Drevený plot predstavuje skvelý spôsob, ako dodať vášmu pozemku unikátny charakter. Zároveň prináša nekonečné možnosti rôznych dizajnov a konštrukcií. Na jednej strane vyhovie tým, ktorí chcú maximálne súkromie, na strane druhej je vhodný aj pre ľudí, ktorí majú cit pre dizajn a estetiku. Pokiaľ nad ním uvažujete aj vy, čítajte ďalej. Zozbierali sme niekoľko tipov a veríme, že zaujmú aj vás.

Dizajny, ktoré sú stále IN

Či už preferujete decentný štýl, alebo máte radi živšie farby a odvážnejšie tvary, v prípade drevených plotov vždy nájdete optimálne riešenie. Toto je 7 zaujímavých konštrukcií drevených plotov, ktoré sa (aj) v dnešnej dobe tešia veľkej obľube.

1. Uhladenosť horizontálnych latiek

Veľkej popularite sa dnes tešia vyššie drevené ploty, ktoré sú vyrobené zo širších horizontálnych lát. Tie sú uložené buď tesne pri sebe, alebo vo väčšej vzájomnej vzdialenosti. Pri uložení s medzerami dosky lepšie prevetrávajú, a tým sa rýchlejšie zbavujú vlhkosti, napr. po daždi. To zvyšuje ich životnosť. Zároveň však plot pri väčších medzerách neposkytuje také súkromie ako pri užších. Stĺpiky môžu byť murované, kovové alebo drevené.

Zdroj: quallinefence.com/projects/wood-fencing/

2. Pod uhlom

Tento typ plota taktiež pozostáva z horizontálnych drevených lát, avšak obvykle z užších a vzájomne uložených pod určitým uhlom. Vzniká tak tvar, ktorý dá plotu zaujímavý ráz.

Zdroj: atkinsonsfencing.co.uk

3. Klasické vertikálne dosky

Jednoduchý plot vyrobený z vertikálnych dosiek poteší každého, kto uprednostňuje decentný štýl. Toto riešenie sa väčšinou využíva v prípade nižších dizajnových oplotení alebo v kombinácii s múrikmi. Plot z vertikálnych latiek uložených s medzerami zvyčajne najdlhšie vydrží vtedy, ak spodné konce latiek nie sú tesne nad zemou alebo vo vysokej tráve, kde na drevo neustále pôsobí zvýšená vlhkosť.

4. Vertikálne ploty s unikátnym tvarom

V prípade plotov vyrobených z vertikálnych dosiek sa môžete pohrať s výškou jednotlivých latiek. Dokážete tak vytvoriť zaujímavé oplotenie, ktoré postupne „rastie“, prípade bude v tvare akéhosi trojuholníka či písmena U.

5. Plot v „ranč štýle“

Pokiaľ máte radi americký štýl, tento druh plota vás rozhodne chytí za srdce. Tradičný ranč štýl je založený na mohutnejších doskách alebo guľatine, ktoré sa ukladajú buď horizontálne, alebo v tvare písmena X. Základom plota sú hrubé drevené stĺpiky. Hodí sa skôr na veľké plochy, ktoré je potrebné ohradiť.

6. Prirodzená palisáda

Pre milovníkov prirodzenej prírodnej krásy je práve tento typ plota voľbou číslo 1. Pozostáva z guľatiny s menším priemerom, pričom jednotlivé kusy dreva sú umiestnené tesne pri sebe. Ich vrcholky môžu byť zašpicatené.

7. Sito

Viacero tenkých dosiek usporiadaných do tvaru písmena X vytvorí zaujímavý dizajn, ktorý pekne oživí okolie vašej nehnuteľnosti. Ten typ plota viete vytvoriť aj tak, že vertikálne a horizontálne dosky vzájomne spojíte pod pravým uhlom.

Ak sa netajíte kreativitou a radi pracujete s drevom, môžete si vytvoriť unikátny drevený plot presne podľa vašich predstáv. Využite niektorú zo základných overených koncepcií a doplňte ju o ďalšie dosky pod rôznymi uhlami. Pohrajte sa s dĺžkou a tvarom jednotlivých latiek, prípadne zaexperimentujte s farbami. Drevo prináša nekonečné možnosti úprav!

Starostlivosť o drevený plot

Myslite na to, že plot nie je len estetickým prvkom. Mal by chrániť váš pozemok a odolať náporu poveternostných vplyvov. Zároveň je žiaduce, aby „prežil“ aj mechanické namáhanie. V prvom rade je potrebné myslieť na základné, resp. hlavné stĺpiky. Nezáleží na tom, či budú kovové, drevené, alebo murované. Mali by byť zasadené dostatočne hlboko do zeme, aby plot pod náporom vetra jednoducho nespadol. Odborníci radia, že drevené základové stĺpy by mali byť z ¼ dĺžky zasadené do zeme. Na túto rezervu myslite pri ich kúpe.

Ochrana pred vlhkosťou a škodcami

Drevo je náchylné na vlhkosť. Nevyhnutnosťou je preto ochranný náter, ktorý odpudzuje vodné kvapky a nedovolí im preniknúť do jeho útrob. Obľúbené sú penetračné nátery, ktoré drevo chránia do hĺbky. A to nielen pred vlhkosťou, ale aj škodcami.

Farba podľa vašich predstáv

Okrem penetračného náteru je vhodné na drevo aplikovať aj lak alebo lazúru, ktoré sa postarajú o dodatočnú ochranu pred nepriaznivými vplyvmi slnka, znečistenia a pod. Prostredníctvom lazúr môžete dať drevu taký odtieň, aby plot ladil s fasádou vášho domu či inými exteriérovými doplnkami.

TIP

Na ochranu vášho plota pred vplyvmi počasia a pred škodcami použite Bori impregnáciu s biocídom W. Na ňu naneste bezfarebnú Bori lakovú lazúru UV extra alebo lazúru s odtieňom, napríklad Bori Lazúru či Bori tenkovrstvovú lazúru.

Nezabúdajte! Aplikácia ochranného náteru nie je jednorazová záležitosť. Po určitom čase by ste mali drevo ošetriť opätovne, aby bol zachovaný čo najvyšší stupeň ochrany.

Predchádzajúci článokKde nájsť kurzy práce s drevom
Ďalší článokSeriál ŠIKOVNÉ RUKY: Keď fotografia „zdrevenie“
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.