Drevené hlavolamy sú skvelým darčekom pre ľudí všetkých vekových kategórií. Sú dostupné v rozmanitých tvaroch a rôznych úrovniach náročnosti, pričom často sú aj esteticky pôsobivými kúskami, ktoré vystavujú ich majitelia na obdiv ako interiérové dekorácie. Ak hľadáte zábavný spôsob, ako precvičiť mozog a mať zo seba dobrý pocit, drevené hlavolamy sú tou správnou voľbou. Aké sú ich benefity a na čo myslieť, ak sa chcete pustiť do výroby drevených hlavolamov?

Krátky pohľad do histórie drevených hlavolamov

História drevených hlavolamov siaha k dávnym východoázijským civilizáciám. Práve Čína bola známa tým, že sa tam vyrábali drevené konštrukcie a nábytok bez použitia spojovacích materiálov a lepidla. Záznamy o komplikovaných mechanických hlavolamoch z dreva sa objavili na listinách z konca 17. storočia, pričom vynájdené boli už stovky rokov predtým. Napríklad o hlavolame známom ako čínsky kríž sa píše, že vznikol v rámci čínskeho stolárstva už vo 4. storočí pred naším letopočtom! Tento šesťdielny hlavolam bol vyrobený z precízne opracovaných dielov, čo mu zaisťovalo výnimočne ľahkú manipuláciu. Hlavolam sa neskôr metamorfoval do zložitejších 12-, 24- a 36-dielnych drevených hlavolamov.

V 19. a 20. storočí narastá v Európe popularita drevených hlavolamov. Pribúdajú nové patenty a jedinečné modely, ktoré si okamžite získali davy zvedavých priaznivcov. Najobľúbenejšími sa stali drevené hlavolamy typu kocka, viacsten, uzol, pyramída, kríž, hviezda či drevené puzzle pentomino. Kvalita remeselného spracovania dreva musela byť vždy na vysokej úrovni. S príchodom hlavolamov s otvormi a dutinami sa nároky na vyhotovenie ešte viac umocnili.

Hlavolam známy ako čínsky kríž

Benefity drevených hlavolamov

„Áno, konečne to mám!“ Toto zvolanie nie je cudzie zrejme nikomu, kto sa rozhodol potrápiť sa hlavolamom. Niet žiadnych pochybností, že drevené hlavolamy bavia malé deti aj dospelých. Vyrábajú sa v rôznych stupňoch náročnosti, čo dáva dobrý predpoklad na postupné zlepšovanie sa a zveľaďovanie zbierky. Logické hlavolamy, ktoré vyžadujú manipuláciu pomocou rúk, sú priam palivom pre mozog. Aké sú výhody drevených hlavolamov?

1. Tréning pre obe strany mozgu súčasne

Pravá strana mozgu je zameraná na kreativitu, ľavá strana mozgu využíva prevažne logiku. Pri riešení drevených hlavolamov musia medzi sebou obe strany komunikovať, vďaka čomu sa zlepšujú kognitívne schopnosti.

2. Zlepšenie vizuálno-priestorového uvažovania

Práca s dreveným hlavolamom si vyžaduje predvídanie budúcich krokov a následkov. To vám neskôr môže pomôcť pri šoférovaní, skladaní nábytku či plnení pracovných povinností.

3. Vyššia produktivita

Pociťujete v práci útlm a váš výkon klesá? Nie nadarmo sa logické hlavolamy nachádzajú na stoloch výkonných manažérov a nie sú iba estetickou dekoráciou. Krátka prestávka na riešenie dielikového rébusu zmierni stres a osvieži myseľ.

4. Rýchlejšie riešenie problémov

Drevené hlavolamy fungujú na rôznych princípoch. Ak zvládnete jeden, neznamená to, že pri ďalšom sa budete nudiť. Opäť budete musieť zapojiť všetky schopnosti, ktoré máte. Získate tak dobrú výbavu na riešenie problémov.

5. Tréning koncentrácie a trpezlivosti

Množstvo informácií, nároky na multitasking – je čoraz náročnejšie sústrediť pozornosť iba jedným smerom a vnímať detaily. Pri drevených hlavolamoch rozhodujú o úspechu zdanlivo nepatrné odchýlky. Pestovanie tejto záľuby prispieva k tomu, že budete pokojnejší a koncentrovanejší.

6. Motorické pokroky

Drevené hlavolamy pre deti sú navrhnuté ako hračky na rozvoj logického myslenia a jemnej motoriky. Už najmenšie detičky si vďaka nim cibria úchop, zlepšujú jemnú motoriku a učia sa vnímať rozdiely medzi farbami či geometrickými tvarmi.

Možnosti a úrovne drevených hlavolamov

Budete prekvapení, aké možnosti drevené hlavolamy prinášajú. Ak s nimi nemáte veľké skúsenosti, je dobré vedieť, že existujú hlavolamy skladacie, rozkladacie, vyberacie, kombinačné, ale aj nerozlúštiteľné – ako návnada pre pokročilých riešiteľov rébusov. Kým niektoré fungujú na princípe rozobrať a zložiť, ďalšie dávajú za úlohu vyslobodiť centrálny prvok.

Pri výbere si všímajte náročnosť dreveného hlavolamu. Zvyčajne býva vyjadrená číselne, napríklad stupnicou 1 – 5 (1 predstavuje najľahšiu úroveň, 5 zase najťažšiu), alebo pomocou hviezdičiek. Čím viac vyfarbených, tým viac môžete pri skladaní zahviezdiť aj vy a ukázať svoj um a trpezlivosť.

Drevo ako dokonalý materiál na hlavolamy

Drevený hlavolam je vo väčšine prípadov esteticky zaujímavým kúskom, ktorý už na prvý pohľad vzbudzuje pozornosť a chuť na vyskúšanie. Drevo ako hapticky veľmi príjemný materiál iba umocňuje celkový dobrý pocit z hlavolamu. Nečudo, že mnohí domáci majstri sa odhodlajú vytvoriť si drevený hlavolam svojpomocne.

Aké drevo použiť na hlavolamy? Je dobré siahnuť po homogénnom, tvrdom, dobre opracovateľnom dreve, ktoré vplyvom zmeny vlhkosti čo najmenej napúča a zosychá. Vhodnejšie je drevo listnatých drevín než ihličnatých. Veľmi vyhovujúce je drevo exotických drevín. Drevo musí byť zdravé a suché. Použiť môžete aj viaceré druhy dreva rozdielne svojím sfarbením – dajú sa tak dosiahnuť na pohľad zaujímavé efekty. Na výrobu hlavolamu obyčajne postačujú aj rôzne drevené zvyšky.

O čo treba dbať, je najmä precízne opracovanie – povrch musí byť dokonale hladký, resp. dobre obrúsený, aby sa jednotlivé dieliky o seba „nezadrhávali“ a zároveň boli bezpečné na úchop. Treba však počítať s tým, že po určitom čase dieliky tak či tak môžu začať vykazovať určité nedostatky v dôsledku zmeny rozmerov. K tej môže dôjsť vtedy, keď sa zmenila vlhkosť prostredia oproti tej, pri ktorej bol hlavolam vyrobený.

Vyžaduje drevo použité na hlavolam ošetrenie? Nevyhnutne nie, avšak ochrana dreveného výrobku je určite vždy vítaná. Ak sa teda rozhodnete pre nejaký náter, potom je vhodné zvoliť prípravky používané na hračky, keďže s jednotlivými prvkami sa vo veľkom manipuluje prostredníctvom rúk.

Tip: Čím natrieť hlavolam?

Môžete použiť napríklad bezfarebný bionáter Belinka olej na drevo v styku s potravinami alebo Belinka Interier lazúru, ktorá je vhodná aj na nátery detských hračiek.

Podľa čoho si vyrobiť drevený hlavolam?

Čo sa týka jednoduchších vkladacích drevených hlavolamov pre deti, vystačíte si s vlastnou predstavivosťou, nákresom a presným vymeriavaním. Drevené hlavolamy strednej úrovne sa dajú odpozerať z predlohy alebo z rôznych online videotutoriálov. K vybraným populárnym dreveným hlavolamom sú dostupné aj spoplatnené návody. Za pár eur a vlastnými rukami teda môžete vytvoriť jedinečný hlavolam pre seba, členov rodiny či kamarátov k sviatku.

Predchádzajúci článokČo so starým nepotrebným drevom?
Ďalší článokVšetko, čo by ste mali vedieť o tatranskom profile
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.