vlasaty-pomocnik-ako-si-vybrat-spravny-stetec-na-drevo

Rovnaké množstvo času a energie, aké ste venovali výberu lazúry alebo náteru na drevo, by ste mali dopriať aj výberu kvalitného náradia. S povrchovou úpravou dreva sa automaticky spájajú štetce. Ako a podľa čoho si vybrať správneho vlasatého pomocníka pre jednotlivé činnosti?

Na trhu nájdete množstvo lazúr a prostriedkov na ochranu dreva. Nezaháľajú však ani výrobcovia štetcov, ktorí obchody zaplnili sortimentom štetcov rôznych tvarov, veľkostí a s rozličnými druhmi štetín. Aby vám uľahčili orientáciu, predávajú ich väčšinou s farebne odlíšenými držadlami. Vyberať by ste si ich mali podľa toho, čo sa práve chystáte natierať a tiež podľa typu náteru. Pri správnom zaobchádzaní so štetcami dosiahnete požadovaný výsledok a vlasatí pomocníci vám budú slúžiť dobre a dlho.

vlasaty-pomocnik-ako-si-vybrat-spravny-stetec-na-drevo

Klasika aj „špecialitky“

Obľúbenými pomocníkmi pri nátere dreva sú ploché štetce, s ktorými sa dobre pracuje a hodia sa na rýchloschnúce a ľahko roztierateľné nátery. Okrúhle štetce zase vynikajú dlhým nanášaním farby na jedno namočenie, a preto sú vhodné na nátery, ktoré schnú pomaly. Okrem nich nájdete v ponuke aj špeciálne štetce, napríklad na lakovanie podláh s veľkou plochou náteru, uhlové štetce pre rohy a ťažko dostupné miesta, či štetec na odstraňovanie starých náterov. Zručnejším a skúsenejším majstrom nie sú neznáme ani štetce na žilkovanie, ktoré sa používajú pri renovácii starého nábytku a napodobnení kresby a povrchu opracovaného dreva, alebo lyonské a linkovacie štetce.

Delenie štetcov podľa tvaru

  • Ploché štetce – používajú sa väčšinou na nanášanie lakov a farieb na drevo. Čím je štetec hrubší, tým vyššia je jeho kvalita, pretože farbu dobre naberá aj nanáša. Ploché štetce sa hodia na veľké a rovné drevené plochy, na ktorých nesmú zostať fľaky.
  • Okrúhle štetce – majú kónickú rúčku a pri práci s nimi je vhodné mierne ich otáčať, aby ste dosiahli čisté farebné plochy. Hodia sa napríklad na natieranie okien či rohov a tvoria pravidelnú stopu. Natriete nimi menšie kusy dreveného nábytku. Pri priehľadnom nátere nie sú prípadné nepresnosti také viditeľné ako pri plochých štetcoch.
  • Špeciálne štetce – sú ideálne na ťažšie prístupné miesta a na špeciálne práce. Samotné obrúsenie dreva niekedy nestačí a musíte použiť odstraňovač náterov. Štetec na odstraňovanie náterov má silné nylonové štetiny, ktoré odolajú aj najsilnejším odstraňovačom. Pri renovácii drevených okien zase využijete štetec na okná so šikmým tvarom, vhodným na línie pozdĺž rámu okien a dverí.

V hlavnej úlohe štetina

V prípade štetcov nie je dôležitý len tvar, ale aj materiál použitý na štetiny. Štetiny by mali byť husté a pevne uchytené v držiaku. Nové štetce prirodzene púšťajú chĺpky, avšak vypadávanie celých kúskov je znakom nekvalitného výrobku. Vyhýbajte sa takýmto produktom, aby ste zbytočne nemuseli odstraňovať štetiny z náteru dreva.

Štetec by mal mať rovnomernú hrúbku štetín. Platí to predovšetkým pri precíznej práci so štetcom, ktorý má jemný vlas. Aby bol výsledok práce kvalitný, nesmú štetiny zanechávať stopy v nanesenom nátere – jedine také stopy, ktoré sa stihnú zliať vďaka náterovej látke zanechávajúcej hladký rovnomerný film.

vlasaty-pomocnik-ako-si-vybrat-spravny-stetec-na-drevo

Štetce z kvalitných prírodných štetín si cenili už starí majstri vďaka ich pružnosti a schopnosti dobre zadržiavať farbu. Výborné sú najmä štetiny z kanca, ktoré majú potrebnú pevnosť, pružnosť a hrúbku. Dnes sa najčastejšie stretnete s prírodnými štetinami zo srsti čínskeho prasaťa, ktoré sa delia na svetlé a kvalitnejšie tmavé. Používajte ich pre nátery obsahujúce organické rozpúšťadlá (Belinka Base, Lasur, Toplasur UV plus). Po práci náradie vyčistite priemyselným liehom alebo riedidlom určeným na konkrétnu náterovú látku.

Vodné nátery (Belinka Impregnant, Interier, Exterier) a vodou riediteľné farby si zase rozumejú so štetcami so syntetickými štetinami, prírodné štetiny by totiž pri kontakte s nimi napučali. Najčastejšie sa na takéto štetce používa odolné nylonové vlákno, vhodné na odstraňovače; polyamidová štetina alebo jemne rozstrapkaná polyesterová štetina. Ich výhodu je nižšia cena a jednoduchšia údržba – štetce so syntetickými štetinami stačí po použití umyť vodou, prípadne aj saponátom.

Tretím druhom sú štetce predávané pod označením zmes alebo mix, ktoré spájajú dobré vlastnosti prírodných a umelých materiálov v jednom štetci. Umelé štetiny zamedzujú prirodzenému nasiaknutiu, ktoré by inak obmedzilo schopnosť držať farbu a spôsobilo by výrazné šmuhy pri natieraní.

Tip na záver

Pokiaľ pracujete s drevom častejšie, kúpte si niekoľko štetcov viacerých šírok. Pred prvým použitím ich vyprášte a rukou z nich odstráňte uvoľnené vlákna. Po práci štetce dôkladne očistite a osušte. Ak sú umiestnené v nádobe, ukladajte ich štetinami nahor. Ideálne je skladovať ich zavesené za rúčku štetinou zvislo nadol – v rúčke býva dierka na zavesenie na klinec alebo háčik. Takto sa štetce zbytočne nezdeformujú.

Predchádzajúci článokVtáky potrebujú búdky na hniezdenie. Viete, ako majú vyzerať?
Ďalší článokAko si poradiť s modravým drevom
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu :-)

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno