postarali-ste-sa-o-drevo-po-zime

Zima predstavuje pre exteriérové drevené povrchy ťažké obdobie. Mrazy, sneh a vlhkosť môžu poškodiť drevo na altánku, pergole či drevenom oplotení. Ak ste ešte drevo po zime neskontrolovali a neošetrili, poprípade ste zabudli, urobte to čo najskôr. Predĺžite tak jeho životnosť a zachováte aj bezchybný vzhľad. Poradíme vám, ako na to, aby ste sezónu záhradných osláv mohli rozbehnúť naplno.

postarali-ste-sa-o-drevo-po-zime

Čo si všímať pri kontrole?

Obnoviť lazúry a krycie farby zvyčajne treba po niekoľkých rokoch. To, ako často je nutné opakovať náter, závisí od kvality dreva, náteru, mikroklimatických podmienok, konštrukčnej ochrany a ďalších faktorov. Pri kontrole po zime sa zamerajte najmä na praskliny, fľaky alebo náznaky napadnutia škodcami.

Lazúry kontrolujeme tzv. testom kvapkou vody na vodorovných povrchoch. Ak sa voda vpije rýchlo a zanechá mokrú škvrnu, ochrana dreva už nie je dostatočná a treba ju obnoviť. Pri krycích farbách hľadajte najmä mechanické poškodenia, teda praskliny alebo lúpanie.

postarali-ste-sa-o-drevo-po-zime

V prípade, že ste pri prvých náteroch postupovali správne, je životnosť ochrany zvyčajne v rozmedzí:

  • 10 rokov: severná strana pod prístreškom,
  • 5 – 8 rokov: tienistá strana a plochy menej vystavené poveternostným vplyvom,
  • 3 – 4 roky: rizikovejšie polohy, zvyčajne južná alebo západná strana bez prístrešku,
  • 2 roky: v prípade horšej konštrukčnej ochrany.

Ako ošetriť poškodenú lazúru a kryciu farbu?

Náročnosť aj množstvo náterov pri ošetrení závisí od stupňa poškodenia. Pri včasnom a preventívnom obnovení lazúry stačí pôvodný náter umyť vodou a nechať dôkladne vysušiť. Ak je to potrebné, môžeme ho obrúsiť brúsnym papierom a utrieť handričkou. Takto sa zbavíte nežiaduceho prachu. Následne stačí natrieť drevo lazúrou jedenkrát.

postarali-ste-sa-o-drevo-po-zime

Ak sa na lazúre nachádzajú praskliny alebo sa dokonca lúpe, je nutné povrch precíznejšie obrúsiť a následne dvakrát naniesť novú lazúru. A napokon, ak ste si všimli napadnutie škodcami, povrch dobre obrúste mosadznou kefou alebo brúsnym papierom. Potom naneste prípravok na zničenie škodcov a po uschnutí natrite dvoma vrstvami lazúry.

Lúpanie a praskliny na povrchoch s krycou farbou ošetrujeme v závislosti od rozsahu problému. Pri drobných prasklinách stačí povrch odmastiť, jemne ho obrúsiť, oprášiť a obnoviť vrstvou krycej farby.

postarali-ste-sa-o-drevo-po-zime

Pri bodovom olupovaní je vhodné povrch obrúsiť, prípadne zatmeliť, naniesť základný náter a napokon aj vrstvu krycej farby. Ak sa vytvorili veľké pukliny a povrch sa príliš lúpe, musíme náter odstrániť celoplošne a až potom naniesť novú vrstvu základného náteru a krycej farby.

Rizikové faktory pre altánky, pergoly a drevené oplotenie

Drevo je prírodný materiál a reaguje na klimatické podmienky. Základom ochrany pred škodcami a poškodením je výber vhodného dreva, jeho umiestnenie aj konštrukčné zhotovenie. Pri altánkoch sa odporúča vytvorenie odkvapového chodníka. Ak sú totiž steny altánku mierne naklonené, voda steká na chodník a nedrží sa na dreve. Zvýšená vlhkosť predstavuje pre drevo veľké riziko. Prístrešok by mal chrániť drevo a zabrániť ukladaniu vody.

postarali-ste-sa-o-drevo-po-zime

Pri pergolách si všímajte najmä západnú a južnú stenu. Keďže pergoly nie sú chránené prístreškom, netreba podceňovať dôležitosť kvalitných náterov. Voda by sa nemala zadržiavať na konštrukcii. Dôkladná impregnácia, lazúra alebo krycia farba dokážu predĺžiť životnosť pergoly o 6 až 7 rokov.

Drevené ploty sú náchylné na poškodenie najmä vtedy, ak sa nachádzajú vo vlhkom prostredí, v tieni, v blízkosti stromov či bujného porastu, alebo ak majú ploché špičky. Zhnité dosky je nutné vymeniť a zvyšok zachrániť brúsením, impregnáciou a nátermi. Kvôli dlhšej životnosti plotu zrežte jeho špičky, aby voda ľahšie stekala.

postarali-ste-sa-o-drevo-po-zime

Dobré rady na záver

Drevené povrchy v exteriéri je vždy nutné ošetriť. Držte sa týchto rád pre dlhotrvajúcu ochranu:

  • Drevo skontrolujte a všímajte si mechanické poškodenia (praskliny, lúpanie), znaky napadnutia škodcom (dierky, zvuk, plesne a zmodrenie dreva), vyblednutie alebo stmavnutie.
  • Drevo ošetrujte podľa rozsahu poškodenia. Dodržujte pokyny v návode na použitie prípravkov. Nátery nanášajte len na očistené a najmä suché drevo.
  • Základom je konštrukčná ochrana – dbajte na to, aby altánok, plot či pergola neboli vystavené rizikovým faktorom.

Helios Helios Helios Helios Helios Helios
Predchádzajúci článokDomáce drevo alebo exotika?
Ďalší článokDrevení rekordéri
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno