V slovenských kúpeľniach drevo stále nie je úplne bežné. Môžu za to obavy z vplyvu vlhkosti alebo zaužívaná predstava, že do kúpeľne patrí len keramika a kameň. Vedeli ste však, že drevo prežije aj vysokú vlhkosť? Potrebuje len vhodnú starostlivosť.
Aké drevo vybrať do kúpeľne?
Tvrdé a mastné exotické dreviny sú v kúpeľniach najobľúbenejšie. Vďaka vysokej hustote a prirodzenej olejnatosti sú mimoriadne odolné a nevyžadujú veľa starostlivosti. Na rozdiel od lokálnych drevín sú však drahšie. Nepomýlite sa, ak si vyberiete tík, merbau, muiracatiara, wenge, ipe alebo massarandubu. Ekologickejšou alternatívou sú však naše miestne druhy dreva, pretože ich transportom sa nevytvára zbytočne veľká uhlíková stopa. Môžete siahnuť po ihličnanoch, ale vhodnými adeptmi sú aj agát, dub, buk alebo javor.
Drevo podľa umiestnenia
- Nábytok: vhodné sú celodrevené dosky, bambus – pozor na nábytok z masívu, mohol by sa pod vplyvom vlhkosti pokrútiť.
- Umývadlo a vaňa: tvrdé exotické druhy dreva alebo buk, dub, céder, orech, mahagón.
- Podlahy: tvrdé exotické dreviny, buk alebo dub (nutná je však impregnácia), korok.
- Obklady: preglejka alebo smreková palubovka.
Ochrana dreva v kúpeľni
Drevo do kúpeľne by ste mali už od výrobcu dostať tlakovo impregnované a nalakované alebo ošetrené olejom. A to predovšetkým, ak ide o naše lokálne dreviny. Pravidelné obnovovanie náterov by však mala byť samozrejmosť bez ohľadu na druh dreva.
Akú ochranu môžete napríklad zvoliť?
- kombinácia impregnácie a laku alebo lazúry,
- ošetrenie olejom, ktorý drevo chráni zvnútra a zvonku.
Hoci je väčšina drevín antibakteriálna, ľahko podľahne plesniam a hubám. Tie milujú teplo a vlhko, čo vytvára z kúpeľne ideálne miesto na ich množenie. Neošetrené drevo môže začať hniť, praskať, krútiť sa, ale tiež meniť farbu. Nábytok by ste preto mali ošetrovať aspoň dvakrát ročne a drevo, ktoré je vystavené vode, aj každé tri mesiace. Drevo sa vám za to odmení krásnym vzhľadom a dlhou životnosťou.
Náš tip
Drevo pôsobí skvelo nielen samotné, ale tiež v kombinácii s inými materiálmi. V súčasnosti je veľmi žiadaný mix drevených doplnkov s kameňom, napríklad mramorom, a zlatými, mosadznými či medenými prvkami.
Pravidelnou starostlivosťou k dlhej životnosti
Okrem nanášania náterov môžete drevu pomôcť napríklad tým, že budete pravidelne vetrať, utierať vodu z jeho povrchu a používať neabrazívne čistiace prostriedky. Veľmi agresívne čističe môžu totiž poškodiť povrchovú vrstvu dreva a otvoriť tak priestor na to, aby vlhkosť prenikla do jeho hĺbky. Ak zvolíte čistiace prostriedky, ktoré sú určené priamo na drevo, určite neurobíte chybu. Pravidelnou starostlivosťou a obnovovaním náteru sa vyhnete aj rôznym usadeninám a vodnému kameňu.
Áno alebo nie drevu v kúpeľni?
Drevo nemusí zdobiť len luxusné wellness centrá – rovnako dobre bude pôsobiť vo vašej kúpeľni. Nie je síce najlacnejšie, no môžete si vybrať z rôznych materiálov a vyhotovení podľa vlastného rozpočtu. Hoci je exotické tvrdé drevo pre kúpeľňu najvhodnejšie, správne ošetrené lokálne drevo tiež vydrží dlho a dodá miestnosti pocit tepla a mäkkosti. Starajte sa o drevené prvky a povrchy v kúpeľni pravidelne a poctivo a budete sa dlhé roky tešiť z príjemnej očisty vo vašom vlastnom wellness kráľovstve.