Hoci natieranie dreva sa na prvý pohľad môže javiť ako jednoduchá činnosť, v skutočnosti sa za ním ukrýva veľká veda. Aby bol výsledok vašej práce dokonalý a splnil svoj účel, pri natieraní by ste mali dodržať niekoľko dôležitých pravidiel. Tie sa týkajú predovšetkým vetra, vlhkosti a teploty vzduchu.

Čo si myslíte, bude lepšie natierať drevo v lete, keď je 30 stupňov Celzia, alebo na jeseň, keď sa denná teplota pohybuje na úrovni 10 stupňov? Nuž, ani jedno z týchto riešení nie je optimálne. Prečo je to tak?

Natieranie pri vysokej teplote

Natieranie pri teplotách nad 25 stupňov Celzia je spojené s viacerými potenciálnymi problémami. Náter síce extrémne rýchlo zasychá, no to je často na škodu. Môže sa vám stať napríklad to, že nepoužitá zmes v otvorenej plechovke vyschne skôr, ako ju stihnete celú natrieť na drevo. Na jej povrchu sa vytvorí suchá tenká blana, ktorá sa do náteru prenesie vo forme hrudiek a začne, ľudovo povedané, „písať“. Náter tak bude pôsobiť nielen esteticky rušivo, ale ešte k tomu môže prísť o svoju odolnosť a funkčnosť.

Myslite tiež na svoje zdravie – pri vysokých teplotách je odparovanie veľmi intenzívne. Z plechovky a čerstvého náteru na dreve sa do ovzdušia vo zvýšenej miere dostávajú chemické látky, ktoré vdychujete. Práve preto je natieranie v lete často spojené s bolesťami hlavy či malátnosťou. Ak sa chemikáliám vystavujete dlhodobo, môže dôjsť aj k vážnejším zdravotným problémom.

Odporúčanie

Chráňte si dýchacie cesty respirátorom s uhlíkovým filtrom a nikdy nenatierajte drevo počas horúcich dní.

Rýchle odparovanie pri vysokých teplotách má ešte jeden negatívny dôsledok. Kvôli intenzívnemu vysychaniu sa stáva, že náter sa nestihne dostatočne vstrebať do dreva. Klesá tak jeho ochranná schopnosť. Ďalším negatívnym efektom rýchleho zasychania je, že sa z náteru nestihne vytvoriť hladký film. Náterová hmota sa totiž nestihne pekne rozliať a zostanú viditeľné ťahy po štetci.

aplikácia náteru počas slnečného dňa

Natieranie pri nízkej teplote

Ani príliš nízka teplota, teda pod 15 stupňov Celzia, nie je vhodná na natieranie. V tomto prípade náter schne veľmi pomaly, čo má tiež viacero negatívnych následkov. Napríklad, kým úplne uschne, môžu do neho napadať rôzne nečistoty z okolitého prostredia, nehovoriac o nepeknom vzhľade takto znehodnoteného náteru. Narušia jeho štruktúru, takže ochranné vlastnosti nemusia byť také dobré, ako deklaruje výrobca. V mieste nečistôt sa zvykne povrch náteru časom odlupovať. Vznikajú tak nechránené miesta, na ktoré pôsobia nežiaduce vplyvy z okolia. Tie znižujú životnosť daného dreveného komponentu.

Náš tip

Aj komfort natierania zohráva svoju úlohu. Kedy sa vám bude lepšie natierať – keď vám budú pri nízkych teplotách odmŕzať končeky prstov, alebo keď vás budú hriať príjemné lúče jarného slnka? Čím väčší komfort máte pri práci, tým kvalitnejší je výsledok.

Pozor na vlhkosť

Natieranie pri nízkych teplotách býva často spojené aj so zvýšenou vzdušnou vlhkosťou. Platí zlaté pravidlo, že tá by nemala presiahnuť 75 %. Čím nižšia vlhkosť, tým skôr bude náter zasychať. Naopak, čím je vyššia, hrozí tým väčšie riziko rôznych defektov a nedokonalostí v nátere. Voda totiž zabraňuje jeho rovnomernému schnutiu, v dôsledku čoho dochádza k malým trhlinkám a bublinám. Tie zhoršujú ochranné schopnosti, ale tiež estetické vlastnosti náteru.

aplikácia náteru na záhradný nábytok

Vietor – dobrý sluha, ale zlý pán

Pri natieraní je najvhodnejšie, ak fúka jemný vánok. Ten urýchľuje schnutie a zároveň odfukuje chemické výpary, takže ich nedýchate v takej vysokej koncentrácii ako v prípade bezvetria. Vyhnite sa však natieraniu pri silnejšom vetre, ktorý víri prach, peľ a ďalšie nečistoty z okolia. Keď sa dostanú do náteru, narušia jeho konzistenciu a spôsobia vznik defektov v ňom. Tiež môže dôjsť k nerovnomernému schnutiu z hľadiska hrúbky náteru, čo v súvislosti s výslednými vlastnosťami takisto nie je optimálne.

Čo je dobré si zapamätať

  • Natierajte pri teplote zhruba 20 až 25 stupňov Celzia, ideálne na jar alebo v lete.
  • Najlepšia denná doba na natieranie je ráno alebo večer, keď slnko nie je natoľko silné.
  • Mierny vánok je dobrý pomocník, no vyhýbajte sa silnému vetru.
  • Vzdušná vlhkosť pri natieraní by mala byť do 75 %.

Kde si kúpiť kvalitné nátery?

My vám odporúčame navštíviť e-shop carodreva.sk Nájdete tam všetko, čo potrebujete na ochranu dreva – od impregnácií cez laky, lazúry a tmely až po prírodné oleje na drevo. Nezabudnite, že súčasťou každého balenia sú odporúčania výrobcu, pri akej teplote je vhodné náter aplikovať.

Predchádzajúci článokAko si vybrať a postarať sa o drevený obklad domu?
Ďalší článokSeriál DRUHY DREVA: Jedľa – obľúbená u nábytkárov i stavebníkov
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.