romantika-zahrada-architektura-drevo-zavesy-kvety-vecer-kreslo-dekoracie

S pribúdajúcimi slnečnými lúčmi je priam hriech sedieť vnútri. Pergola s posedením v záhrade môže byť tou oázou pokoja, ktorú práve potrebujete. Ako si však zvoliť tú správnu pergolu? Každé riešenie má svoje plusy aj mínusy. Poradíme vám, ako si vybrať. 

Pergola je jednoduchou stavbou, ktorá môže stáť samostatne alebo môže byť pripevná ku stene a zakrývať terasu. Posedíte si pod ňou počas slnečného počasia a ochráni vás aj pred dažďom. Ak ste sa pre pergolu rozhodli, stojí pred vami otázka: Drevená alebo hliníková? 

Podľa prostredia 

Výber materiálu závisí aj od celkového dizajnu vášho domu a záhrady. Drevo je nadčasový materiál a nikdy nevyjde z módy. Ak máte v záhrade stromy, kvety a množstvo rastlín, môže byť pre vás správnou voľbou. Drevo je prírodný materiál, krásnie splynie s prostredím. Je voľbou číslo jeden aj pre milovníkov severského a provensálskeho štýlu, no výborne sa hodí aj k rustikálnym a historickým stavbám. Vaša pergola môže byť krásne minimalistická alebo nostalgicky romantická.  

Milovníci modernej architektúry zas môžu siahnuť po hliníku, ktorý je dizajnom neutrálny a jednoduchý. Tento typ pergoly sa hodí napríklad nad terasu a výborne dopĺňa predovšetkým biele strohé steny moderných príbytkov. Samostojaca hliníková pergola je skvelým doplnkom modernej záhrady s bazénom. 

Umiestnenie pergoly 

Drevené pergoly sú ťažšie ako hliníkové. Pri výbere teda zvážte aj umiestnenie. Hliníkové pergoly sú vďaka nižšej hmotnosti ideálnejšie pristavené pri dome, nad terasou alebo balkónom. Drevené pergoly vyzerajú skvelo, aj keď sú pristavené k stene, aj keď sú riešené ako samostatne stojace. Pozor si dávajte len v prípade, že máte limitovanú nosnosť na strešných terasách alebo balkónoch. 

Podľa dizajnových očakávaní 

Drevo je mimoriadne tvárny a mäkký materiál. Vybrať si môžete z niekoľkých druhov dreva podľa ich vlastností a farby. Samozrejmosťou sú aj možnosti rôznych dekorácii či konštrukčných detailov. Vybrať si môžete aj tvarované alebo jednoduché krokvy.  

Hliníkové pergoly síce nie sú natoľko dizajnovo flexibilné ako tie drevené, no sú k dispozícii v rôznych farebných vyhotoveniach podľa vašich očakávaní. Pergolu tak jednoducho zladíte s inými prvkami vášho domu, napríklad s farbou okien a dverí.

drevena-lavica-pristresok-osvetlenie-dom-architektura-zahrada-stromy

Prekrytie pergoly 

Pergoly poskytujú ochranu pred slnečnými lúčmi. Na výber máte niekoľko možností prekrytia, pri výbere sa rozhodnite podľa dizajnu, rozpočtu a vlastností, o ktoré máte záujem. Medzi najčastejšie možnosti patrí: 

 • polykarbonátové prekrytiemá vysokú svetelnú priepustnosť, no zároveň chráni pred UV žiarením; 
 • látková strechaje UV stabilná, neprepúšťa svetlo, je odolná voči vetru a pri niektorých modeloch sa dá dokonca zrolovať, ako bonus sa budete cítiť ako kdesi v Grécku pri mori; 
 • šindľová strechaklasika, ktorá nikdy nesklame, pripravte sa však, že interiér prepojený s krytou pergolou bude o čosi tmavší; 
 • drevené slnolamylatky zdreva pôsobia štýlovo a zabezpečia vám tieň. 

Starostlivosť o pergolu 

Drevená pergola vám bude slúžiť dlhé roky, ak sa o ňu budete dôkladne starať. To je istá nevýhoda tohto materiálu v porovnaní s prakticky bezúdržbovým hliníkom, ktorý má dlhú životnosť, odoláva poveternostným podmienkam a nerobí mu problém ani silný mráz.  

Drevo je, naopak, živý materiál, ktorý neustále pracuje a je náchylný na poveternostné vplyvy. Slnko, dážď, mrazy či škodcovia sa na ňom vedia podpísať. Drevo je preto nutné ošetriť impregnančným náterom, ktorý ho ochráni pred škodcami, predovšetkým drevokazným hmyzom a hubami. Impregnačný náter sa nanáša v hrubej vrstve a vsakuje sa hlboko do dreva. Následne je nutné drevo pretrieť vrstvou lazúry, ktorá povrch uzavrie a drevo ochráni pred UV žiarením a vlhkom. Drevenú pergolu je vhodné pravidelne kontrolovať, ideálne dvakrát do roka, pred zimou a pred letom. Keď sa zistí poškodenie povrchu, treba pristúpiť košetreniu pergoly. 

Čím ošetriť pergolu?

Ak sa na pergole nachádzajú praskliny, najskôr ich zatmeľte. Použite napríklad Bori akrylový tmel. Ak ste ešte pergolu vôbec neošetrovali, naneste na ňu najskôr impregnačný náter, ktorý ju ochráni pred vlhkosťou, škodcami, hubami a plesňami. Odporúčame vám impregnáciu Belinka Base. Ak ste už pergolu ošetrovali, impregnačný náter vynechajte, ale ochráňte ju lazúrou Belinka Lasur.

Kedy sa teda rozhodnúť pre drevenú pergolu? 

 • Chcete zo svojej záhrady vytvoriť oázu pokoja a podčiarknuť prírodný charakter prostredia. 
 • Je vhodné zladiť pergolu s architektúrou domu. 
 • Milujete severský, rustikálny alebo provensálsky štýl. 
 • Potrebujete väčšiu flexibilitu v dizajne a štýle. 
 • Práca s drevom vás upokojuje a radi sa oň postaráte.

Helios Helios Helios Helios Helios Helios
Predchádzajúci článokPlot chráni váš pozemok – ochráňte ho aj vy, aby vydržal čo najdlhšie
Ďalší článokSeriál NATIERAME: Aký náter vybrať podľa typu, vlhkosti a umiestnenia dreva
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.

2 KOMENTÁRE

 1. Mne sa drevo páči hrozne, ale tá údržba a všetko okolo ma príšerne odrádza…pri pergole sme išli do hliníkovej skyline al-pergoly a vyzerá luxusne a doplnili sme ju dreveným masívnym nábytkom

  • Zdravím vás.

   Samozrejme, koľko ľudí, toľko chutí 🙂 Každý materiál má svoje čaro.

   Prajem vám mnoho krásnych chvíľ pod pergolou.

   Adriána z tímu Čaro dreva

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno