dajte-sancu-nedokonalemu-drevu

Kedysi bolo použitie dreva s rôznymi estetickými nedostatkami nepredstaviteľné, dnes je vítaným spestrením interiéru – najmä vďaka industriálnemu a škandinávskemu štýlu či japonskému wabi-sabi. Ak ste natrafili na staré dosky, foršne, trámy, polorozpadnutý drevený nábytok či prepravné palety, nezahadzujte ich do koša. Môžu sa vám zísť.

Chybičky krásy, ako sú rôzne praskliny, hrče, drobné kazy či škrabance, robia z každého kúska dreva cenný originál. Mnohí zruční majstri vyhľadávajú práve drevo zo starých pôjdov, stodôl či iných hospodárskych budov. Opracujú ho a vyrobia z neho nové funkčné či dekoračné kúsky. Využívajú však aj nové drevo, ktoré nevyhovuje štandardom priemyselného spracovania, no pôsobí nevšedne a zaujímavo.

Výhody použitia starého dreva

 • Má nezameniteľnú štruktúru a charakteristickú patinu.
 • Tmavé sfarbenie, ktoré nadobudlo vplyvom počasia, len ťažko napodobníte moridlom či lazúrou.
 • Staršie zachované drevo býva odolnejšie – je stabilnejšie, a teda menej náchylné na napučanie, ako aj zosychanie a šúverenie (t. j. zmeny tvaru vplyvom vlhkosti).
 • Neustále namáhanie na ňom zanecháva viditeľné stopy, ktoré ho robia zaujímavým. Aj v prípade starých podláh platí, že čím viac sú „vyšliapané“, tým lepšie.
 • Vytvára skvelý kontrast – dnes sa nevylučuje ani kombinácia starého a nedokonalého dreva s ultramoderným plastom či inými materiálmi.
dajte-sancu-nedokonalemu-drevu
Drevo poznačené časom či vrtochmi počasia má jednu výhodu – vzhľad, ktorý len tak ľahko nenapodobníte. Foto: Chris Barbalis

Škodca či umelec?

Ak chcete použiť staré drevo, nesmie mať rozsiahle poškodenie, predovšetkým také, ktoré ovplyvňuje jeho mechanické vlastnosti. Úplne nežiaduca je degradácia spôsobená drevokaznými hubami, hnilobou alebo škodcami, najmä fuzáčom krovovým. Zruční tesári a spracovatelia starého dreva si však, paradoxne, cenia drobné „výtvory“ červotoča. Do štruktúry dreva vyhrýza uzučké chodbičky, ktoré pôsobia ako umelecké dielo prírody. Považujete za nedostatok opadané vrstvy laku alebo krycej farby? Alebo vám prekáža zoxidované staré drevo, ktoré stratilo svoju pôvodnú farbu? S týmto si ľahko poradíte štandardnými povrchovými úpravami.

TIP: Ochrana dreva

Ako prevenciu napadnutia dreva škodcami, plesňami či hnilobou použite Bori impregnáciu s biocídom. Následne naneste Bori tenkovrstvovú lazúru.

Stôl z recyklovaného smrekového a borovicového dreva. Zdroj: Pure Junk

Čo všetko sa dá zužitkovať

Odhodené dosky, staré dvere či pozostatky okeníc poslúžia napríklad ako dosky jedálenských či konferenčných stolov, dokonca ako originálne záhlavie postele. Nedokonalé, no zato opracované drevené dosky výborne ukážu v ráme čierneho kovového regála. Nesúmerná doska s výraznými uzlami vylepšená o mosadzné alebo železné háčiky sa zase bude vynímať nad predsieňovou lavicou. Ak sa umiestni na terase či balkóne, na háčiky sa dajú zavesiť aj menšie keramické kvetináče, staré fľaše alebo zaváracie poháre omotané prírodným špagátom.

dajte-sancu-nedokonalemu-drevu
Predtým to boli vráta na stodole, dnes to môže byť štýlové záhlavie postele. Staré drevené prvky dokážete využiť veľmi kreatívne. Foto: Jilbert Ebrahimi

Obľúbené sú aj posuvné dvere, ktoré vznikajú kombináciou kovania a vsadených starých dosiek či zachovaných dverí zo stodoly. Známe sú ako tzv. barn door, čiže stodolové dvere. So všetkými nedokonalosťami dreva na jednotlivých doskách sa budú efektne vynímať v interiéri ladenom do industriálneho a škandinávskeho štýlu.

Z drobných odrezkov rôznych druhov dreva, pri ktorých to už vyzeralo na vyhodenie, môžete vytvoriť mozaikové obklady. Čím väčšia farebná a druhová rôznorodosť, tým je výsledok atraktívnejší. Na úvod začnite jednoduchými geometrickými tvarmi. S predlohou predkreslenou na preglejke a chuťou tvoriť sa dopracujete k jedinečnému výtvoru, kde má každý uzol a farebná nedokonalosť svoj význam.

A spomenúť treba aj drevené prepravky či palety, ktoré sa pod rukami domáceho majstra zmenia na kvetináče, poličky, lavičku alebo iný nábytok. Nie nadarmo sa hovorí, že fantázii sa medze nekladú. Všetko je len na vás.

Stolík zo starého paletového dreva. Zdroj: Pure Junk

Skombinujte nedokonalé drevo a epoxidové živice

Želáte si vytvoriť vskutku jedinečný kus nábytku? Nedokonalé drevo bude dobre vyzerať v tandeme s epoxidovými živicami. Takéto výrobky sú luxusnými prvkami interiérov, pričom už samotný tvar a rezba dreva garantujú ich originalitu. Na výrobu však v tomto prípade treba nielen výbavu hodnú dielne majstra, ale aj vedomosti o práci so živicou a trpezlivosť. Miesto, kde živica prichádza do kontaktu s hranami dreva, už nesmie pracovať, inak sa zvyšuje riziko objavenia trhlín, až prasknutia výrobku. Používať by sa preto malo výhradne drevo vysušené na 8 až 10 %.

V hobby poňatí je zaujímavým nápadom vyrobenie dekoračných podložiek, lopárov, hodín a ďalších drobných doplnkov. Môžete použiť kusy dreva, ktoré pre vás majú osobitý význam. Navyše, do živice sa dá zaliať, čo sa vám páči. Atraktívny punc znásobia metalické pigmenty v epoxide alebo svietiaci, luminiscenčný pigment.

Ani nedokonalý peň nemusí byť na zahodenie

Nie každý strom po zoťatí ponúka drevo hodné profesionálneho spracovania, keďže rôzne nedostatky a chyby z neho robia viac-menej nepredajný artikel. Ak ste však kreatívni, určite nad ním netreba lámať palicu. Kmeň sa dá využiť rozličnými spôsobmi, pričom samotné nedostatky budú tým, čo povýši výrobky na malé umelecké diela. Vyrobiť môžete celodrevené, plné stolíky (inšpirovať sa môžete napríklad v tomto videu), prípadne využite len rezy z kmeňa ako vrchné dosky stolíkov. Samozrejme, drevo možno zužitkovať aj na iné produkty.

Tip: Čo s pňom s prasklinou či dutinou?

Aj túto nedokonalosť môžete premeniť na zaujímavú dekoráciu. Odrežte z pňa hrubší plát, obrúste ho, ošetrite náterom a do praskliny nasypte trochu zeminy zmiešanej so štrkom. Uchytia sa v nej nenáročné sukulenty, napríklad rozchodníky alebo skalné ruže.

Zapamätajte si o starom dreve

Staré drevo vystavené slnku si vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Ultrafialové žiarenie totiž rozrušuje lignín, a preto je takéto drevo mimoriadne nasiakavé. To síce nie je problém pre impregnačný náter, ktorý sa bez problémov vpije dovnútra, ale lazúry a krycie farby sa ľahšie odlúpia od povrchu. Priľnavosť finálnych náterov k takémuto drevu je slabšia. Aj preto treba staré drevo pred nanesením nového náteru prebrúsiť.

TIP: Ukrývanie nedokonalostí

Ak vám nedokonalosti naozaj prekážajú, jednoducho ich zakryte. Pomôžu vám pri tom tmely a krycie farby, ktoré nie sú transparentné, a preto ľahko zamaskujú akékoľvek problémové časti dreva.

Ako krycie farby vám odporúčame emaily, ktoré prekryjú nedokonalosti. Ak si želáte zakryť nedokonalosť na surovom dreve, naneste najskôr Tessarol základnú farbu na drevo a po jej zaschnutí aplikujte Tessarol akrylový email. Ak nejde o surové drevo, základnú farbu môžete vynechať, čiže naneste iba Tessarol akrylový email.

Nedokonalé nové drevo s nádychom starého

Ak patríte k tým, ktorí prahnú po zašlej kráse dreva, vyskúšajte patinovanie. Obzvlášť ak ste si vyrobili niečo z dreva s rôznymi nedokonalosťami, môže byť táto technika tým pravým orechovým na dodanie unikátneho dizajnu. Dreveným povrchom dodáva ošúchaný vzhľad, takže aj nové alebo „nudné“ kúsky pretvorí na „starožitnosti“. Ako postupovať?

 1. Vyberieme si vhodný objekt, napríklad novú stoličku ošetrenú náterom, a brúsnym papierom jemnejšej zrnitosti obrúsime farbu na miestach, kde sa stoličky najčastejšie dotýkame (operadlo, podrúčky, časti nôh a podobne).
 2. Na dosiahnutie autentickejšieho vzhľadu môžeme stoličku niekoľkokrát nechať spadnúť (tak ako sa bežne stolička prevráti počas používania) na betónovú podlahu.
 3. Poškodené miesta s obnaženým drevom ošetríme bezfarebným lakom či lazúrou rovnakého stupňa lesku, ako je pôvodná povrchová úprava.
 4. Fajnšmekri môžu použiť metódu opakovaného nanášania a prebrusovania vrstiev rôznych odtieňov farby.

Nechcete? Tak posuňte ďalej…

Ak máte poriadne zásoby starého dreva či nábytku, no nemáte záujem alebo čas zužitkovať ich, skúste ich aspoň venovať ľuďom, ktorí ich dokážu spracovať. Recyklovanie je určite lepšie ako násobenie odpadu. Nevyhadzujte staré stoličky na smetisko, ale skúste ich ponúknuť v bazári, hoci len za odvoz. Určite sa nájde niekto, kto si ich s radosťou odnesie domov. Pri veľkých demoláciách, napríklad pri rekonštrukcii starých krovov, nemusíte staré drevo prácne rúbať či páliť. Niektoré firmy vám ochotne odvezú zvyšky drevenej konštrukcie zadarmo, ak budú vhodné na ďalšie využitie. To určite stojí za úvahu, čo poviete?

Predchádzajúci článokSYNDROM DESIGN: Všetko je len o kreativite, ktorej sa medze nekladú
Ďalší článokZoznámte sa s obávaným fuzáčom krovovým
Srdcom aj dušou copywriterka, ktorá má rada hru so slovami, ale neverí fráze, že „papier“ znesie veľa. Písanie ju baví aj preto, že sa pri ňom stále niečo nové naučí. Miluje knihy aj audioknihy, dizajn a architektúru a nedokáže prestať kupovať tony magazínov. Jej obľúbeným miestom je okrem iného kuchyňa, kde hravo vypečie s hladom i s nudou.

6 KOMENTÁRE

 1. Ako odstránim stopy po zuboch od môjho psa pri nohách stola? Nič také jsem zatiaľ nerobila, pozrela som sa na videonávody a vyzerá to jednoducho. Ale neviem či mám použiť vosk alebo tmel na nábytok. A či to vôbec pomôže. Poradíte?

  • Dobrý deň prajem ?

   Pokiaľ sú tieto ryhy plytké, nie je problém použiť mäkký vosk. Je porovnateľný s voskovou pastelkou. Používa sa tak, ako keby ste chceli zakryť ryhu voskovou tyčinkou vhodnej farby. Keď sa ryha zaplní voskom „kopcom“, prebytočný vosk sa zoškriabe špachtľou alebo plastovou škrabkou. Na záver sa ešte môže miesto preleštiť syntetickou textíliou (hustou, hladkou, bez chĺpkov).

   Ak sú ryhy hlbšie, lepší je tvrdý vosk, ktorý sa rozpúšťa špeciálnou nahrievanou špachtličkou (táto je ale dosť drahá, čiže alternatívne môžeme namiesto nej použiť aj obyčajný zapaľovač). Vosk sa nakvapká do ryhy vrchovato a prebytok sa po zatuhnutí zoškriabe do roviny s okolitým povrchom. Treba však mať na pamäti, že ryha musí byť suchá a čistá.

   Ak sú ryhy veľmi hlboké a poškodenie je rozsiahle, lepšie je použiť tmel. Do čistej a suchej ryhy naneste špachtľou tmel s malým prebytkom nad povrchom. Tmel sa môže po zaschnutí trošku stiahnuť. Potom povrch zbrúste tak, aby bol rovnaký s povrchom okolia – brúsiť ho môžete jemným brúsnym papierom. Aby ste dosiahli jeho splynutie s okolím, prelakujte ho alebo natrite farbou.

   Mäkké aj tvrdé tyčinky vosku sa dajú kúpiť v nábytkárskych potrebách – aj v súprave, aj jednotlivo, v rôznych odtieňoch. Na nohy stola by boli postačujúce, pretože voskový povrch odoláva utieraniu handričkou, netreba ho prelakovať, takže je takáto oprava hotová za pár minút – bez veľkej námahy a neporiadku.

   Toto sú postupy, ktoré máme v praxi vyskúšané a fungujú. Najlepšie sa aplikujú na masívnom dreve. Pri laminovaných povrchoch (laminovaná drevotrieska či podlaha) je to už trochu zložitejšie – tu by sme odporúčali použiť len tie vosky, pretože povrch pri nich netreba brúsiť a lakovať.

   Dúfame, že vám naša odpoveď pomôže vo vyriešení vášho problému s „hladným“ psíkom ? Držíme palce.

   Adriána z tímu Čaro dreva

 2. Dobrý deň, potrebovala by som radu ohľadom podlahy. Rekonštruujem starý dom a vytrhala som starú drevenú podlahu a položila novú drevenú doskovú podlahu s pero drážkou, po 2 týždňoch drevo ešte trochu preschlo a vytvorilo medzery medzi doskami. Podlahu som prebrúsila a odložila som si piliny, ktorými by som chcela vyplniť medzery. Poradíte mi s čím ich mám zmiešať a či je to vhodný spôsob vyplnenia medzier?

 3. Dobrý deň, olúhovala som starú lakovanú skriňu, vyzerá dobre aj so svojimi nedokonalosťami. Ako ju ešte ošetriť, aby v tomto vzhľade vydržala čo najdlhšie? Ďakujem

  • Pekný deň prajem, Milada,

   ak ste na skriňu už použili nejaký konkrétny náter, tak iba pokračujte v jeho nanášaní na pravidelnej báze (prečítajte si technický list výrobku, z ktorého zistíte, ako často treba náter obnovovať). Berte ohľad aj na to, či sa skriňa bude nachádzať v interiéri alebo v exteriéri. Ak sa bude nachádzať v exteriéri, použite na ňu nátery, ktoré ju ochránia pred UV žiarením.

   Ak by ste od nás potrebovali poradiť konkrétne produkty, tak na skriňu v interiéri môžete použiť buď bezfarebný ekologický olej Belinka Oil Interier, alebo lazúru Belinka Interier, ktorú nájdete aj v bezfarebnej verzii, ale aj v 13 farebných odtieňoch. Ak budete mať skriňu umiestnenú v exteriéri, tak zvoľte lazúru Belinka Exterier, ktorá vám ju ochráni aj pred poveternostnými vplyvmi.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno