Na Slovensku sú krásne miesta, ktoré ukazujú, aký rozmanitý a podmanivý môže byť svet drevín a rastlín. Ak sa zaujímate o rôzne druhy dreva vrátane vzácnych, ktoré sa na našom území bežne nevyskytujú, vyberte sa za ich poznávaním do našich najkrajších arborét a botanických záhrad.

Skôr, ako si predstavíme vybrané miesta, začnime tým, aký je vlastne rozdiel medzi botanickou záhradou, arborétom a parkom. V stručnosti – botanické záhrady zhromažďujú a pestujú zbierky rastlín, starajú sa o ne a prezentujú ich verejnosti. Zvyčajne sú však vytvárané a zveľaďované aj pre vzdelávacie a výskumné účely univerzít. Arborétum je špecifická botanická záhrada, v ktorej sa úmyselne a cielene koncentrujú rôzne druhy drevín – lokálne, exotické či ohrozené. Okrem arborét existujú takisto botanické záhrady venovaná zbierkam orchideí (orchidárium), paliem (palmetum), bambusov (bambusetum)…

Na rozdiel od celoročne dostupných mestských parkov je v botanických záhradách a arborétach prítomný aj spoločenský rozmer. Riadia sa otváracími hodinami a verejnosti môžu byť prístupné iba časť roka. Vznikajú v nich atraktívne expozície, organizujú sa exkurzie a prednášky, nemal by v nich chýbať ani obsiahly informačný systém, ktorý návštevníkom podá dôležité informácie o konkrétnej rastline či drevine (napríklad v podobe podrobných tabúľ). Ich význam je teda v porovnaní s parkmi komplexnejší – účelom je ochrana prírody, výskum, vzdelávanie a v neposlednom rade podpora cestovného ruchu v danej lokalite.

Arborétum Mlyňany

Arborétum Mlyňany je situované na severnom okraji Podunajskej nížiny, medzi obcami Tesárske Mlyňany a Vieska nad Žitavou v okrese Zlaté Moravce. Rozkladá sa na ploche 67 hektárov, čím sa zaraďuje k najväčším stredoeurópskym arborétam. Unikátne je predovšetkým pre bohatú a veľmi cennú zbierku cudzokrajných drevín. Cieľavedomou činnosťou sa tu vytvorili súvislé plochy so severoamerickou, východoázijskou, kórejskou a stredomorskou dendroflórou. Pre umocnenie atmosféry dopĺňajú plochy oddychové prvky, akým je napríklad aj rekonštruovaná japonská besiedka.

Jednou z najvzácnejších dominánt je 35-metrový sekvojovec mamutí. Celkovo môžete na tomto nádhernom chránenom mieste obdivovať viac ako 2 300 druhov drevín, ktoré sa úspešne aklimatizovali na naše podmienky.

Foto: Japonský bonsaj, zdroj: commons.wikimedia.org

Arborétum Borová hora

Vedecko-pedagogické pracovisko Technickej univerzity vo Zvolene – Arborétum Borová hora – sa rozprestiera na ploche takmer 50 hektárov. Nachádza sa na území Sliača a Zvolena (vstup do arboréta je z jeho mestskej časti Podborová). Výnimočné je v tom, že sa zameriava na domácu dendroflóru Slovenska zozbieranú s prísnou znalosťou pôvodu. Už teraz sú v zbierkach zachované vzácne druhy a formy drevín, ktoré nikde inde nenájdete.

Návštevníkov poteší pohľad na viac ako 1 000 druhov drevín a na priam až rozprávkovú zbierku vyše 800 odrôd ruží od československých aj svetových šľachtiteľov.

Zdroj: facebook.com/ArboretumBorovaHora/

Arborétum v Liptovskom Hrádku

Arborétum Liptovský hrádok, známe ako Hrádocké arborétum, je najvyššie položené arborétum na Slovensku. Jeho vznik bol naviazaný na lesnícke školstvo v Liptovskom Hrádku a chránenou študijnou plochou zostáva dodnes. Z pôvodných 21 hektárov sa do súčasnosti zachovala tretinová rozloha.

Poprechádzať sa tam môžete v krásnej lipovej aleji a navštíviť niekoľko atraktívnych špecifických zón s príznačnými pomenovaniami – Severná Amerika, Euroázia, východná Ázia, vresoviská, zbierky rododendronov, vŕb, popínavých drevín a vždyzelených drevín.

Zdroj: lesy.sk

Lesnícke arborétum Kysihýbel

Začiatkom 20. storočia vzniklo v Kysihýbli blízko Banskej Štiavnice lesnícke arborétum, ktorého hlavným cieľom bolo pozorovanie adaptácie cudzokrajných lesných drevín v našich podmienkach. Na ploche necelých 8 hektárov sa v súčasnosti nachádza viac ako 300 druhov drevín mierneho pásma severnej pologule.

Arborétum je vyhľadávané pre vzdelávaciu funkciu a terénne vyučovanie starších žiakov a študentov. Inšpiratívny náučný chodník so 16 zastávkami prejdete približne za 3,5 hodiny.

Zdroj: facebook.com/arboretum.kysihybel.5

Botanická záhrada v Banskej Štiavnici

Ak budete v arboréte v Kysihýbli, nevynechajte ani návštevu Botanickej záhrady v Banskej Štiavnici. Autom ste tam za niekoľko minút. Na vaše nadšené pohľady totiž čaká viac ako 220 druhov domácich a cudzokrajných druhov drevín, z nich najväčšiu pozornosť priťahujú sekvojovce mamutie a céder libanonský. Prírodné prostredie s rozlohou 3,5 hektára esteticky dopĺňa monumentálna historická budova akadémie.

Foto: Ladislav Luppa, zdroj: commons.wikimedia.org

Botanická záhrada v Košiciach

Botanická záhrada Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach je najväčšou slovenskou botanickou záhradou. Rozprestiera sa severne od mesta Košice na ploche až 30 hektárov. V prirodzenom vonkajšom prostredí môžete pozorovať lesné celky pôvodných druhov drevín východného Slovenska a prejsť sa náučným včelárskym chodníkom. V priestranných skleníkoch uvidíte unikátnu subtropickú a dekoratívnu flóru (vyhľadávaná je najmä expozícia nádherných orchideí) a vzácnu zbierku 1 200 kaktusov a sukulentov.

Zdroj: facebook.com/botanickazahradaupjs/

Botanická záhrada v Nitre

Máte radi rozmanitosť a exotiku? Potom môžete navštíviť aj botanickú záhradu, ktorá sa nachádza priamo v areáli Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, a jej jedinečnosť umocňuje agrobotanická funkcia (zameranie na poľnohospodársky dôležité rastliny a plodiny).

Na rozľahlej ploche 21 hektárov sa nachádzajú rastliny domácej flóry a mierneho pásma, návštevníkov však lákajú aj skleníkové expozície tropických a subtropických rastlín. V areáli si na svoje prídu veľkí aj malí zvedavci. Zaujme vivárium s hadmi, jaštermi či krokodílom a tiež minizoo s muflónmi, danielmi a kozami.

Zdroj: facebook.com/botanickazahradanitra/

Botanická záhrada v Bratislave

Botanická záhrada Univerzity Komenského v Bratislave je považovaná za najstaršiu botanickú záhradu na Slovensku. Na ploche 6,6 hektára vytvorila prívetivé prostredie pre 5 000 druhov domácich a cudzokrajných rastlín. Najväčšou atrakciou sú teplomilné tropické rastliny a kaktusy pestované v skleníkoch. Rozárium a jedinečná japonská záhrada s jazierkom sú takisto miestami častých návštev. Záhrada poprepletaná chodníkmi a lavičkami priam láka k oddychu od ruchu mestskej džungle.

Zdroj: uniba.sk

Botanická záhrada v Tatranskej Lomnici

Rozlohou menšia, najvyššie položená, no zato s jedinečným rastlinným zastúpením. Botanická záhrada v Tatranskej Lomnici si dala za úlohu chrániť a zachovať cennú tatranskú flóru. Na ploche s rozlohou 3,2 hektára v nadmorskej výške 850 m n. m. máte možnosť vidieť viac ako 330 druhov tatranských rastlín a stromov – od zástupcov podhorských lúk až po vegetáciu alpínskeho stupňa.

Zdroj: lesytanap.sk/sk/pre-navstevnikov/botanicka-zahrada/

Inšpirácia blízko za hranicami

Ak už máte naše arboréta a botanické záhrady „v nohách“, zaujímavé miesta nájdete takisto za našimi hranicami. Botanická záhrada a arborétum Mendelovej univerzity v Brne s rozlohou 11 hektárov vábi rozsiahlou zbierkou drevín, orchideí, skalničiek a trvaliek. U našich južných susedov 40 km pred Budapešťou objavíte Arborétum Alcsút – jednu z najoriginálnejších a najstarších anglických parkových záhrad s rozlohou až 40 hektárov. Zelenú oázu a fascinujúce scenérie ponúka aj Botanická záhrada Viedenskej univerzity s 12 000 rastlinami zo 6 kontinentov.

Foto: Botanická záhrada vo Viedni

Príjemné a poučné potulky

Návšteva arboréta je príjemným strávením času, ktorým zároveň získate ucelenejší obraz o drevinách, nárokoch na ich pestovanie a úsilí, ktoré sa musí vyvinúť na to, aby sa zachovali aj pre ďalšie generácie. Pre mnohých je aj motiváciou viac sa zaujímať o dreviny v ich bezprostrednom okolí a starať sa tiež o samotné drevo, ktoré nás obklopuje v podobe rôznych užitočných výrobkov, aby sa maximalizovala jeho životnosť, a tak sa z prírody nečerpalo viac cenných zdrojov, ako je potrebné. Vyberte sa aj vy na výlet na tieto krásne miesta, určite v nich načerpáte veľa pozitívnej energie a s veľkou pravdepodobnosťou aj inšpirácie do vlastných záhrad.

Predchádzajúci článokHotel pre hmyz: prečo a ako ho urobiť?
Ďalší článokViete, že drevo odolá aj vysokej vlhkosti?
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.