Čierne drevo či zebra. Vedeli ste, že tieto názvy patria jednému a tomu istému stromu? Reč je o ebene. Pomenovanie získal kvôli netypickej tmavej farbe a občasným svetlejším pruhom, ktoré sa v ňom objavujú. Hovorí sa mu však aj „strom hudby“. Nie je ťažké uhádnuť prečo. Z ebenového dreva sa totiž vyrábajú rôzne hudobné nástroje alebo ich súčasti.

Diospyros crassiflora. Tak sa latinsky volá eben, ktorý sa považuje za najcennejšie drevo na svete. Patrí k najtvrdším a najhustejším druhom. Rastie v trópoch a patrí do rodu Khurma. Má čierne jadro, v ktorom sa, ako sme už spomenuli, môžu objaviť aj pruhy. Dokážu vytvárať neopakovateľné vzory – drevo stačí vyleštiť a vznikne z neho vzácne umelecké dielo alebo šperk.

Od staroveku ľudstvo používalo kôru, lístie a drevo tejto dreviny. Eben sa totiž považoval za magický. Ebenové rezbárske výrobky sa našli už v hrobkách staroegyptských či perzských panovníkov. V 18. storočí sa začal používať na výrobu nábytku, ako aj na výrobu hudobných nástrojov, keďže dobre rezonuje. Vysoká hodnota ebenu spočíva práve v jeho jedinečnej čiernej farbe. Navyše je odolný voči rôznym vonkajším vplyvom. Ani hmyz si na tento strom netrúfne.

Vedeli ste, že…?

Keď sa eben vyleští, získa takmer kovový lesk. Dokonca aj na dotyk sa stáva chladnejším.

Komoda z ebenového dreva. Zdroj: nellavetrina.com

Nízky, ale vzácny

Ak sa raz vyberiete na potulky ďaleko od Európy, nájdete strom ebenu rásť v tropických lesoch Afriky, na ostrovoch Indického oceánu, v niektorých častiach Cejlónu a Indie, ale tiež v juhovýchodných a južných oblastiach Ázie.

Ebenové stromy rastú pomaly a sú skôr nízke, ich typická výška je od 4 do 15 metrov. Len zriedka dorastajú až do výšky 60 metrov. Vyskytujú sa obvykle v nižšej nadmorskej výške, zrelosť dosahujú vo veku od 60 do 200 rokov. Všetky druhy ebenu majú mimoriadne tmavé, neraz až čierne jadro. Hustota ebenu závisí od druhu, zvyčajne dosahuje asi 1000 kg/m³. Kvôli vysokej hustote sa ebenové drevo môže potopiť vo vode. Je veľmi tvrdé, ťažko opracovateľné, môže sa štiepiť, ale veľmi dobre sa leští.

Dobrá rada

Ak by ste sa náhodou niekedy rozhodli opracovať ebenové drevo brúsnym papierom, dajte si pozor. Brúsny prach z ebenu vyvoláva podráždenie pokožky, očí a pľúc.

Vďaka tvrdosti sa eben okrem rezbárstva využíva aj v sústružníctve, umeleckom truhlárstve, reštaurátorstve, pri výrobe už spomínaných hudobných nástrojov, a to najmä na výrobu esteticky atraktívnych a zároveň mechanicky namáhaných súčastí. Patria sem napríklad klávesy, rukoväte, úchytky, ozdobné prvky, kolíčky či hmatníky. Keďže po vyleštení nadobúda ebenové drevo vďaka jemnej štruktúre vysoký lesk, môže sa pokojne používať bez akýchkoľvek ďalších prípravkov.

Hmatník, strunník, podbradník aj ladiace kolíky z ebenu

Exotika aj na Slovensku

Drevo exotického pôvodu má zaujímavú textúru ročných kruhov, vynikajúcu tvrdosť a odolnosť. V našich končinách patrí eben medzi exotické druhy dreva, podobne ako tík, mahagón, hevea či akácia. Tieto dreviny sa u nás využívajú čoraz častejšie, najmä v modernom stavebníctve, stolárstve, pri budovaní záhradných stavieb, strešných konštrukcií, ale aj pri výstavbe dreveníc či zrubov. Uplatní sa tiež ako ozdoba schodísk, zábradlí a obkladov.

Vedeli ste, že…?

Ako imitácia ebenového dreva sa v našich končinách najviac používa hruškové drevo, keďže sa veľmi ľahko morí načierno. Navyše, má rovnorodú štruktúru a pomerne vysokú hustotu. Aj keď, samozrejme, nižšiu ako eben.

Eben veľmi dobre vynikne aj na módnych doplnkoch. Určite ste už videli drevené motýliky, ktoré sa v posledných rokoch stali vychytávkou mnohých pánskych outfitov. Súčasťou našich šatníkov sa však stali aj drevené hodinky či slnečné okuliare.

Hodinky (zdroj: bobobird.com) a motýlik (zdroj: alika.shop) z ebenového dreva

Tip

Ak by sa vám pošťastilo pracovať s ebenovým drevom, na povrchovú úpravu módnych doplnkov, ako sú motýliky, hodinky, šperky, rámy okuliarov, či doplnkov do domácností, ktoré prichádzajú do kontaktu s jedlom, môžete použiť olej Belinka Oil Food Contact alebo Tessarol akryl lak.

Aké druhy ebenu poznáme?

Známych je niekoľko druhov ebenového dreva. Jeho vlastnosti vždy závisia od lokality, v ktorej rastie. Kamerunský eben pochádza z Afriky a je najpredávanejší. Drevo je väčšinou čierne, ale zvykne mať aj šedé žily. Charakteristickým znakom tohto materiálu je prítomnosť otvorených pórov. Cejlonský eben má pre zmenu najvyššiu kvalitu. Je takmer nemožné ho získať. Je mimoriadne tvrdý a dá sa dokonale opracovať – aj pri leštení tohto typu ebenu možno dosiahnuť najlepší efekt. Pri bližšom skúmaní póry prakticky nevidieť, drevo je mimoriadne odolné voči vode a termitom.

Makassarský eben sa ťaží v Indonézii a považuje sa za „farebný“. Nazýva sa tak kvôli bielym, bledožltým a hnedým pásikom a zaujímavému sfarbeniu samotného jadra. Madagaskarské ebenové drevo je tmavohnedej farby. Je pomerne husté, odolné voči termitom a vode, pri pozornom sledovaní sú viditeľné malé póry. Munský eben zase rastie vo Vietname a Laose. Vlastnosti dreva sú podobné odrode z Madagaskaru.

Cejlonský eben. Zdroj: amazon.in

O vysokej hodnote ebenu svedčí aj fakt, že sa počas niekoľkých storočí ťažby stal kriticky ohrozeným stromom a mnohé druhy sú na vyhynutie. Cena dreva výrazne stúpla, a preto je dnes súčasťou biznisu na čiernom trhu.

Predchádzajúci článokDajte šancu drevu v kúpeľni
Ďalší článokRozhovor s Tiborom Uhrínom: Snažím sa do remesla priniesť niečo nové
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.