dosky-listy-pevnost-narezane-drevo-kurenie-zima

Väčšinou sa pustíme do práce s tým, čo máme po ruke. Ak nakupujeme, berieme to, čo majú momentálne na sklade, čo sa nám zapáči alebo čo je cenovo najvýhodnejšie. Pri drobnej domácej hobby výrobe sa však málokedy zaujímame o presné vlastnosti dreva. Ale mali by sme!

Každý strom je jedinečný 

V priebehu posledných storočí identifikovali botanici po celej zemi viac ako 60 tisíc druhov stromov. Na Slovensku sa z nich prirodzene vyskytuje vraj iba 77 druhov. Každý je pritom originál vďaka jedinečnej bunkovej štruktúre, ktorá zároveň ovplyvňuje jeho správanie v konkrétnych podmienkach. Skúsení majstri – stolári i umeleckí rezbári – práve preto hľadajú vždy najprv drevo, až potom nátery. O tom, aká bude kombinácia dreva, ochranných a estetických náterov, sa napokon rozhodnú podľa účelu, teda konečného využitia výrobku. Pre laika je to niekedy hotová veda.  

Vedeli ste, že? 

Slovensko nie je domovom mimoriadne tvrdých drevín. Podľa oficiálnej, šesťstupňovej, tabuľky tvrdosti u nás môžu rásť veľmi mäkké, mäkké, stredne tvrdé a tvrdé dreviny. Dreviny definované ako veľmi tvrdé  neobyčajne tvrdé u nás vyrásť nedokážu. Aj keď sa tu dnes už niektoré vyskytujú – najmä v záhradách a okrasných parkoch, teda vplyvom ľudského zásahu – tvrdosťou drevnej hmoty sa nevedia vyrovnať, tým, ktoré rastú v svojej pôvodnej domovskej krajine. Na tvrdosť dreva majú totiž vplyv aj vonkajšie, klimatické podmienky a nadmorská výška, v ktorej stromy rástli. 

Ktoré je tvrdé, ktoré mäkké?

Jednou z hlavných vlastností dreva je miera tvrdosti. Hovorí o tom, ako – alebo či vôbec – je drevo schopné odolávať vniknutiu cudzieho telesa do jeho vnútorných štruktúr. Hovorovejšie: Koľko sily treba vynaložiť na zdeformovanie alebo zničenie dreveného povrchu v smere zvonku do vnútra. Z pomerne širokej škály metód merania tejto fyzikálnej veličiny najznámejšie dve: Brinellova a metóda Janka. Druhá z nich sa v našich končinách používa častejšie. Je viac než sto rokov stará a jej autorom je Rakúšan Gabriel Janka. Ako funguje?   

Základným nástrojom tejto metódy je oceľová guľôčka s priemerom 11,28 mm, ktorá sa zatláča priamo do dreva. Keď je polovička priemeru guľôčky vo vnútri dreva, zmeria sa celková sila, ktorá bola na zatlačenie potrebná. Táto sila zároveň udáva hodnotu tvrdosti konkrétneho druhu dreva. Platí teda: čím vyššie je výsledné číslo, tým väčšia je tvrdosť dreva. Udáva sa v megapascaloch (MPa) alebo v kilogramoch na cm2 (kg/cm2).

stromy-priroda-les-drevo-listie-ihlicie

Načo nám to je?

S tvrdším drevom sa pracuje horšie, no viac vydrží a obvykle má aj krajšiu, žiadanejšiu kresbu. S mäkkým sa pracuje ľahšie, je ideálne na jemné opracovávanie, no zväčša nedokáže znášať nestále prostredie. Pre niekoho je to len zaujímavosť. Pre iného výborná pomôcka na približnú orientáciu, keď sa musí rozhodnúť, ktoré drevo použije.  

Ak treba zakúriť, mäkké drevo (so živicou) je skvelé pri zakladaní ohňa. Na samotné opekanie a grilovanie ho však radšej nepoužívajte, pri horení totiž praská a viac dymí. Tvrdé drevo má lepšiu výhrevnosť, vďaka čomu je na opekanie a varenie ideálne. A niektoré druhy dreva je dnes vyslovene škoda hádzať do ohňa! 

Ktoré drevo sa môže hodiť na domáce projekty? V stavebníctve a hobby majstrovaní sa u nás najčastejšie využívajú ihličnany, obzvlášť smrek a borovica. Patria k mäkším druhom dreva. Vďaka živici sú zároveň pružné a dokážu byť trvácne. Ľahko sa opracúvajú, zároveň sú pevné ahúževnaté a dobre sa ošetrujú nátermi. Slovenský aj sibírsky smrekovec sa mimoriadne dobre hodia na podlahy, terasy a obklady – nielen vnútri, ale aj v exteriéri.  

Parkety z tvrdého dreva listnáčov ako buk, dub či slivka patria do namáhaných interiérových miestností. Breza je drevom chalupárov – patrí výlučne do interiéru, no hodí sa tam na všetko, čo mu má dodať závan minulých čias. Klasikou na výrobu kvalitných nábytkov buk, čerešňa, orech, dub, dokonca i gaštan, javor, jaseň a jelša. Hruška pasuje všade tam, kde je dôležitá presnosť a tvarová stálosť. Umeleckí hobby majstri ocenia lipu, ale aj topoľ, brezu a jelšu. Na výrobu hračiek sa hodí napríklad i javor. 

 Tabuľka tvrdosti dreva:

Skupina  Tvrdosť v
kg/
cm2
Príklady stromov 
Veľmi mäkké drevo  do 350  smrek, borovice, borovica limba, jedle, topole, vŕby, lipy 
Mäkké drevo  viac ako 350  červený smrek, duglaska tisolistá, borovica horská – kosodrevinová, borievka, breza, jelša, vŕba rakyta, čremcha 
Stredné tvrdé drevo  viac ako 500  gaštan jedlý, platan, bresty, lieska 
Tvrdé drevo  viac ako 650  dub, orech, javor, čerešňa, jabloň, jaseň, buk, hruška, slivka, agát, hrab 
Veľmi tvrdé drevo  viac ako 1000  drieň obyčajný, svíb biely, dub plstnatý, krušpán vždyzelený 
Neobyčajne tvrdé drevo  viac ako 1500  eben cejlónsky, africký grenadil, guajak posvätný a ďalšie exotické dreviny 

 

muz-drevo-povrch-material-konstrukcia-skusanie-tvrdosti-ruky
Zdroj: videoblocks.com

Drevo má mnoho vlastností

K ďalším dôležitým vlastnostiam dreva patria zosychanie, napúčanie a šúverenie, z mechanických ešte hustota, pevnosť, pružnosť či húževnatosť. Všetky spolu načrtávajú obraz o prirodzenej odolnosti a trvanlivosti dreva. Teda o jeho schopnosti zachovávať si svoju štruktúru a pôvodné vlastnosti vpodmienkach, ktorým bude vystavené a ktoré sú zároveň priaznivé pre degradáciu.   

Najtvrdšie dreviny sveta – TOP 5:  

Sú to veľmi ťažko opracovateľné, no mimoriadne pekné dreviny. Väčšinou ich charakterizuje raritne krásna kresba avysoký prirodzený lesk. Všetky sú dnes na zozname ohrozených druhov rastlín: 

  1. Quebracho, hovorilo sa mu „lámač sekier“. Je 12-krát tvrdší ako smrek a 5-krát tvrdší než dub. Objavuje sa už len v tropických oblastiach Južnej Ameriky.   
  2. Guajak alebo aj lignum vitae – strom života. Je 11,5-krát tvrdší ako smrek a takmer 4,5-krát tvrdší ako dub. V súčasnosti je na absolútnom pokraji vyhynutia. Samozrejme, kvôli neľudským zásahom človeka do prírody, po tom, čo objavil liečivú silu jeho živice. Vyskytuje sa už iba v pobrežných oblastiach Strednej Ameriky.  
  3. Gidgee. Tento majestátny strom je najtvrdšou drevinou Austrálie. Je viac než 4-krát tvrdší ako dub a viac než 11-krát tvrdší než smrek. 
  4. Snakewood, tzv. hadie drevo. Jeho nezvyčajná kresba pripomína hadiu kožu. Je jedným z najdrahších druhov dreva na svete – 20 g stojí viac než 60 eur! Dá sa leštiť do neuveriteľných podôb, vyrábajú sa z neho šperky. Vyskytuje sa na severovýchodnom pobreží Južnej Ameriky. Je 3,7-krát tvrdšie než dub a 10-krát tvrdšie než smrek.    
  5. Verawood, drevina príbuzná stromu života. Je 3,5-krát tvrdšia ako dub a 9-krát tvrdšia ako smrek. Vyskytuje sa v Strednej Amerike a na severe Južnej Ameriky. 
Helios Helios Helios Helios Helios Helios