Drevo spálni pristane – rovnako ako hociktorej inej miestnosti. Tak prečo nevyužiť jeho benefity tam, kde sa zdržiavame v priemere tretinu dňa? Pozrite sa, aké rôzne podoby môže mať drevo v spálni.
Drevená podlaha
Drevené podlahy sa v rebríčku obľúbenosti podlahových krytín stále držia na popredných priečkach, aj keď nejde práve o najlacnejšiu záležitosť. Naši predkovia to mali kedysi jednoduchšie – dreva bolo všade dostatok a ostatné materiály, ako ich poznáme dnes, neboli k dispozícii. To, že drevo je veľmi dobrým tepelným izolantom, že podlaha z dreva je na dotyk príjemná a teplejšia ako kameninová či keramická dlažba (drevo ihličnanov je teplejšie v porovnaní s tvrdými listnáčmi, avšak napríklad buková lakovaná podlaha je pocitovo pri dotyku na nerozoznanie od vinylovej) a že zútulňuje priestor, vie azda každý. Pri správnej starostlivosti vám drevená podlaha vydrží desiatky rokov.
V prípade jej povrchovej úpravy vyhráva olej, a to vzhľadom na jednoduchšiu renováciu a takisto pre prirodzený matný vzhľad dreva. Jediná vec, ktorá vás môže pri výbere drevenej podlahy do spálne obmedziť, je podlahové vykurovanie. Na túto tému existuje množstvo polemík. Aj preto prišli výrobcovia s trojvrstvovými drevenými podlahami s uzamykacím systémom, ktorý vytvára jednotnú väzbu. Systém pružne reaguje na zmeny vlhkosti a teploty, takže je bezpečný aj na podlahové kúrenie – na rozdiel od pevných podláh. Ak túto polemiku neriešite, s výberom vhodnej dreviny vám môže pomôcť aj náš prehľad drevených podláh.
Tip
Na podlahu môžete použiť napríklad Belinka terasový olej alebo lazúru Bori tenkovrstvová lazúra a Belinka Lasur.
Trámy nad hlavou
Stropné trámy boli kedysi nevyhnutným oporným systémom pre celú strechu. Dnes sú skôr otázkou estetiky a dekoratívnym prvkom, ktorý dotvára charakter interiéru. Ak rekonštruujete dom a chcete nechať trámy priznané, nemusíte sa báť, že obmedzia výber ostatného nábytku. S trámami sa doma nemusíte cítiť ako v starej zrekonštruovanej stodole. Môžete ich totiž zakomponovať nielen do vidieckeho a rustikálneho, ale aj do moderného či dokonca minimalistického interiéru. Prípadne ich natrite nabielo, aby splynuli so stenami.
Tí, ktorí doma nemajú autentický skvost v podobe trámov a chceli by ho umiestniť práve do spálne, ich môžu nahradiť aj napodobeninami, a to či už oceľovými, papierovými, polyuretánovými, alebo polystyrénovými. Ak túžite po pravom dreve, riešením je zohnať starý trám a zbaviť ho nečistôt či prípadných škodcov, dať si vyrobiť nový tesaný trám alebo falošný lepený trám z dreva. Tu však hrozí, že lepený spoj začne časom praskať. Nezabudnite ani na to, že takto dodatočne vytvorené drevené trámy sú ťažké a vystavujú strop veľkej záťaži. Náročná je aj manipulácia s nimi, ich inštalácia a montáž na sadrokartónový strop je takmer nemožná.
Tip
Trámy z pravého dreva stačí vo väčšine prípadov impregnovať len raz, keďže nebudú vystavené vplyvom počasia. Použiť môžete Bori AQUA impregnáciu s biocídmi. Na dekoráciu a ochranu je vhodná Bori gélová lazúra, ktorá sa dobre aplikuje práve na stropné konštrukcie, keďže nesteká zo štetca ani z povrchov a vďaka obsahu vosku posilňuje vodovzdornosť náteru. Vytvorí pritom ochranný film, ktorý nepraská a neolupuje sa. Ak preferujete prírodné oleje, dobrou voľbou bude Belinka Oil Interier, pričom sa môže použiť samostatne.
Posteľ z masívu
Drevo bolo kedysi prvým materiálom, po ktorom sa siahalo aj pri výrobe postele, ak teda nerátame slamníky – matrace vyplnené senom alebo slamou. Koncept spálne ako súkromného priestoru na spánok sa objavil približne v 18. storočí. To už sa postele vyrábali v rôznych tvaroch. Tí bohatší si na drevenej posteli dopriali aj drevorezbu či maľované motívy.
Postele z masívu dnes majú skôr jednoduchšie tvary. Ak sa rozhodnete pre masívny drevený rám, oceníte jeho pevnosť, stabilitu a trvácnosť. Na jeho výrobu sa používajú rôzne dreviny – od buka, duba, orecha, jaseňa, javora a borovice až po exotický mahagón, eukalyptus, akáciu a podobne. Masívne drevo sa upravuje morením, lakovaním alebo olejovaním. Takéto drevo by malo byť bez hrčí a kazov. Samozrejmosťou sú dnes aj zdravotne neškodné lepidlá a laky.
Vedeli ste, že?
Tvrdosť dreva hrá zásadnú úlohu pri stabilite konštrukcie postele. Tvrdšie dreviny sú odolnejšie voči tlaku a nárazom (napríklad od vysávača) a zároveň voči vŕzganiu. Posteľové kovanie sa totiž upevňuje skrutkami do dreva, ktoré dobre držia v tvrdej drevine. V mäkkých drevinách sa kovanie môže uvoľniť a posteľ začne časom vŕzgať.
Majestátne čelo
Kedysi boli pre drevené čelá postelí typické ornamenty – čím bohatšie, tým lepšie. Výrazné čelo postele je trendom aj dnes, avšak v trochu inom ponímaní. V kurze sú jednoduché tvary a výrazný dekor dreva. Ak také čelo nemáte, zapojte svoje šikovné ruky. Môžete si ho podľa nášho návodu vyrobiť napríklad zo starých dverí, ktoré zbavíte zvyškov pôvodných náterov a pridáte im nožičky. Alebo zo starých okeníc, ktorým odmontujete všetky kovania.
Šikovní majstri si môžu pripraviť aj rošt na stenu, na ktorý pripevnia drevené dosky, prípadne dorobia k drevenému rámu postele výplet z kožených pásov alebo tkaného plátna. Ak si sami netrúfate na takýto projekt, nezúfajte. Dnes už kúpite naozaj všetko – aj voľne stojace drevené čelo, ktoré splní všetky vaše požiadavky na rozmery aj dizajn.
Tip
Ak v ponuke obchodov a e-shopov predsa len nenájdete čelo, ktoré by vám vyhovovalo, stále si ho môžete dať vyrobiť na mieru a podporiť tým remeselníka vo svojom okolí.
Drevený obklad
Prírodné materiály a drevo hádam nikdy nevyjdú z módy. Drevený obklad stropu nepatrí len do 80. rokov minulého storočia či výhradne do chaty v horách. Táto klasika sa vracia a svoje uplatnenie nájde napríklad v spálni s vysokým stropom, ideálne šikmým. Kvality dreveného stropu prekračujú hranice estetiky – drevo prispieva k vytvoreniu príjemnej klímy počas celého roka.
Ak nemáte vysoké stropy, kde by takýto obklad vynikol, riešením je obklad steny v spálni. Môžete naň použiť v podstate akékoľvek drevo, dôležitá je jeho povrchová úprava. Obklad musí byť správne ošetrený a natretý kvalitným náterom. Najčastejšie sa používa dub či exotické dreviny. Cenovo dostupnejšie sú borovica a smrek. Obľúbené sú aj moderné 3D drevené obklady, ktoré interiér posunú na novú úroveň. Zaujímavý obraz vytvorí kresba exotických drevených obkladov v prírodnej farebnej škále bez použitia pigmentovaných olejov. Takýto obklad zároveň funguje ako tepelný izolant a môže zmeniť, resp. zlepšiť akustické vlastnosti priestoru.
Tip
Ak nechcete miestnosť opticky znížiť, vyberajte si svetlejšie dreviny. Z domácich napríklad dub, javor, jaseň, lipu, topoľ, smrek či jedľu, z exotických garapu, cumaru alebo iroko (známe aj ako kambala). Ale pozor, niektoré drevá vplyvom UV žiarenia žltnú, až hnednú, preto je na zachovanie svetlej farby aj v interiéri potrebná ochrana pred UV vhodným náterom. Takým je napríklad Bori tenkovrstvová lazúra alebo Bori Lak lazúra.
Dekorácie z dreva
Drevené dekorácie sa hodia k akémukoľvek štýlu spálne. Ich výber podriaďte tomu, aký druh dreva sa už v spálni nachádza, prípadne voľte jemnejšie odtiene dreva. Výraznejšie kúsky sa uplatnia v prípade, ak máte radi eklektický alebo bohémsky štýl. Obľúbeným spôsobom, ako dostať do spálne tento materiál, sú lampy, ktorých základ tvorí drevo. Ak máte tvorivú chvíľku, použiť môžete aj starý prútený košík ako tienidlo.
Namiesto klasického nočného stolíka siahnite po drevenom podstavci (kocke či kvádri z masívu), opracovanom drevenom klátiku alebo hrubom drevenom pláte s veľkým priemerom a pripevnenými kolieskami. Klasikou v rámci dekorácií sú drevené poličky na steny, drevené stojany na kvetináče či debničky z dreva na drobnosti. Ak hľadáte niečo menej tradičné, poobzerajte sa po drevených obrazoch (vyrezávaných laserom či v podobe 3D mozaiky) a nadrozmerných mandalách na stenu.