Čoraz viac ľudí volí ekologickejší prístup k životu. Veď aj staré drevo sa dá opätovne využiť na rôzne účely a okrem dobrého pocitu z jeho zužitkovania môžete získať úžasný dizajnový kúsok. Žiadna napodobenina totiž nenahradí krásu skutočného dreva. Prinášame vám zopár tipov, čomu a ako dať druhú šancu.

Aj kazy majú svoje čaro

Ak drevo nie je priveľmi poškodené či znehodnotené hubami, dá sa opätovne použiť. Niektoré jeho vzhľadové nedostatky, ako napríklad škvrny či trhliny, môžu byť dokonca práve tým, čo dodá novému výrobku unikátny vzhľad. Samozrejme, dajú sa aj zamaskovať použitím tmelov a krycích farieb, prípadne odstrániť brúsením. Všetko závisí od požadovaného finálneho efektu.

Aj otvory od hmyzu či povrchové cestičky, ktoré vytvoril, môžu dodať drevu jedinečný nádych. Napríklad trámy s dierkami od červotoča sú mimoriadne žiadané. Naopak, drevo, ktoré bolo napadnuté fuzáčom krovovým, nie je ideálne na ďalšie použitie. Fuzáč v ňom totiž necháva otvory s priemerom až 0,5 cm. Najžiadanejšie sú ručne tesané trámy z mäkkého i tvrdého dreva – čím staršie, tým lepšie.

Ak sa rozhodnete použiť drevo napadnuté hubami či hmyzom, najdôležitejšie je zabezpečiť, aby všetky drevokazné organizmy v ňom boli mŕtve. Takzvaná sterilizácia dreva nastáva napríklad pri jeho umelom sušení, keď teploty v sušiarňach dosahujú až okolo 90 °C. Ak nie je možné dať si kusy dreva s krásnymi chodbičkami vysušiť (prehriať) v sušiarni, treba sa poradiť s odborníkmi. V opačnom prípade si môžete domov priniesť spolu s drevom aj nepríjemného spoločníka, ktorý spôsobí poškodenie zdravého dreva vo vašom príbytku.

Čomu možno dať druhú šancu – príklady

Nebojte sa napríklad vyšliapanej podlahy. Staré drevo zo zbúraných stavieb je už vysušené a odležané, čo znamená veľký predpoklad na vynikajúce vlastnosti. Mnoho ľudí považuje známky opotrebovania za atraktívne a navyše vyhľadávajú dosky s pôvodným náterom. Ak aj napriek tomu chcete starú drevenú podlahu vyhodiť, vedzte, že ju môžete predať. Pravdepodobne nezbohatnete, ale dáte drevu šancu na ďalší život a niekoho veľmi potešíte. Dosky z podlahy, resp. parkety sa dajú využiť mnohorakými spôsobmi. Vyniknúť môžu napríklad ako obklad na stene, pracovná doska stola či obrazový rám.

Stôl z recyklovaného smrekového a borovicového dreva. Foto: Pure Junk
Doska na krájanie z bukových parkiet. Foto: Pure Junk

Tip pre vás

Dosku na krájanie a ďalšie kuchynské pomôcky môžete ošetriť olejom Belinka Oil Food Contact, ktorý je priamo určený na predmety prichádzajúce do styku s jedlom.

Chcete vymeniť staré dvere za nové? Nevyhadzujte ich, aj zo starých dverí z masívu môžete vytvoriť štýlový nábytok. Čo by ste povedali na záhradnú hojdačku s vysokým operadlom z dverí? Takáto hojdačka natretá na bielo dodá vašej záhrade provensalský nádych. Ak ste fanúšikmi francúzskej elegancie, skúste pospájať takéto dvere a vytvorte z nich paraván do izby. Staré drevené dvere využijete aj na poličky, stôl, posteľné čelo atď.

Paraván a polica do izby. Foto: Pinterest

Hoci sa výrobky zo starého dreva výborne hodia do rustikálnych a vintage interiérov, o efekt vyrážajúci dych sa postarajú aj v moderných minimalistických priestoroch. Stačí iba jeden solitér, ktorý okamžite zmení celkovú atmosféru interiéru. Okrem dreva z trámov, dverí či podlahových dosiek pokojne využite staré okenice alebo iné drevo, ktoré doslúžilo svojmu pôvodnému účelu. Zapojte svoju kreativitu a pustite sa do práce. Môžete z neho vyrobiť napríklad:

  • nástenný vešiak,
  • police a regály,
  • čelo či podstavu postele,
  • obklad na stenu,
  • závesné dekorácie,
  • stoly a stolíky,
  • lavice,
  • netradičné osvetlenie a lampy,
  • skrinky,
  • hojdačky,
  • obloženie okolo krbu,
  • rámy na obrazy a fotografie,
  • odkladacie boxy,
  • nádoby na kvety a vyvýšené záhony,
  • podnosy.
Posteľ zo starých fošní. Foto: Pure Junk
Čelo postele a zrkadlo do kúpeľne zo starých fošní. Foto: Pinterest
Tácka z dvierok
Jednoduché, no netradičné osvetlenie, na ktoré bude odpadové drevo ako stvorené

Nekonečné možnosti ponúkajú aj nepotrebné drevené palety

V ostatnom období si získal nábytok z drevených paliet veľkú popularitu. Paletové sedenie so stolíkom nájdete nielen v domácnostiach, ale aj v mnohých kaviarňach. Ide o materiál, ktorý sa dá využiť na množstvo spôsobov – od záhradného sedenia cez posteľné rošty a kuchynské podhľady so zabudovaným osvetlením až po štýlové poličky a vešiaky. Z paliet môžete zároveň vytvoriť originálny ukladací priestor. Predstavivosti sa medze nekladú. Použiť pritom nemusíte celé palety.

„Palety ako produkt majú perfektné pevnostné vlastnosti. To je ich hlavný účel, kvôli ktorému vznikajú. My sa však na paletu pozeráme nie tak optikou jej funkčnosti, ale ako na materiál, z ktorého vieme tvoriť oveľa viac. Väčšina paliet, ktoré vznikajú, sú primárne vyrobené len na účely bezpečného prevozu určitého materiálu. Ak nie je paleta štandardizovaná, a teda nám známa ako europaleta, tak jej rozmer a technické parametre nezodpovedajú opakovanému použitiu, takže takáto neštandardizovaná paleta sa po prevoze materiálu stáva odpadom. Presne tieto palety sú aj pre nás zdrojom materiálu, ktorý je použiteľný na výrobu takmer čohokoľvek. Ak ste šikovní, viete mať z palety v priebehu chvíľky dosky a tento drevený plošný materiál použiť podľa vlastnej potreby. Pre nás už teda v novej výrobe paleta ako objekt nie je taká zaujímavá. No ak potrebujete jednoducho a rýchlo vyrobiť terasu alebo záhradné sedenie, táto cesta je pre vás ideálna,“ hovorí Mária Demjanovičová z firmy Pure Junk, ktorá vyrába užitočné a dizajnové predmety z odpadových materiálov.

Gauč z neštandardizovaných paliet. Foto: Pure Junk
Barové stoličky z paletového dreva. Foto: Pure Junk

S cieľom zjemniť povrch palety a pripraviť ho na ďalšie použitie odporúča Mária ručné brúsenie, na väčšie plošné časti pásovú brúsku, na záhyby a vnútorné časti zase kefy. Jedným zo spôsobov, ako opracovať hrubý povrch palety a zvýšiť jeho povrchovú odolnosť, je aj opaľovanie dreva. „Následne sa môže prejsť k povrchovým úpravám, či už pôjde o morenie, alebo lakovanie. Všetko závisí od toho, aký výsledný efekt chcete dosiahnuť… Na ošetrenie našich materiálov sa snažíme používať ekologické ochranné nátery. Uprednostňujeme nátery, ktoré sú riediteľné vodou, prípadne včelie vosky a oleje na prírodnej báze.“

Stolík z paletového dreva. Foto: Pure Junk

Tip pre vás

Na ošetrenie svojich výrobkov (nielen) z paletového dreva môžete použiť v interiéri bionáter Belinka Oil Interier a v exteriéri Belinka Oil Exterier. Ak chcete použiť vodou riediteľnú lazúru, do interiéru je vhodná napríklad Belinka Interier, do exteriéru Belinka Exterier. Šetrná k životnému prostrediu je aj Bori lazúra, určená na použitie vonku aj vnútri.

Unikát s príbehom

Staré drevo so všetkými svojimi nedokonalosťami, škrabancami a nerovnomerným zafarbením pôsobí priam magicky. Nemusíte sa pritom stresovať, ako vyčistiť nový fľak alebo zahladiť škrabanec. Každá nedokonalosť robí z tohto kúska unikát s vlastným príbehom. Dajte šancu starému drevu, nebudete ľutovať.

Predchádzajúci článokDrevo spálni pristane, pozrite sa ako
Ďalší článokZabavte sa s dreveným hlavolamom
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno