dajte-sancu-nedokonalemu-drevu

Kedysi bolo použitie dreva s rôznymi estetickými nedostatkami nepredstaviteľné, dnes je vítaným spestrením interiéru. Najmä vďaka industriálnemu, škandinávskemu či japonskému wabi-sabi štýlu. Ak ste natrafili na staré dosky, foršne, kúsky dreva zo starých trámov, polorozpadnutý drevený nábytok či prepravné palety, nezahadzujte ich do koša. Môžu sa vám zísť.

Chybičky krásy, ako sú rôzne praskliny, hrče, drobné kazy či škrabance, robia z každého kusa dreva cenný originál. Mnohí zruční majstri vyhľadávajú práve drevo zo starých pôjdov, stodôl či iných hospodárskych budov. Opracujú ho a vyrobia z neho nové funkčné či dekoračné kúsky. Využívajú však aj nové drevo, ktoré nevyhovuje štandardom priemyselného spracovania, no pôsobí nevšedne a zaujímavo.

dajte-sancu-nedokonalemu-drevu
Drevo poznačené časom či vrtochmi počasia má jednu výhodu – vzhľad, ktorý za žiadnych okolností nenapodobníte. Foto: Chris Barbalis

Prečo použiť staré drevo?

  • Má nezameniteľnú štruktúru a charakteristickú patinu.
  • Tmavé sfarbenie, ktoré nadobudlo vplyvom počasia, len ťažko napodobníte moridlom či lazúrou.
  • Staršie zachované drevo býva odolnejšie – je stabilnejšie, a teda odolnejšie voči napučaniu.
  • Neustále namáhanie na ňom zanecháva viditeľné stopy, ktoré ho robia zaujímavým. Aj v prípade starých podláh platí – čím viac je „vyšliapaná“, tým lepšie.
  • Vytvára skvelý kontrast – dnes sa nevylučuje ani kombinácia starého dreva s ultramoderným plastom.

Škodca či umelec?

Ak chcete použiť staré drevo, nesmie mať rozsiahle poškodenie. Predovšetkým také, ktoré ovplyvňuje jeho mechanické vlastnosti. Úplne nežiaduca je degradácia spôsobená drevokaznými hubami, hnilobou alebo škodcami, najmä fúzačom krovovým.

TIP

Ako prevenciu pred napadnutím dreva škodcami, plesňami či hnilobou použite Bori impregnáciu s biocídom. Následne naneste Bori tenkovrstvovú lazúru.

Zruční tesári a spracovatelia starého dreva si však paradoxne cenia drobné „výtvory“ červotoča. Do štruktúry dreva vyhrýza uzučké chodbičky, ktoré pôsobia ako umelecké dielo prírody. Považujete za nedostatok opadané vrstvy laku alebo krycej farby? Alebo vám prekáža zoxidované staré drevo, ktoré stratilo svoju pôvodnú farbu? S týmto si ľahko poradíte.

dajte-sancu-nedokonalemu-drevu
Stará, hoci nedokonalá lavica sa s novými vankúšmi môže zmeniť na nepoznanie. Časti nábytku dokonca nemusíte použiť celé – na originálnu podstavu stola poznačenú patinou položte novú dosku. Foto: Amazonia by Pepe Penalver, Cuckooland

Čo všetko môžete zužitkovať

Odhodené dosky, staré dvere či pozostatky okeníc môžu slúžiť ako dosky jedálenských či konferenčných stolov. Obľúbené sú aj posuvné dvere, ktoré vzniknú kombináciou kovania a vsadených starých dosiek či zachovaných dverí zo stodoly. Z drobných odrezkov rôznych druhov dreva vytvoríte efektné mozaikové obklady.

Drevené dosky zo starých vzorkovníc sa pre zmenu budú vynímať na záhlaví postele či ako pôsobivý obklad barového stolíka. Zo starého dreva dýchajúceho patinou sa vyrábajú celé policové zostavy alebo kuchynské linky. A spomenúť treba aj drevené prepravky, ktoré sa pod rukami kutila zmenia na kvetináče, poličky, lavičku alebo iný nábytok. Nie nadarmo sa hovorí – fantázii sa medze nekladú. Všetko je len na vás.

dajte-sancu-nedokonalemu-drevu
Predtým to boli vráta od stodoly, dnes to môže byť štýlové záhlavie postele. Staré drevené prvky dokážete využiť veľmi kreatívne. Foto: Jilbert Ebrahimi

Zapamätajte si

Staré drevo vystavené slnku si vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Ultrafialové žiarenie totiž rozrušuje lignín, a preto je takéto drevo mimoriadne nasiakavé. To síce nie je problém pre impregnačný náter, ktorý sa bez problémov vpije dovnútra, lazúry a krycie farby sa však ľahšie odlúpia od povrchu. Priľnavosť finálnych náterov k takémuto drevu je slabšia. Aj preto treba staré drevo pred nanesením nového náteru prebrúsiť.

TIP

Ak vám nedokonalosti naozaj prekážajú, jednoducho ich zakryte. Pomôžu vám pri tom tmely a krycie farby, ktoré nie sú transparentné, a preto ľahko zamaskujú akékoľvek problémové časti dreva.

Tmely na drevo nájdete kliknutím na tento odkaz.

Ako krycie farby vám odporúčame emaily, ktoré prekryjú nedokonalosti. Ak si želáte odstrániť nedokonalosť zo surového dreva, naneste najskôr Tessarol základnú farbu na
drevo a po jej zaschnutí aplikujte Tessarol akrylový email. Ak nejde o surové drevo, tak základnú farbu môžete vynechať, a teda naneste iba Tessarol akrylový email.

Začnite od podlahy

Stará či nedokonalá podlaha s hrčami alebo stopami od škvŕn vám môže robiť radosť aj po ďalšie roky. Nemusíte ju hneď vymieňať za novú. Ak parkety javia len drobné nedostatky, stačí ich povrchovo zrenovovať – čiže prebrúsiť, prípadne zatmeliť a nalakovať alebo ošetriť prírodným olejom. Ak sú niektoré časti parkiet poškodené výraznejšie, môžete ich vymeniť a zvyšok podlahy ponechať. Musíte však počítať s tým, že nové dosky nebudú mať úplne totožný odtieň. Zložitejší zásah je potrebný, ak podlaha vŕzga. Zvyčajne to znamená, že má zlý podklad a treba ju rozobrať. Podklad sa následne vyrovná, napríklad betónom alebo OSB doskami, a podlaha sa položí znova.

dajte-sancu-nedokonalemu-drevu
Škrabance a ryhy vypovedajú o pohnutom živote dreva podobne ako jazvy o človeku. Aj preto si ich dizajnéri originálnych interiérov tak veľmi cenia. Foto: Scott Webb

Nedokonalosť je nová prednosť dreva

Ak patríte k tým, ktorí prahnú po zašlej kráse dreva, vyskúšajte patinovanie. Dreveným povrchom dodáva ošúchaný vzhľad, takže aj relatívne nové alebo „nudné“ kúsky pretvorí na „starožitnosti“. Ako postupovať?

  1. Na začiatku treba drevo zbaviť všetkých vytŕčajúcich predmetov, napríklad klincov. Pri opracúvaní dreva by vám zbytočne prekážali. Niektoré zvyknú byť dokonca zalomené, treba ich preto opatrne vypáčiť a vytiahnuť.
  2. Ďalej drevo dôkladne prečistite – pokiaľ nebolo lakované, vystačíte si s kefou na podlahy. Tá odstráni najmä prach a ďalšie povrchové nečistoty.
  3. Následne môžete použiť brúsku s nylonovou alebo oceľovou kefou, ktorá slúži na dočistenie a zároveň na štruktúrovanie dreva. Oceľová kefa odstráni dokonca aj cement z dosiek debnenia, hlinu či vápno. Na úpravu menších plôch či detailov sa lepšie hodí špeciálna kefa, takzvaný brúsny mop, ktorý sa nasadí na hlavicu vŕtačky.

Nechcete? Tak posuňte ďalej…

Ak máte poriadne zásoby starého dreva či nábytku, no nemáte záujem alebo čas zužitkovať ich, skúste ho aspoň venovať ľuďom, ktorí ho dokážu spracovať. Recyklovanie je určite lepšie ako násobenie odpadu. Nevyhadzujte staré stoličky na smetisko, ale skúste ich ponúknuť v bazári, hoci len za odvoz. Určite sa nájde niekto, kto si ich s radosťou odnesie domov. Pri veľkých demoláciách, napríklad pri rekonštrukcii starých krovov, nemusíte staré drevo prácne rúbať či páliť. Niektoré firmy vám ochotne odvezú zvyšky drevenej konštrukcie zadarmo, ak budú vhodné na ďalšie využitie. To určite stojí za úvahu, čo poviete?

Helios Helios Helios Helios Helios Helios