Drevené zábradlie sa môže stať prvkom, ktorý dodá terase či balkónu kúsok originality. Ale keďže drevo je v exteriéri neustále vystavované neduhom počasia, vyžaduje si náležitú a pravidelnú starostlivosť. Ako by mala vyzerať údržba dreveného zábradlia?
Všeobecné funkcie zábradlia
Zábradlie by malo vo všeobecnosti spĺňať najmä bezpečnostnú funkciu (ochrana pred pádom či zranením). Estetická funkcia je v tomto prípade až druhou v poradí. Ideálna výška zábradlia sa pohybuje niekde na úrovni jedného metra. Presné údaje pre konkrétne situácie uvádza norma STN 74 3305. Medzi hlavné požiadavky každého zábradlia patrí pevnosť, stabilita a dlhá životnosť. V prípade dreveného zábradlia však proti týmto základným predpokladom neúnavne bojujú aj prirodzení nepriatelia dreva.
Čo všetko drevu nepraje?
K úhlavným nepriateľom drevených prvkov patrí drevokazný hmyz, huby či plesne. Kvôli ochrane vášho zábradlia teda musíte nevyhnutne počítať s ochranou vo forme impregnačného prostriedku.
TIP
My vám ako impregnáciu na vaše zábradlie odporúčame Belinka Base alebo Bori impregnáciu s biocídom.
Používajte biocídy bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o výrobku.
Medzi prirodzených nepriateľov dreva spôsobujúcich jeho degradáciu však patria aj neduhy počasia. A tým sa exteriérový plot či zábradlie určite neubráni. Radíme sem UV žiarenie, teplotné výkyvy, čiže striedanie tepla a chladu, poveternostné vplyvy a pôsobenie vody, resp. vlhkosti.
Pôsobením UV žiarenia sa z dreva vyplavuje vrstva, ktorá sa nazýva lignín. V dôsledku tohto procesu zostáva drevo šedé a tvrdšie na povrchu. Cez túto tvrdú vrstvu síce UV žiarenie ďalej neprechádza, no dokáže ňou prejsť voda a vlhkosť, následkom čoho dochádza napríklad k zmene tvaru dreva či tvorbe trhlín. Práve kvôli eliminácii týchto rizík si každé drevené zábradlie vyžaduje starostlivosť a údržbu.
TIP
Ak potrebujete kvalitnú starostlivosť o drevené zábradlie, tak ho po nanesení impregnácie natrite lazúrou Belinka Lasur alebo Bori lakovou lazúrou.
Údržba dreveného zábradlia
Základom údržby exteriérového dreveného zábradlia sú teda impregnačné ochranné nátery, ktoré úspešne bojujú aj proti hnilobe, plesniam, riasam a hubám, a povrchové nátery s UV filtrom. Prípravky na podobnej báze vstúpia do pórov dreva a na určitý čas zamedzia vstupu vody, vďaka čomu je drevo chránené. Kvôli poveternostným vplyvom sa však častice náterov z pórov dreva postupne odstraňujú, takže drevo sa stáva nasiakavejšie. Práve preto je potrebná pravidelná aplikácia ochranných prípravkov.
Vedeli ste, že?
V dôsledku pracovania dreva, resp. zmien jeho tvaru, môže časom dôjsť napríklad aj k zlomeniu spojovacích prostriedkov v drevenom zábradlí, ako sú napríklad klince. V takom prípade je potrebná ich výmena za nové, resp. kvalitnejšie kúsky.
Zábradlie však môžete ochrániť už jeho zhotovením. Alfou a omegou sú základy, ktoré zabránia priamemu kontaktu drevených prvkov s vlhkou zemou. Postarajte sa tiež o to, aby mali jednotlivé latky plota na hornej hrane zošikmený povrch, aby z neho ľahšie stekala voda. Prestupu vlhkosti do štruktúry dreva vedia zabrániť aj rôzne konštrukčné prvky, ako striešky či oplechovanie častí, ktoré sú najviac vystavené slnku, dažďu a snehu.
Rada odborníka
Zatiaľ, čo kryté drevené zábradlie postačí natrieť ochranným náterom približne raz za štyri roky, nekryté drevené zábradlie si bude obdobný náter vyžadovať častejšie, ideálne dvakrát ročne – na jar a na jeseň. Samozrejme, veľmi to závisí aj od druhu a kvality celého náterového systému, ako aj od typu dreva, z ktorého je zábradlie zhotovené. Čo sa týka všednej údržby, dbajte na odstraňovanie dažďovej vody z dreveného zábradlia handričkou. Na odstránenie prachu či iných nečistôt vám pomôže vlhká handrička.
Ako na šedé drevo?
To, že je drevo šedé, nemusí ihneď znamenať jeho výrazné znehodnotenie. Za tento úkaz môže práve vyššie spomínaná absencia lignínu. V prípade, že drevo na zábradlí je len mierne zosivené, postačí, ak ho vykefujete a ošetríte novým náterom. Pri staršom dreve, ktoré je značne šedé, je potrebné zbrúsenie, umytie a natretie impregnačným ochranným prostriedkom a následne povrchovým náterom s UV filtrom.
Náš tip
Vzhľadom na to, že drevené zábradlie je náchylné na zosivenie vplyvom vlhkosti a UV žiarenia, je na jeho ochranu optimálna kombinácia impregnácie a lazúry. Zatiaľ, čo impregnácia chráni drevo zvnútra, lazúra sa oň postará zvonku. Ponúkame vám 2 rôzne systémy údržby, vďaka ktorým bude vaše zábradlie ochránené pred negatívnymi vplyvmi počasia:1. Bori impregnácia s biocídom + Bori tenkovrstvová lazúra (môže, ale nemusí byť použitá) + Bori laková lazúra.2. Impregnácia Belinka Base + lazúra Belinka Lasur.
Používajte biocídy bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o výrobku.
Odporúčanie: Na lazúru môžete aplikovať ešte aj prípravok Belinka Belcare. Ten vypĺňa mikropóry v nátere, zlepšuje vodovzdornosť povrchu a predlžuje trvácnosť náteru.
Dobrá rada na záver
Ak je vaším snom drevené zábradlie na terase či na balkóne, nedajte sa odstrašiť jeho komplikovanejšou údržbou. Iné materiály síce môžu predstavovať bezúdržbovejšie riešenie, no atmosféru, ktorú dokáže vytvoriť len drevo, vám určite nenahradia. Koniec koncov, údržba dreveného zábradlia vám môže padnúť vhod aj ako určitý druh relaxu.
Náš tip
Na odstránenie šedivosti z neošetreného alebo opotrebovaného naolejovaného dreva zábradlia môžete použiť účinné činidlo Belinka Belfresh. Oživuje povrchy, ktoré sú vyrobené z odolných druhov dreva, ako sú napríklad smrekovec, dub, akácia, orech, tík či bangkirai.
Na jar budujeme drevený záhradný domček na myjavských kopaniciach. Poraďte pls. s vonkajším náterom. Domček dodáva firma Záhradný domček 24. Vďaka
Pekný deň vám prajem,
odporúčame vám použiť najskôr impregnáciu Belinka Base a následne lazúru Belinka Lasur v požadovanom odtieni.
Prajem vám veľa radosti z vášho záhradného domčeka 🙂
Adriána z tímu Čaro dreva