postarali-ste-sa-o-drevo-po-zime

Zima predstavuje pre exteriérové drevené povrchy ťažké obdobie. Mrazy, sneh a vlhkosť môžu poškodiť drevo na altánku, pergole či drevenom oplotení. Ak ste ešte drevo po zime neskontrolovali a neošetrili, poprípade ste zabudli, urobte to čo najskôr. Predĺžite tak jeho životnosť a zachováte aj bezchybný vzhľad. Poradíme vám, ako na to, aby ste sezónu záhradných osláv mohli rozbehnúť naplno.

postarali-ste-sa-o-drevo-po-zime

Čo si všímať pri kontrole?

Obnoviť lazúry a krycie farby zvyčajne treba po niekoľkých rokoch. To, ako často je nutné opakovať náter, závisí od kvality dreva, náteru, mikroklimatických podmienok, konštrukčnej ochrany a ďalších faktorov. Pri kontrole po zime sa zamerajte najmä na praskliny, fľaky alebo náznaky napadnutia škodcami.

Lazúry kontrolujeme tzv. testom kvapkou vody na vodorovných povrchoch. Ak sa voda vpije rýchlo a zanechá mokrú škvrnu, ochrana dreva už nie je dostatočná a treba ju obnoviť. Pri krycích farbách hľadajte najmä mechanické poškodenia, teda praskliny alebo lúpanie.

postarali-ste-sa-o-drevo-po-zime

V prípade, že ste pri prvých náteroch postupovali správne, je životnosť ochrany zvyčajne v rozmedzí:

  • 10 rokov: severná strana pod prístreškom,
  • 5 – 8 rokov: tienistá strana a plochy menej vystavené poveternostným vplyvom,
  • 3 – 4 roky: rizikovejšie polohy, zvyčajne južná alebo západná strana bez prístrešku,
  • 2 roky: v prípade horšej konštrukčnej ochrany.

Ako ošetriť poškodenú lazúru a kryciu farbu?

Náročnosť aj množstvo náterov pri ošetrení závisí od stupňa poškodenia. Pri včasnom a preventívnom obnovení lazúry stačí pôvodný náter umyť vodou a nechať dôkladne vysušiť. Ak je to potrebné, môžeme ho obrúsiť brúsnym papierom a utrieť handričkou. Takto sa zbavíte nežiaduceho prachu. Následne stačí natrieť drevo lazúrou jedenkrát.

postarali-ste-sa-o-drevo-po-zime

Ak sa na lazúre nachádzajú praskliny alebo sa dokonca lúpe, je nutné povrch precíznejšie obrúsiť a následne dvakrát naniesť novú lazúru. A napokon, ak ste si všimli napadnutie škodcami, povrch dobre obrúste mosadznou kefou alebo brúsnym papierom. Potom naneste prípravok na zničenie škodcov a po uschnutí natrite dvoma vrstvami lazúry.

Lúpanie a praskliny na povrchoch s krycou farbou ošetrujeme v závislosti od rozsahu problému. Pri drobných prasklinách stačí povrch odmastiť, jemne ho obrúsiť, oprášiť a obnoviť vrstvou krycej farby.

postarali-ste-sa-o-drevo-po-zime

Pri bodovom olupovaní je vhodné povrch obrúsiť, prípadne zatmeliť, naniesť základný náter a napokon aj vrstvu krycej farby. Ak sa vytvorili veľké pukliny a povrch sa príliš lúpe, musíme náter odstrániť celoplošne a až potom naniesť novú vrstvu základného náteru a krycej farby.

Rizikové faktory pre altánky, pergoly a drevené oplotenie

Drevo je prírodný materiál a reaguje na klimatické podmienky. Základom ochrany pred škodcami a poškodením je výber vhodného dreva, jeho umiestnenie aj konštrukčné zhotovenie. Pri altánkoch sa odporúča vytvorenie odkvapového chodníka. Ak sú totiž steny altánku mierne naklonené, voda steká na chodník a nedrží sa na dreve. Zvýšená vlhkosť predstavuje pre drevo veľké riziko. Prístrešok by mal chrániť drevo a zabrániť ukladaniu vody.

postarali-ste-sa-o-drevo-po-zime

Pri pergolách si všímajte najmä západnú a južnú stenu. Keďže pergoly nie sú chránené prístreškom, netreba podceňovať dôležitosť kvalitných náterov. Voda by sa nemala zadržiavať na konštrukcii. Dôkladná impregnácia, lazúra alebo krycia farba dokážu predĺžiť životnosť pergoly o 6 až 7 rokov.

Drevené ploty sú náchylné na poškodenie najmä vtedy, ak sa nachádzajú vo vlhkom prostredí, v tieni, v blízkosti stromov či bujného porastu, alebo ak majú ploché špičky. Zhnité dosky je nutné vymeniť a zvyšok zachrániť brúsením, impregnáciou a nátermi. Kvôli dlhšej životnosti plotu zrežte jeho špičky, aby voda ľahšie stekala.

postarali-ste-sa-o-drevo-po-zime

Dobré rady na záver

Drevené povrchy v exteriéri je vždy nutné ošetriť. Držte sa týchto rád pre dlhotrvajúcu ochranu:

  • Drevo skontrolujte a všímajte si mechanické poškodenia (praskliny, lúpanie), znaky napadnutia škodcom (dierky, zvuk, plesne a zmodrenie dreva), vyblednutie alebo stmavnutie.
  • Drevo ošetrujte podľa rozsahu poškodenia. Dodržujte pokyny v návode na použitie prípravkov. Nátery nanášajte len na očistené a najmä suché drevo.
  • Základom je konštrukčná ochrana – dbajte na to, aby altánok, plot či pergola neboli vystavené rizikovým faktorom.

Helios Helios Helios Helios Helios Helios