dreveny-betlehem-jaslicky-svetlo-rebrik-strecha-postavicky-seno

Mnohí z nás si Vianoce nevedia predstaviť bez klasického biblického výjavu Márie, Jozefa a malého Ježiška v jasličkách na slame. Odkiaľ sa betlehem vzal a akými rekordmi sa môžu pochváliť slovenské betlehemy vyrezávané z dreva?

Betlehem je jedným zo symbolov Vianoc, dotvára adventnú atmosféru nielen v katolíckych kostoloch, ale aj na verejných priestranstvách a v domácnostiach. Svoje pomenovanie dostal podľa mesta Betlehem v severozápadnom Jordánsku, ktoré je významnou biblickou lokalitou. Betlehemské jasličky zobrazujú Svätú rodinu (Ježiša, Máriu a Jozefa) spolu s troma mudrcmi z Východu, anjelmi a pastiermi. Práve narodený Ježiško v ňom najčastejšie leží na sene v jasliach a túto scenériu dopĺňajú zvieratká ako oslík, ovce či ťavy.

Masívne rozšírenie betlehemov vďaka zákazu

Tradícia stavania betlehemov siaha do 13. storočia a zaslúžil sa o ňu sv. František z Assisi. K rozšíreniu betlehemov došlo hlavne v 17. a 18. storočí. Prispelo k tomu nariadenie Jozefa II., ktoré, paradoxne, zakazovalo stavanie betlehemov v kostoloch. A tak si ich ľudia začali v zjednodušenej podobe stavať doma. Vyrezávali ich a zostavovali z rozličných materiálov. Najčastejšie to bolo drevo a keďže autori neboli školenými rezbármi, hovoríme o ľudových betlehemoch. Známe sú však aj jasličky z keramiky, šúpolia, sadry, vosku, papiera či maľované na skle. Raritou dnes nie sú ani betlehemy upečené z perníka, postavené z piesku alebo vytesané do ľadu. Na rôznych pútnických miestach a námestiach sa dokonca ujala tradícia živých betlehemov s ľuďmi a skutočnými zvieratami alebo hrané scénky v betlehemoch.

drevena-stena-betlehem-stromcek-ihlicie-slama-seno

Slovenská rarita v Rajeckej Lesnej

Ďalší rozkvet zaznamenali betlehemy po roku 1989. Súčasnú líniu vyrezávaných betlehemov, ktoré na našom území od začiatku prevládali, predstavuje monumentálne dielo v Rajeckej Lesnej. Drevený betlehem neďaleko Rajca je považovaný za najväčší drevený pohyblivý betlehem na Slovensku, ba dokonca v celej Európe. Jeho autorom je rezbár Jozef Pekara, rodák z Rajeckých Teplíc. Do vyrezávania sa pustil až na dôchodku. Toto umelecké dielo vznikalo v rokoch 1980 až 1997.

Ako prvú Jozef Pekara dokončil časť zameranú na stredné Slovensko, neskôr pridal aj ostatné časti, takže každý návštevník z našej krajiny si tu nájde kúsok domova. Okrem scén zobrazujúcich Kristove narodenie môžu návštevníci obdivovať aj výjavy zo slovenskej histórie a približne 300 postavičiek, z ktorých sa polovica pohybuje. Pohyblivý betlehem z lipového dreva je údajne najväčšou drevorezbou svojho druhu na svete. Je dlhý 8,5 metra, široký 2,5 metra a vysoký 3 metre. Nájdete ho v budove s názvom Dom Božieho milosrdenstva (známy aj pod názvom Dom Božieho narodenia).

rajecka-lesna-dreveny-betlehem-unikat-drevo-slovensko-dedinky
Foto: Drevený betlehem v Rajeckej Lesnej. Zdroj: beautifulslovakia.sk

Ježiško aj permoníci zo Štiavnice

K najväčším dreveným pohyblivým betlehemom na Slovensku patrí aj ten banskoštiavnický. Zobrazuje históriu a tradície Banskej Štiavnice v rezbárskej podobe. Stredoslovenské jasličky patrili vždy k tým najkrajším a vyznačovali sa množstvom vyrezávaných postáv – na rozdiel od jednoduchších na východnom a severnom Slovensku.

Základ banskoštiavnického betlehemu tvoria permoníci, vládcovia podzemia, nad ktorými sa nachádzajú výjavy z dobývania zlata a striebra stredovekým spôsobom. Nechýba, samozrejme, samotný biblický motív narodenia Ježiška, ktorému sa klaňajú traja králi aj zástup baníkov. Autorom betlehemu je Peter Chovan žijúci v Banskej Štiavnici. Jeho dielo je dlhé 21 metrov, široké 2,5 metra a vysoké 3 metre. Obsahuje približne 800 postavičiek, z ktorých polovica je pohyblivých. Keďže tematika Banskej Štiavnice je nevyčerpateľným zdrojom nápadov, betlehem sa bude ešte rozširovať a postupne dopĺňať. Túto drevenú kuriozitu nájdete na dvore Radničného námestia.

betlehem-vianoce-drevo-jezisko-maria-jozef-drevene-postavicky-pohyblivy-betlehem
Foto: Pohyblivý betlehem v Banskej Štiavnici. Zdroj: tipnavikend.blogspot.com

Viac ako 400 betlehemov pohromade

V českých Třebechoviciach nájdete jedinečné múzeum, ktoré má vo svojich zbierkach viac ako 400 betlehemov zo všetkých oblastí Českej republiky, vyrobených z najrozličnejších materiálov. Návštevníci tak môžu sami posúdiť, do akých zaujímavých foriem sa výroba betlehemov rozvinula. Najcennejším v zbierke je unikátny mechanický Proboštův betlehem, ktorý je jediným betlehemom v krajine, vyhláseným za národnú kultúrnu pamiatku. Je celý, vrátane mechanizmu, zhotovený z dreva.

trebechovice-vyrezavany-dreveny-betlehem
Foto: Třebechovické muzeum betlémů. Zdroj: Gerald Blondy

Betlehemské rekordy

  • Slovenským rekordmanom je výtvarník Jozef Práznovský. Za 11 rokov vytvoril 538 betlehemov. Medzi nimi sa nachádza aj najmenší betlehem na svete, ktorý má rozmery 6×6 milimetrov. Na výrobu svojich betlehemov použil materiály ako drevo, hlina, modurit, ale aj škrupiny rôznych orechov, do ktorých jasličky umiestnil – od kokosového po lieskový orech.
  • Najväčším mechanickým betlehemom na svete je podľa zápisu v Guinessovej knihe rekordov betlehem v Jindřichovém Hradci v Českej republike, známy ako Krýzovy jesličky. Obsahuje až 1 398 figúrok ľudí a zvierat vyrobených z dreva a kašírovacej hmoty.
  • Najväčší živý betlehem na svete sa podarilo vytvoriť v roku 2016 v meste Calne vo Veľkej Británii. Výjav z jasličiek prišlo zobraziť až 1 254 osôb.
trebechovice-muzeum-betlehemov-stol-mapa-obraz-svata-rodina-exponaty
Foto: Třebechovické muzeum betlémů. Zdroj: Gerald Blondy
Predchádzajúci článokTipy na darčeky: Neuveriteľné veci z dreva
Ďalší článokRozhovor so zakladateľom značky LEFT: Každý šperk z dreva je originál
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu :-)

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno