viete-co-znamena-skratka-FSC-a-preco-by-ste-jej mali-venovat-pozornost

Pravdepodobne ste sa už stretli s označením FSC na nábytku, výrobkoch z dreva či detských drevených hračkách. Certifikát FSC totiž označuje výrobky, ktoré pochádzajú zo zodpovedne obhospodarovaných lesov. Zaručuje, že drevo bolo vyťažené a spracované environmentálne, sociálne a ekonomicky zodpovedne.

Prvý globálne funkčný systém certifikácie lesov

Certifikačný systém FSC (Forest Stewardship Council) vznikol v roku 1993 z iniciatívy environmentálnych organizácií, obchodníkov s drevom, lesníkov, miestnych obyvateľov a odborov. Dnes je vo svete certifikovaných približne 200 miliónov hektárov lesa v 85 krajinách sveta. Takmer polovica všetkých lesov s certifikátom FSC sa nachádza v Európe. Hoci FSC vzniklo pôvodne na ochranu tropických lesov v Južnej Amerike, dnes svojou činnosťou chráni lesy na celom svete.

viete-co-znamena-skratka-FSC-a-preco-by-ste-jej mali-venovat-pozornost

Lesné podniky, ktoré majú záujem o certifikát FSC, musia spĺňať 10 princípov a 56 kritérií. Medzi nimi treba dodržiavať zákony daného štátu a regiónu, rešpektovať domácich obyvateľov, udržiavať biodiverzitu, zabezpečiť ekonomický a sociálny blahobyt lesných pracovníkov a miestnych komunít. Certifikát FSC teda vôbec nie je ľahké získať. Zaručuje však, že drevo bolo vyťažené zodpovedne vzhľadom k životnému prostrediu a miestnej komunite. Znamená aj to, že lesní pracovníci boli riadne zaplatení za svoju prácu a že lesný podnik vyvíja aktivity na dlhodobú udržateľnosť lesa.

Dva druhy certifikátov

FSC aktuálne vydáva dva druhy certifikátov:

 • Lesný certifikát FSC (forest management) – udeľuje sa zodpovedným lesným podnikom na základe kontroly. Tá určí, či spĺňa štandardy FSC.
 • Certifikácia spracovateľského reťazca FSC (chain of custody) – udeľuje sa spoločnostiam, ktoré na svoje výrobky využívajú drevo s FSC certifikátom a zároveň podnikajú environmentálne, ekonomicky a sociálne zodpovedne.

Certifikát FSC udeľuje akreditovaná inštitúcia na základe žiadosti a následnej kontroly. Táto certifikácia je platná päť rokov. Podlieha každoročnej kontrole, ktorá sleduje, či vlastníci certifikátov dodržiavajú prísne štandardy. Jednotlivé akreditované inštitúcie nájdete na stránke fsc.org. Audity pre certifikáty FSC sú spoplatnené. Certifikáciu FSC uznávajú najväčšie environmentálne organizácie, vrátane WWF a Greenpeace.

viete-co-znamena-skratka-FSC-a-preco-by-ste-jej mali-venovat-pozornost

Niektoré organizácie však FSC kritizujú, pretože certifikát si vyžaduje vyššie náklady. Je teda výhodný najmä pre väčšie spoločnosti a znevýhodňuje menších lesohospodárov a producentov. Poplatky za certifikát závisia od viacerých kritérií, vrátane obhospodarovanej plochy a lokality.

Pre milovníkov čísel

 • Kľúčovým pilierom FSC je 10 princípov a 56 kritérií.
 • V apríli 2018 bolo certifikovaných 199 274 840 hektárov lesa v 85 krajinách sveta, celkovo bolo vydaných až 1 553 certifikátov.
 • Až 49,3 % celej plochy lesov s certifikátom FSC sa nachádza v Európe.
 • Na Slovensku bolo vydaných 9 certifikátov pre lesy s celkovou rozlohou 146 415 hektárov.
 • V rámci certifikátov CoC (chain of custody) bolo vydaných až 33 759 certifikátov v 122 krajinách sveta.
 • Aj v prípade CoC je Európa držiteľom polovice všetkých certifikátov, konkrétne sem spadá až 53 %.
 • Na Slovensku bolo do apríla 2018 vydaných 136 certifikátov CoC.

Prečo by značka FSC mala byť zaujímavá pre lesohospodárov a firmy?

Stále viac ľudí sa zaujíma, odkiaľ ich produkty pochádzajú. Rúbaniská v národných parkoch na Slovensku zmobilizovali aktivistov aj bežných ľudí, aby vyjadrili voči týmto praktikám odpor. Jedným zo základných princípov FSC je udržiavanie a posilňovanie biodiverzity lesov. V lesoch s vysokou ochranárskou hodnotou sa musia zachovať alebo posilniť vlastnosti, ktorými sa tieto lesy vyznačujú. Spoločnosti, ktoré využívajú drevo z udržateľných lesov so značkou FSC, si zároveň budujú meno zodpovedného výrobcu.

viete-co-znamena-skratka-FSC-a-preco-by-ste-jej mali-venovat-pozornost

Aj iniciatívy ako zero waste a fashion revolution získavajú nových priaznivcov každý deň. Ľudia si uvedomujú svoju zodpovednosť za životné prostredie a hľadajú spôsoby, ako znížiť svoju uhlíkovú stopu, žiť v súlade so svojím okolím a byť pozitívnym príkladom pre ďalšie generácie. FSC je celosvetovo uznávaný certifikát, ktorý zaručuje trvalú udržateľnosť krehkých lesných ekosystémov.

Predchádzajúci článokDrevení rekordéri
Ďalší článokUžite si pekné chvíle na terase – postarajte sa o pochôdznu plochu
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.

2 KOMENTÁRE

 1. …výborná stránka 🙂 … „našiel“ som Vás len minulý týždeň – náhodou, ako takmer všetky dobré weby – a páči sa mi tak obsah, ako aj spracovanie stránky. Budem Vás sledovať a čakať na každý nový článok … veľa zdaru a vždy veselý deň 😉

  • Zdravíme vás, Dalibor 🙂 Ďakujeme veľmi pekne za pochvalu! A my sa zase budeme naďalej snažiť tvoriť taký obsah, aby ste nás vždy radi sledovali. Majte sa pekne.

   Adriána z tímu Čaro dreva

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno