drevena-kabelka-cicmany-dreveny-motylik-drevene-nausnice
Zdroj: Šopa dizajn

Drevené chuťovky. Asi tak možno nazvať vecičky, ktoré dnes ľudia dokážu z dreva vyrobiť. Ohybné a pohyblivé drevené hračky, drevené poháre, umývadlá a všakovaké predmety dennej potreby, ktoré sa obvykle vyrábajú z celkom iných materiálov. Vyrobené z dreva pôsobia ako umelecké diela. Keď ich zbadáme, zostávame stáť s otvorenými ústami a obdivne krútime hlavami.

Napadlo vám, že je to vlastne len návrat k prapôvodnej univerzálnosti dreva? Asi preto si tieto krásne drobnosti tak radi spájame s predstavou originálnych darčekov. Čím všetkým môžete vďaka talentovaným ľuďom potešiť svojich najbližších?

Drevené doplnky pre váš počítač

Keď sa pred Vianocami v roku 2007 objavil v ponuke veľkých internetových obchodov set drevenej počítačovej klávesnice s myšou, prijatie bolo rozpačité. Niektorí híkali nadšením, niektorí sucho konštatovali: „Aha, plastoví giganti sa nám pred sviatkami snažia zabrnkať na ekologickú strunu…“ Odvtedy sa drevené klávesnice a počítačové myši neustále vracajú v nových a nových variáciách. Výrobcovia zdôrazňujú ich ekologickosť, pozitívny vplyv dreva na pokožku ruky i jeho antibakteriálne vlastnosti. Dotyk dreva v zime hreje, v lete prirodzene chladí a dokáže pohlcovať pot.

drevena-klavesnica-k-pocitacu
Zdroj: startitup.sk

Vedeli ste, že?

Aj úplne prvá, v roku 1967 patentovaná počítačová myš, bola vyrobená z dreva. Nebol to nijaký špeciálny zámer, iba výsledok praktického zmýšľania. 

Štýlové drevené hodinky

Niektoré kúsky začínajú už celkom vážne konkurovať výrobcom, ktorí si svoje renomé vybudovali na dokonalom dizajne a drahých kovoch. Hodinky z dreva nosia na zápästiach cieľavedomí mladí startupisti, vysokopostavení manažéri i advokáti, ktorí si rovnakou mierou potrpia na značke, spoľahlivosti a precíznom vyhotovení. Viaceré firmy si ich objednávajú zákazkovo, aby nimi obdarovali špičkových zamestnancov alebo významných obchodných partnerov.

hodiny-drevo-handmade-kamen
Zdroj: sashe.sk/-MURGY-

Tieto hodinky bývajú zhotovené z bambusového dreva, ktoré vyniká pevnosťou, tuhosťou a zároveň ľahkosťou. Navyše, je absolútne hypoalergénne – podobne ako zlato a striebro. Zo spomenutých charakteristík je jasné, že tento materiál môže konkurovať drahým kovom i diamantom. V našich podmienkach sa na výrobu hodiniek hodí tvrdé drevo ovocných stromov (slivka alebo čerešňa), ktoré fascinuje aj prirodzenou farebnosťou a krásou kresby.

Drevený bicykel

Videli ste ho už? Zberateľsko-dizajnérske lahôdky pre „fajnšmekrov“ vyrába (najmä v Čechách) viacero nadšencov. Niektorí sa odmietajú zrieknuť čo i len jediného kúska zo svojej dielne, iní ich predávajú. A sumy sú právom závratné. Samozrejme, nejde o celodrevený bicykel, ale o drevený rám.

dreveny-bicykel-cesta-oblaky-kolesa-ram
Zdroj: startitup.sk

Na Slovensku sa s touto výzvou borí mladý Popradčan, Michal Iždinský. K drevu ho v detstve priviedol otec. Na prahu dospelosti sa v ňom láska k prírode spojila s nadšením pre cyklistiku. Jeho cieľom bolo vyrobiť dokonale funkčný dutý drevený rám horského bicykla s hmotnosťou do troch kilogramov. A podarilo sa! Dnes pracuje na ďalšom znížení hmotnosti rámu, samozrejme, pri zachovaní jeho pevnosti. Takisto sníva o masovejšej, avšak stále ekologickej výrobe dutých celodrevených bicyklových rámov.

Drevená kabelka

Konečne niečo pre dámy. Drevená kabelka je netradičný módny doplnok. Očarí svojím prírodným materiálom a osobitou eleganciou. Príjemná je i váha. Kabelka z dreva môže vážiť menej než pol kilogramu. Pohodlne do nej umiestnite mobil, kozmetiku, peniaze, kľúče od bytu i auta.

drevena-kabelka-od-sopadizajn-kvietkovana-bielo.modra-zena-rifle
Zdroj: sashe.sk/sopadizajn

Na Slovensku vyrábajú takéto krásne taštičky šikovné návrhárky, napríklad Soňa Bergendiová pod značkou Šopa dizajn. Niektorí slovenskí výrobcovia ich kombinujú s kovom, iní s ľudovými motívmi či výšivkami, ostatní s čistými geometrickými líniami. Moderné kabelky z dreva sa odvolávajú na tradíciu ručnej práce, dostupnosť prírodných materiálov a jednoduchosť storočiami overených vzorov pretlmočených do moderného jazyka.

Každý kúsok je originál. Prehrabte sa ponukou internetových portálov. Tak čo, vzali by ste si niektorú z nich dnes večer do baru? Alebo radšej takú, s ktorou možno ísť do práce?

kabelka-z-dreva-od-sopadizajn-velka-tyrkysova-ruka
Zdroj: https://www.sashe.sk/sopadizajn

Drevená kravata

Podobne ako hodinky, mobil či pero, i kravata patrí k imidžu úspešného muža. Na Slovensku máme originálnych výrobcov týchto nádherných pánskych doplnkov. Áno, i v drevenom vyhotovení. Jeden z nich sa narodil v Trenčianskych Tepliciach. Erik Rybanský vyrába kravaty z recyklovaného dubového dreva. Z dreva, ktoré by sa zmenilo na odpad, ak by sa nedostalo do jeho tvorivých rúk. Niekdajšie trámy a podlahy zo starých budov sa v jeho dielni menia na krásny módny doplnok a oplývajú exkluzivitou, s ktorou sa len tak nestretnete. A prečo práve staré dubové drevo? Vraj sa s ním výborne pracuje, má fantastickú štruktúru, badateľné znaky opotrebovania, a konečnému výrobku tak odovzdáva celý svoj príbeh.

drevena-kravata-muz-stol-kosela-obrus-kniha
Zdroj: vedelisteze.sk

Samozrejme, na trhu nájdete oveľa väčšie množstvo všakovakých predmetov či doplnkov z dreva. Tento materiál neustále dokazuje, že jeho uplatnenie prakticky nemá hraníc. Už ste sa teda rozhodli, aký darček kúpite svojim blízkym na Vianoce? 🙂

Predchádzajúci článokTipy na úžasné drevené ozdoby
Ďalší článokDrevený betlehem – symbol Vianoc aj ukážka rezbárskeho umenia
Odmalička snívala o tom, že sa stane novinárkou alebo farmárkou. Napokon sa z jedného i druhého vyvinula láska na celý život. Najskôr vyštudovala poľnohospodárstvo na strednej škole, potom žurnalistiku na vysokej. Momentálne sa okrem rodiny a písania venuje projektu malej rodinnej permakultúrnej farmy.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno