. Budova s rozlohou 1 071 m2 je konceptom voľnej formy s trojuholníkovými plochami. Má štíhly pretiahnutý pôdorys, ktorý korešponduje s úzkym pásom parku. Po dokončení (v roku 2016) to bola prvá stavba vo Fínsku a druhá v celej Škandinávii, ktorá mala certifikáciu FSC. To znamená, že drevo použité na výstavbu malo certifikát pôvodu.

Sauna Löyly. Foto: KUVIO Architectural photography
Sauna Löyly. Foto: KUVIO Architectural photography

Vďaka netradičnej drevenej fasáde pôsobí budova ako súčasť parku. Časom získa šedé sfarbenie, takže bude ešte viac pripomínať skalu na pobreží. Vizuálne súkromie zaisťuje tepelne upravené borovicové drevo. Lamely však neobmedzujú výhľad zvnútra, fungujú ako žalúzie. Budova sa skladá z dvoch častí, verejnej sauny a reštaurácie.

Sauna Löyly. Foto: KUVIO Architectural photography

Po stupňovitom plášti môžete vyjsť až na vrchol sauny, kde sa nachádza niekoľko terás s výhľadom na more. Milovníkom saunovania sú k dispozícii tri rôzne sauny vyhrievané drevom. Medzi nimi sa nachádza kúpeľný areál so studenou vodou a miestnosťou na relaxáciu. Tradične sa ženy a muži saunujú bez plaviek v oddelených zónach, v Löyly však nájdete aj spoločné priestory.

Sauna Löyly. Foto: KUVIO Architectural photography
Sauna Löyly. Foto: KUVIO Architectural photography

Drevená jaskyňa na saunovanie

Sauna ako jaskyňa a zároveň umelecké dielo? Prečo nie! Sauna Grotto v oblasti zálivu Georgian Bay na brehu Hurónskeho jazera v Kanade je inšpirovaná skutočnou jaskyňou, podľa ktorej dostala aj svoj názov (grotta je v taliančine jaskyňa). Prvým krokom architektov bolo oboznámiť sa s prastarým skalným útvarom, na ktorom stavba stojí. Kaskádovitý žulový útes vymodeloval ľadovec do tvaru polostrova a ponúka ničím nerušený výhľad. Sauna je dielom starej remeselnej zručnosti a špičkového softvéru v kombinácii s modernou výrobnou technológiou. Experimentálny dizajn vzdáva hold kanadskej divočine.

Sauna Grotto. Foto: Partisans

Sauna pôsobí na prvý pohľad jednoducho, môže za to predovšetkým dôstojný exteriér z opaľovaného cédrového dreva, opracovaného tradičnou japonskou technikou. Drevené steny sauny zase imitujú steny jaskyne a boli navrhnuté ako 3D skladačka z cédrových panelov. Najskôr museli, samozrejme, vzniknúť ich prototypy.

Sauna Grotto. Foto: Partisans
Sauna Grotto. Foto: Partisans

Výroba bola spočiatku limitovaná automatizovaným nastavením CNC stroja a veľkosťou dreva. Nastavenia však boli nakoniec manuálne upravené tak, aby sa dosiahla požadovaná estetika, frézovalo sa pozdĺž vlákna a jednotlivé kusy sa k sebe hodili. Drevo pochádza z miestnych lesov, na jeho prepravu bol dokonca použitý kôň a voz. Udržateľnosť celého projektu podporuje aj solárna energia pre ohrievače či LED osvetlenie a tiež zdroj vody z tamojšieho jazera.

Sauna Grotto. Foto: Partisans
Sauna Grotto. Foto: Partisans

Náš tip

Najpoužívanejším materiálom na obklad sauny je severský smrek, a to nielen pre svoju nízku cenu, ale aj vlastnosti. Ešte svetlejší odtieň má osika – v tej navyše takmer nenájdete hrče ani praskliny vyplnené živicou, ktorá by sa mohla rozohriať a popáliť návštevníkov sauny. Na výrobu lavíc a opierok je vhodná aj kanadská borovica či exotické dreviny céder a abachi. Na ich údržbu odporúčame bio parafínový olej Belinka, ktorý nevysúša drevené povrchy a zvyšuje ich odolnosť voči nečistote a vlhkosti.

Solárne vajce s ukrytou saunou

Solar Egg je názov oválnej sauny, ktorú vytvorili medzinárodne uznávaní umelci, švédske duo Mats Bigert a Lars Bergström. Inšpiráciu čerpali z arktického podnebia Kiruny, najsevernejšieho švédskeho mesta. Svetelné podmienky sa v tejto oblasti za polárnym kruhom menia s ročnými obdobiami, v širokom spektre od 24-hodinovej zimnej tmy až po nepretržité letné slnko. Tvar vajíčka symbolizuje zrodenie a nové príležitosti, ktoré v tomto prípade predstavujú urbanistickú transformáciu mesta Kiruna. Tá zahŕňa premiestnenie celých mestských štvrtí ohrozených poklesom pôdy, ktorý spôsobili desaťročia ťažby železnej rudy.

Sauna Solar Egg. Foto: Jean-Baptiste Béranger
Sauna Solar Egg. Foto: Jean-Baptiste Béranger

Fasáda objektu je pokrytá 69 leštenými plátmi z pozlátenej titánovej ocele. Vajce vďaka nej v krajine pôsobí skoro ako mimozemský útvar, ktorý pristál na vrchole hory. Má výšku šesť metrov, šírku štyri a pol metra a do jeho vnútra sa dostanete po efektných schodíkoch. Kostra vajíčka je okrem ocele vyrobená aj z dreva, použité však boli aj kameň, sklo a meď a nechýba ani solárny panel pre sebestačnosť.

V interiéri obloženom borovicovým drevom nájdeme lavičky z osikového dreva, ktoré je pre svoje skvelé vlastnosti tradičným saunovým materiálom. Srdcom sauny sa stala ručne vyrábaná pec v tvare srdca (vyrobená z materiálov, ako železo a kameň), ktorá vnútri dokáže vytvoriť teplotu až 85 stupňov Celzia.

Sauna Solar Egg. Foto: Jean-Baptiste Béranger
Sauna Solar Egg. Foto: Jean-Baptiste Béranger

Saunovanie na vode

Tradičný saunový rituál zahŕňa po saunovaní aj ochladenie v studenej vode. Čo keby ste však namiesto tradičného vyliatia vedra s ľadovou vodou na svoje telo radšej skočili šípku do jazera? Presne takúto možnosť ponúka plávajúca sauna s názvom WA Sauna (WA je skratka štátu Washington). Nachádza sa na jazere v Seattli a naraz sa do nej zmestí šesť ľudí. Ako o nej povedali jej autori z goCstudia, poskytuje priestor na zdieľanie jedinečného zážitku v nadväznosti na škandinávsku tradíciu sauny ako miesta, kde sa stretávajú ľudia. Myšlienka plávajúcej sauny sa zrodila počas jedného chladného a vlhkého januárového dňa.

WA Sauna. Foto: Kevin Scott
WA Sauna. Foto: Kevin Scott

Drevená plávajúca sauna sa nachádza na platforme s plochou 22 metrov štvorcových, jej výška je štyri metre a dá sa využívať celoročne. Vyše dvojtonovú konštrukciu na hladine držia 208-litrové plastové sudy a poháňa ju elektrický motor. Samotná sauna má hliníkovú konštrukciu a je pokrytá panelmi z tmavého ebenového dreva, ktoré na slnku rýchlo akumulujú teplo. Architekti chceli stavbu tohto projektu pôvodne financovať formou crowdfundingu, ale nepodarilo sa im to. Zvrat nastal až vtedy, keď za návrh sauny získali ocenenie Small Project Award od Amerického inštitútu architektov.

WA Sauna. Foto: gocstudio.com
WA Sauna. Foto: gocstudio.com
Predchádzajúci článokFujara – jedinečný slovenský hudobný nástroj z dreva
Ďalší článokKVÍZ: Rozoznáte jednotlivé druhy dreva podľa ich vlastností?
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu :-)