Drevo má svoje kúzlo. S ľahkosťou učaruje každému, kto má blízko k prírodným materiálom. Niet divu, veď v dnešnom uponáhľanom digitálnom svete je aj letmý dotyk s prírodou viac než príjemný. Pre mnohých je preto výzvou vytvoriť si niečo pekné z dreva. Možností, ako na to, je viacero: Môžete sa zúčastniť napríklad kurzu práce s drevom, alebo si osvojiť základy drevotvorby prostredníctvom rôznych dostupných návodov. 

Drevo je krásne hobby, ktoré patrí k tým nákladnejším, keďže si musíte zadovážiť nielen samotný materiál, ale aj nástroje na opracovanie dreva. To z nás však ešte majstrov nespraví. Tak ako pri iných remeslách, aj tu zohráva veľmi dôležitú úlohu prax.  

Zapíšte sa na kurz drevorezby či workshop 

Kurzy sú rýchlou a jednoduchou možnosťou, ako sa priučiť novému remeslu. Inštruktori vám ochotne zodpovedajú všetky vaše otázky a vy si pod odborným dohľadom vyskúšate vytvoriť svoje prvé drevené dielo. 

dreveny-vyrobok-socha-drevorezba-vyrezavanie-rucna-bruska-dielna

Kde sa takéto kurzy práce s drevom konajú? Ústredie ľudovej umeleckej výroby pravidelne organizuje rôzne remeselnícke kurzy, ktoré zahŕňajú aj tvorbu z dreva. Školy remesiel sídlia v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. V školskom roku 2018/2019 sa napríklad konali kurzy, ako základy drevorezby či výroba dreveného koníka. Jeden kurz vás vyjde približne 100 eur a v jeho závere môžete získať certifikáciu. Okrem toho sa venujú aj deťom, organizujú rezbárske dielne pre deti od 10 rokov.  

dielna-deti-kurz-ucitel-ľudove-rezbarstvo-drevene-vyrobky
Foto: Facebook ÚĽUV

Pre tvorby chtivých západniarov môžu byť zaujímavou alternatívou aj ponuky kurzov v Česku. Na výber máte zviacmesačných, ale i intenzívnych víkendových kurzov. Napríklad na Kurz řezbářství Běly Jeřábkové v Prahe môžete vziať aj svojho 11-ročného malého kutila, priučiť sa novému remeslu spoločne a ešte si spraviť výlet do stovežatej metropoly. 

kurz-rezbarstva-dielna-umenie-drevene-vyrobky-nastroje-vyrezavanie-malovanie-ucastnici
Foto: kurz-rezbarstvi.cz

O niečo bližšie, konkrétne v Brne, sa konajú kurzy v Hobbylab-e. Zapísať sa môžete na kurz rezbárstva, sústruženia dreva či renovácie starého nábytku. Ceny sa pohybujú od 60 eur vyššie. 

kurz-drevorezby-vyrezavanie-drevene-vyrobky-opracovavanie-ucitel-ucastnici-ziaci
Foto: hobbylab.cz

Mnohí majstri, ktorí tvoria z domu, takisto organizujú príležitostne drevárske workshopy. Ak budete mať šťastie a potúlate sa po internete, možno natrafíte aj na drevársky kurz v komornejšej zostave, ktorý je bližšie k vášmu bydlisku.  

Na internete nájdete všetko, aj videonávody na tvorbu z dreva 

Ďalším, oveľa prácnejším, no lacnejším spôsobom, je osvojiť si prácu s drevom ako samouk. Internet je plný rôznych fotonávodov a videonávodov, takzvaných tutoriálov, ktoré vám predvedú, ako na to. Stačí navštíviť Google či YouTube. Samozrejme, slovenských zdrojov je pomenej, a preto ste vo veľkej výhode, ak ovládate angličtinu. Čaro remesla však spočíva aj v tom, že mnohé videá hovorené slovo ani nepotrebujú, veď drevo rozpráva samo.  

Medzi videonávodmi a inšpiráciami nájdete všeobecnejšie i špecifickejšie spracovanú tematiku drevanapríklad, ako vybrať náradie na prácu s drevom (v anglickom jazyku) alebo ako vyrobiť príborové nože (v anglickom jazyku). Firma Skil vo svojich videách zase veľmi pekne vysvetľuje, ako používať jednotlivé nástroje na drevo. V tomto videu (v českom jazyku) sa napríklad zameriava na typy brúsok.  

Niet nad osobnú radu od skúsenejšieho  

Ak sa však radšej socializujete, nebojte sa priamo osloviť rezbárov či domácich kutilov zo svojho okolia. Mnohí majstri sú skutočne zapálení pre tvorbu z dreva a váš záujem ich iste poteší. Vypýtajte si radu priamo od nich. Nemáte čo stratiť. Ciest, ako začať pracovať s drevom, je mnoho. Jediné, čo treba spraviť, je nájsť si čas a odhodlanie.  

Helios Helios Helios Helios Helios Helios

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno