lipa, lipové drevo

Symbol Slovanstva, príjemná vôňa kvetov, med a svetlé drevo. Lipa je spájaná s rôznymi charakteristikami. A možno je ešte zaujímavejšia, ako by ste čakali!

Lipy patria do rodu listnatých stromov, ktoré sú charakteristické svojou špecifickou stavbou. Majú krátky a hrubý kmeň, z ktorého vyrastá bohatá koruna. Dožiť sa môžu až 600 rokov! Zvyčajne dorastajú do výšky 20 až 40 metrov, pričom stretnúť sa s nimi viete takmer vo všetkých častiach severnej pologule. Ak náhodou nerozoznáte lipu na prvý pohľad, jej prítomnosť pocítite čuchom – predovšetkým v čase kvitnutia. Jej kvety sú veľkým lákadlom aj pre včely, ktoré z nich produkujú lahodný lipový med.

Vedeli ste, že?

Suché kvety lipy majú množstvo liečivých účinkov. Zmierňujú zápaly, uľahčujú vykašliavanie, prispievajú k znižovaniu krvného tlaku, pomáhajú uvoľňovať kŕče a podporujú chuť do jedla. Využiť ich môžete na prípravu čaju, ktorého chuť len umocníte lipovým medom.

Drevo, ktoré milujú rezbári

Lipové drevo sa vyznačuje zaujímavou štruktúrou. Je bezjadrové, pórovité a homogénne. Obyčajne je biele až jemne žltkasté, no pri kontakte so vzduchom pomerne rýchlo tmavne. Jeho vzor je len veľmi jemný a slabo viditeľný. Napriek tomu, že ide o pevné drevo, je zároveň mäkké.

Spojenie homogénnej štruktúry a mäkkosti je perfektné najmä pre rezbárov a umelcov, ktorí vyrábajú dizajnové drevené predmety, sochy či modely. Takáto kombinácia totiž umožňuje jednoduché vyrezávanie drobných detailov bez potreby špeciálnych nástrojov. Neraz sa označuje aj ako najlepšie drevo pre rezbárov.

lipa-lipove-drevo-vyrobky-z-lipoveho-dreva-druhy-dreva

Z lipového dreva sa často vyrábajú hudobné nástroje (gitary a bubny), rôzne ozdobné predmety do domácnosti a hračky. Vďaka dobrej poréznosti sa ľahko lepí, pričom sa dá aj veľmi dobre farbiť a moriť. Hudobníkov poteší aj skvelými akustickými vlastnosťami.

Vedeli ste, že?

Lipové drevo nemá žiadnu chuť ani farbu. Preto je obľúbené u dizajnérov a rezbárov navrhujúcich predmety, ktoré prichádzajú do styku s jedlom. Využíva sa napríklad na výrobu košíkov na potraviny, lopárov, tanierov na pravidelnú konzumáciu jedla, vahanov na miesenie cesta, korýt všetkých veľkostí či ozdobných misiek.

Nábytok z lipového dreva

Menšie zastúpenie má lipové drevo aj v nábytkárskom priemysle. Kratšia životnosť tohto mäkkého dreva sa dá predĺžiť pomocou ochrannej impregnácie. Vďaka poréznej štruktúre sa tieto prostriedky ľahko dostanú do „útrob“ dreva a zabezpečia mu tak dlhšiu životnosť a odolnosť voči vonkajším vplyvom – napríklad červotočom, ktoré ho s obľubou napádajú.

lipa-lipove-drevo-vyrobky-z-lipoveho-dreva-druhy-dreva

Ani ochranné prostriedky však nedokážu zázraky, a preto sa lipové drevo používa najmä na výrobu menšieho ozdobného nábytku, ktorý nie je vystavovaný veľkému zaťaženiu. Ľahká obrábateľnosť umožňuje rezbárom s lipovým drevom doslova čarovať a vyrobiť unikátne kusy, ktoré ohúria výnimočnými tvarmi.

Zaujímavosť

Vyššia pórovitosť lipového dreva má na svedomí jednu negatívnu vlastnosť – predmety, ktoré sú z neho vyrobené, sa pomerne ľahko špinia. Do malých otvorov v dreve sa dostávajú drobné nečistoty a ich umývanie môže byť dosť komplikované. Preto je dôležité, aby boli výrobky z lipového dreva pri výrobe ošetrené vhodnými ochrannými prípravkami, ktoré túto vlastnosť zmierňujú.

My by sme zvolili Tessarol akrylový lak. Je ekologický, bez zápachu, chráni a prirodzene dekoruje drevo. Vďaka svojmu zloženiu a certifikátu sa môže použiť aj na náter detských hračiek či nábytku.

Všade tam, kde je dôležitá hmotnosť

Na to, aby sa dosiahli najlepšie vlastnosti lipového dreva, je nevyhnutné jeho poriadne vysušenie. Je však potrebné dbať na to, aby nebolo dlho vystavené priamemu slnečnému žiareniu. V opačnom prípade môže totiž popraskať. V každom prípade, po vysušení získa dobrú odolnosť, tvarovú stálosť a ďalej už nevysychá.

Tenké pláty vysušeného lipového dreva sa vyznačujú skvelým pomerom medzi hmotnosťou a pevnosťou. Vďaka tomu sú vhodné pri výrobe produktov, pri ktorých je dôležité, aby materiál nebol zbytočne ťažký. Využívajú sa napríklad na výrobu štýlových rámov na obrazy, prípadne slnečných roliet na okná. Typický odtieň lipového dreva možno ľahko zladiť s inými farbami v domácnosti a vytvoriť tak originálnu kompozíciu.

Predchádzajúci článokVedeli ste, že aj mravce môžu poškodiť drevo?
Ďalší článokPrečo si zaobstarať vyvýšené záhony?
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno