co-so-starym-nepotrebnym-drevom
Foto: Cuckooland

Staré drevo dodá vášmu interiéru jedinečnú atmosféru. Čoraz viac ľudí volí ekologickejší prístup k životu. Veď aj staré drevo sa dá opätovne použiť a okrem dobrého pocitu na duši získate aj úžasný dizajnový kúsok. Žiadna napodobenina nenahradí krásu skutočného dreva.

Aj dierky od hmyzu majú svoje čaro

Pokiaľ drevo nie je priveľmi poškodené, nenachádzajú sa v ňom huby či drevokazný hmyz, môžete ho opätovne použiť. Aj dierky od hmyzu môžu dať drevu jedinečný nádych. Trámy s dierkami od červotoča sú mimoriadne žiadané. Naopak, drevo, ktoré bolo napadnuté fúzačom krovovým, nie je ideálne na ďalšie použitie. Fúzač v ňom totiž necháva dierky s priemerom až 0,5 cm. Najžiadanejšie sú ručne tesané trámy z mäkkého aj tvrdého dreva. Čím sú staršie, tým lepšie.

co-so-starym-nepotrebnym-drevom

Najdôležitejšie pri používaní dreva napadnutého hubami či hmyzom je zabezpečiť, aby všetky drevokazné organizmy v ňom boli mŕtve. Takzvaná sterilizácia dreva nastáva napríklad pri jeho umelom sušení, keď teploty v sušiarňach dosahujú až okolo 90 °C. Ak nie je možné dať si kusy dreva s krásnymi chodbičkami vysušiť (prehriať) v sušiarni, treba sa poradiť s odborníkmi. V opačnom prípade si môžete domov priniesť spolu s hodnotným drevom aj nepríjemného spoločníka, ktorý spôsobí aj poškodenie zdravého dreva vo vašom príbytku.

Vychodená podlaha s príbehom

Nebojte sa ani vyšliapanej podlahy. Staré drevo zo zbúraných stavieb je už vysušené a odležané, teda má vynikajúce vlastnosti. Mnoho ľudí považuje známky opotrebovania za atraktívne a tiež vyhľadáva dosky s pôvodným náterom. Ak aj napriek tomu chcete starú drevenú podlahu vyhodiť, vedzte, že ju môžete predať. Pravdepodobne nezbohatnete, ale dáte drevu druhú šancu na život a niekoho veľmi potešíte.

co-so-starym-nepotrebnym-drevom

Drevené dvere ako štýlový nábytok

Chcete vymeniť staré dvere za nové? Nevyhadzujte ich, zo starých dverí z masívu môžete vytvoriť štýlový nábytok. Čo by ste povedali na záhradnú hojdačku s vysokým operadlom z dverí? Takáto hojdačka natretá na bielo dodá vašej záhrade provensálsky nádych. Ak ste fanúšikom francúzskej elegancie, skúste pospájať takéto dvere a vytvorte z nich paraván do izby. Drevené dvere môžete využiť aj na poličky, stôl či posteľné čelo.

co-so-starym-nepotrebnym-drevom
Paraván do izby. Foto: Pinterest
co-so-starym-nepotrebnym-drevom
Polica do izby. Foto: Pinterest

Jedinečné drevené dekorácie

Okrem dreva z trámov, dverí či podlahových dosiek môžete pokojne využiť aj staré okenice alebo iné drevo, ktoré doslúžilo svojmu pôvodnému zámeru. Zapojte svoju kreativitu a pustite sa do práce. Staré drevo môže dať vášmu interiéru vintage nádych. Prinášame vám niekoľko nápadov, ako staré drevo využiť kreatívne:

 • nástenný drevený vešiak,
 • police,
 • drevená doska na náradie,
 • čelo postele,
 • drevený obklad na stenu,
 • postieľka pre vášho psa či mačku,
 • drevené menovky alebo rázcestníky,
 • skrinky,
 • hojdačky,
 • obloženie okolo krbu,
 • drevené rámy na obrazy a fotografie,
 • umenie.
co-so-starym-nepotrebnym-drevom
Čelo postele zo starého dreva. Foto: Pinterest
co-so-starym-nepotrebnym-drevom
Zrkadlo do kúpeľne. Foto: Pinterest

Nekonečné možnosti pre drevené palety

V ostatnom období si získal nábytok z drevených paliet mnoho popularity. Paletové sedenie so stolíkom môžete nájsť aj v mnohých kaviarňach. Ide o veľmi lacný materiál, ktorý sa dá využiť na množstvo spôsobov, od záhradného sedenia, cez posteľné rošty a kuchynské podhľady so zabudovaným osvetlením, až po štýlové poličky a vešiaky. Z paliet môžete zároveň vytvoriť originálny a lacný ukladací priestor. Predstavivosti sa medze nekladú.

co-so-starym-nepotrebnym-drevom
Unikátny drevený luster. Foto: Pinterest
co-so-starym-nepotrebnym-drevom
Netradičný stolík do obývačky. Foto: Pinterest
co-so-starym-nepotrebnym-drevom
Posteľ pre psa. Foto: Pinterest

Unikát s príbehom

Staré drevo so všetkými svojimi nedokonalosťami, škrabancami a nerovným zafarbením pôsobí priam magicky. Nemusíte sa pritom stresovať, ako vyčistiť nový fľak alebo zahladiť škrabanec. Každá nedokonalosť robí tento kúsok unikátom so svojím vlastným príbehom. Dajte šancu starému drevu, nebudete ľutovať.

Helios Helios Helios Helios Helios Helios
Predchádzajúci článokUV žiarenie neškodí len vašej pokožke
Ďalší článokVenujete dostatočnú pozornosť svojmu záhradnému nábytku?
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno