nátery na drevo

Každý kus dreva je originál. Má svoju jedinečnú kresbu a je prirodzene krásne. Aj z toho dôvodu mnoho ľudí preferuje priehľadné (transparentné) nátery, ktoré zachovávajú a podčiarkujú vzhľad dreva. Zachovať vôňu a jeho prirodzené vlastnosti tohto materiálu môžete aj prostredníctvom prírodných náterov. Tie sú ohľaduplné voči životnému prostrediu, ale aj k vášmu zdraviu.

Povrchová aj hĺbková ochrana

Drevo je náchylné na škodcov, vlhkosť či zmeny teploty. Jeho ochranu preto netreba podceňovať. Ak vám záleží na tom, aby boli nátery čo najekologickejšie a najzdravšie, siahnite po olejoch a voskoch. Drevo chránia vo vnútri aj na povrchu. Drevu umožňujú aj naďalej „dýchať“ a uvoľňovať do prostredia vonné silice.

Oleje a vosky sú skvelé predovšetkým na drevené povrchy, ktorých sa dotýkate a po ktorých chodíte. Na rozdiel od lazúry nevytvárajú vrchný film, ktorý by sa mohol chodením znehodnotiť. Nemusíte sa báť použiť ich aj v miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou, ako sú kúpeľne či kuchyne. Niektoré druhy prírodných náterov sú totiž vhodné aj na takto skúšané drevo.

nátery na drevo

Tvrdý voskový olej

Tvrdý voskový olej je prírodnou alternatívou na podlahy, pracovné dosky, ale aj nábytok. Vsakuje hlboko do dreva, no zároveň vytvára tvrdú vrstvu na povrchu. Jemne zafarbuje povrch, ktorý zostáva hladký a lesklý. Vizuálne pripomína lakované drevo. Môže však dôjsť k vytvoreniu škrabancov a poškodeniu povrchovej vrstvy, napríklad na podlahe či kuchynskej doske. Odlúpených častí náteru sa však nemusíte obávať. Povrch jednoducho ošetríte nanesením ďalšej vrstvy oleja.

Ľanový olej

Ľanový olej, ako aj impregnačné prípravky na báze tohto oleja, sú mimoriadne obľúbené. Vďaka nízkej viskozite preniká hlboko do dreva. No má aj dlhšiu dobu sušenia. Zanecháva matný povrch a vďaka rôznym prímesiam ho môže jemne zafarbiť. Nespochybniteľnou výhodou tohto oleja je jeho nižšia cena a dostupnosť. Ľanový olej je vhodný na obnovu starého nábytku, maskuje totiž drobné odreniny alebo iné chyby na povrchu.

nátery na drevo

Včelí vosk

Včelí vosk spája benefity prírodného oleja a vosku. Vsakuje do dreva a zároveň vytvára ochranný film. Včelí vosk je paropriepustný, umožňuje teda drevu dobre dýchať. Keďže ide o prírodný produkt, je vhodný aj na drevo, s ktorým často prichádzate do kontaktu, a to vrátane detských drevených hračiek. Zanecháva pololesklý povrch.

Tungový olej

Oleje výborne chránia aj drevo, ktoré je vystavené extrémnym poveternostným podmienkam. Odolné drevo, aké sa využíva napríklad na stavbu jácht či iných plavidiel, môžete ošetriť tungovým olejom. Drevo hlboko impregnuje a chráni ho aj na povrchu. Keďže nevytvára viditeľnú povrchovú vrstvu, mali by ste stav dreva pravidelne kontrolovať a náter obnovovať. Tungový olej zanecháva hodvábny lesk a jeho výhodou je tiež to, že časom nezožltne.

Tip na produkt

Príkladom takéhoto oleja je Belinka Oil Tung.

Parafínový olej

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako je možné, že drevo v saune nenapadne pleseň a je stále krásne, aj napriek vysokej vlhkosti? Odpoveďou môže byť parafínový olej. Nemá vôňu ani farbu. Drevo chráni zvnútra, ale aj na povrchu. Mali by ste ho však pravidelne aplikovať. Intervaly závisia od typu dreva, mechanickej záťaže a celkovej vlhkosti. Drevo v saune by ste mali minimálne dvakrát do roka pretrieť rovnakým prípravkom.

Tip na produkt

Príkladom oleja vhodného na ošetrenie sáun je Belinka Oil Paraffin.

nátery na drevo

Špeciálne oleje pre styk s jedlom

Drevo, ktoré prichádza do kontaktu s potravinami, by malo byť ošetrené len prírodnými olejmi. Na údržbu masívnych a dyhovaných drevených plôch, ktoré sa používajú na prípravu alebo servírovanie jedál, použite špeciálne prípravky. Tie zväčša obsahujú rafinované rastlinné oleje, minerálne oleje alebo aromatické oleje. Tieto zmesi olejov drevo impregnujú do hĺbky, ale povrch pri tom nezafarbia. Belinka Oil Food Contact je špeciálny olej, ktorý je vhodný na ochranu dreva, ktoré prichádza do kontaktu s potravinami alebo je určené na prípravu a podávanie jedál.

Ako prírodné oleje a vosky nanášať

Drevo by malo byť suché a jeho povrch musí byť očistený a hladký. Na nanášanie použite štetec, handričku alebo špachtľu. Drevo do oleja môžete dokonca priamo ponoriť. Najlepšie je však riadiť sa pokynmi výrobcu. Kým oleje sa zvyčajne nanášajú vo výdatných hrubých vrstvách, vosky sa prevažne nanášajú v tenkej vrstve.

Nátery na olejovaných alebo voskovaných povrchoch opravíte pomerne jednoducho. Nemusíte odstraňovať žiadnu vrstvu, stačí olej naniesť nanovo. Aspoň dvakrát ročne však skontrolujte stav a priepustnosť povrchov.

Pozor na parné čističe

Podlahy ošetrené olejmi alebo voskami nečistite parnými čističmi. Môžete tak dostať vlhkosť až do štruktúry dreva.

Sumár – 4 benefity olejov a voskov:

  • Ekologické a zdraviu neškodné nátery.
  • Ochrana vo vnútri dreva aj na jeho povrchu.
  • Drevo vďaka olejom dýcha a krásne vonia.
  • Jednoduchá údržba a oprava náterov.
Predchádzajúci článokInfografika: Vyznáte sa v exotickom dreve?
Ďalší článokPriznajte ich! Drevené trámy sú hitom interiérového dizajnu
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno