Ak ste už niekedy pracovali s nátermi na drevo, možno sa vám stalo, že sa natretá vrstva začala po čase odlupovať. Nielen tento problém, ale aj viaceré ďalšie, ako napríklad nepravidelné trhliny, nerovnomerný lesk, zvrásnený povrch, bývajú dôsledkom rôznych chýb pri aplikácii náteru. Niektoré predstavujú len estetický nedostatok, iné však znižujú odolnosť dreva voči negatívnym vplyvom okolia a škodcom.

S porušenými nátermi dreva sa stretávame najmä vtedy, keď bola použitá hrubovrstvová lazúra alebo krycia farba. Na povrchu dreva totiž vytvárajú hrubšiu vrstvu, ktorá je náchylnejšia na poškodenie, a tiež je o niečo náročnejšie správne a dobre ich aplikovať. Problémy však vznikajú aj pri tenkovrstvových lazúrach či olejoch, obzvlášť ak sme ich nenatierali za predpísaných podmienok a v odporúčanom množstve. No bez ohľadu na to, aký náter použijeme, je dôležité aj dodržanie základných požiadaviek na drevo, to znamená, že musí byť primeranej vlhkosti (cca 15 % a menej), obrúsené a očistené od nečistôt. Pozrime sa teraz na 9 problémov s nátermi, aby ste im v budúcnosti vedeli jednoducho predísť a nemuseli si opakovať staré známe: Neskoro je plakať nad prasknutým náterom.

Predchádzajúci článokDrevené kvetináče – pekný doplnok záhrad i terás
Ďalší článokPozor na drevokazné huby. Nie je ľahké zbaviť sa ich
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno