Drevo je prírodný materiál, ktorý je do záhrady ako stvorený vo všetkých svojich podobách. Jednou z nich sú užitočné a okrasné výrobky, akými sú i drevené kvetináče, ktorými si vyzdobíte terasu alebo samotnú záhradu. Aké si môžete zaobstarať či vyrobiť a ako ich ošetriť, aby vám dlho slúžili?

Aj keď najčastejšie sa nám nádoby na kvety z dreva spájajú so záhradami vo vidieckom či rustikálnom štýle, súčasná ponuka drevených kvetináčov počíta s rôznymi typmi záhrad – od klasických až po tie moderné. Na trhu nájdete množstvo rôznych zaujímavých tvarov. Niekomu postačia klasické geometrické tvary, iní túžia záhradu dekorovať napríklad kvetináčmi v tvare štýlových drevených vozíkov.

Potvrdzuje to aj Lukáš Záň, ktorý sa zameriava na výrobu exteriérových doplnkov z dreva: „Vyrábam rôzne typy kvetináčov – malé, nadrozmerné, okrúhle, v tvare kocky, moderné, vintage, z kmeňa stromu… Ak náhodou nenájdete v ponuke kvetináč, aký hľadáte, vyrobím vám ho aj podľa vašej predlohy.“ Keďže sa venuje práci s drevom, vždy, keď má čas, vymýšľa nové kvetináče a následne ich použije vo vlastnej záhrade. Takýmto spôsobom si ju skrášli a zároveň odskúša nové modely. Možnosti ich dizajnu sú v podstate neobmedzené, záleží len na vkuse majstra či toho, komu bude takýto doplnok stáť v záhrade.

Z kmeňa stromu aj v tvare vláčika

Ako nám Lukáš Záň prezradil, v jeho e-shope Drevozet sa najviac predávajú kvetináče z kmeňa stromu a tie, ktoré vyzerajú ako vláčik, vozík alebo fúrik. V predajnosti za nimi nasledujú okrúhle kvetináče. Výroba takejto dekorácie trvá približne 3 až 4 dni, záleží to, samozrejme, na konkrétnom type a množstve iných zákaziek. Vtedy sa dodacia lehota môže natiahnuť až na 3 týždne. Ak však zákazník napíše, že ho potrebuje skôr, dĺžka čakania sa dá upraviť. Minimom však sú spomínané 4 dni, aby na kvetináči stihol vyschnúť náter.

Zdroj: drevozet.sk
Zdroj: drevozet.sk

Pri kúpe sa riaďte nielen individuálnymi dizajnovými preferenciami, ale aj potrebami zelene, ktorú plánujete vysadiť. Niektoré druhy kvetov potrebujú viac zeminy a dostatok miesta na korene, iné zase môžete umiestniť aj do menších či plytkejších kvetináčov z dreva.

Zdroj: drevozet.sk
Zdroj: drevozet.sk

Aké drevo použiť na exteriérový kvetináč?

Ak sa rozhodnete vyrobiť si exteriérový kvetináč sami, môžete siahnuť po rôznych drevinách, ideálne je použiť lokálne dostupné drevo. Aké uprednostňuje Lukáš Záň? „Vyrábam zo sibírskeho smreka alebo z červeného smreka, ktorý má nádherné sfarbenie dreva. Kvetináče ošetrujem tak, že zvonku ich natieram lazúrou Belinka TopLasur UV Plus, najčastejšie bezfarebnou, zvnútra olejom na drevo do exteriéru od Belinky. Je to z toho dôvodu, aby lazúra nepúšťala do zeminy chemikálie, lebo olej je na prírodnej báze. Pred náterom kvetináče vždy postriekam roztokom proti hnilobe a červotočom. Tiež si dajte pozor na príliš veľa vrstiev farby na drevo. Aj keď sa rôzne nátery môžu nanášať aj v šiestich vrstvách za sebou, po nanesení ďalšej by vám mohla farba začať praskať,“ podelil sa s nami o svoje tipy na ošetrovanie dreva.

Zdroj: drevozet.sk

Náš tip:

Jednou z metód, ako ochrániť drevo, je technika opaľovania, o ktorej sme už písali. Niektorí výrobcovia zvyknú touto technikou upravovať vnútornú či vonkajšiu časť kvetináča na dosiahnutie jeho dlhšej životnosti.

Zdroj: drevozet.sk

Môže prežiť aj tri desaťročia

Okrem smrekovca, ktorý je najlepšou voľbou na vonkajšie kvetináče, na výrobu môžete použiť aj jedľu, borovicu, agát, akáciu alebo tík. Dôležitým krokom, ktorý je pri výrobe kvetináča nevyhnutný, je umiestnenie plastovej vložky alebo fólie do jeho vnútra. Vďaka nim vlhká zemina nepríde do kontaktu s drevom, čo predlžuje životnosť výrobku. Ak uprednostňujete záhradu bez starostí a čo najmenej nutnej údržby, pouvažujte aj nad profi samozavlažovacou vložkou.

Životnosť dreveného kvetináča závisí od toho, ako sa oň budete starať. Predĺžite ju aj tým, že ho na zimu schováte z exteriéru napríklad do pivnice alebo drevo ošetríte náterom aspoň raz za tri roky. Keď sa na kvetináči objaví nejaký nedostatok, Lukáš Záň ho odporúča prebrúsiť a znova pretrieť, ale len lokálne v tej časti, kde sa objavil problém. Nemusíte teda zbytočne brúsiť a natierať celý kvetináč. „Keď sa dodržia všetky tieto náležitosti, životnosť dreveného kvetináča sa predĺži aj na 20 až 30 rokov. Ak sa oň však zákazník nestará, tak kvetináč bude vyzerať ako nový približne dva roky a v záhrade vám vydrží bez starosti takých 10 až 15 rokov,“ ubezpečil nás Lukáš Záň.

Tip

Na drevené kvetináče v exteriéri môžete použiť viacero produktov, ktoré zvýšia ich životnosť a aj ich skrášlia na pohľad. Vhodné sú napríklad okrem už spomenutých náterov lazúra Belinka Lasur či Bori tenkovrstvová lazúra, ktoré môžete natrieť z vonkajšej strany kvetináča.

Predchádzajúci článokAké sú výhody drevenej pergoly?
Ďalší článokInfografika: Najčastejšie príčiny problémov s nátermi
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu :-)