Foto: Zfotkydodreva.com

Je neuveriteľné, aké jedinečné a zároveň rozprávkové príbehy dokáže písať sám život. Svoje by o tom vedel rozprávať Dávid Maliňák, ktorého môžete poznať aj vďaka sympatickému projektu Z fotky do DREVA. Nebyť však osudového zranenia z mladosti, všetko dnes pravdepodobne mohlo byť inak.

Začiatky na futbalových trávnikoch

Vzhľadom na to, že futbal patrí na Slovensku medzi najpopulárnejšie a najdostupnejšie športy, je prirodzené, že k nemu od útleho veku inklinuje mnoho detí, predovšetkým chlapcov. Výnimkou nebol svojho času ani Dávid Maliňák, ktorý – ako sám tvrdí – strávil celé detstvo na futbalovom ihrisku pod Spišským hradom. Na svoj prvý gól si už síce s odstupom času nepamätá, no prekrásne zážitky v sebe uchováva dodnes. Vesmír to však zariadil inak a Dávida z jeho futbalovej dráhy nečakane odklonil na inú cestu.

Foto: Zfotkydodreva.com

Jedného dňa sa Dávid na futbalovom zápase nešťastne zranil – mal zlomenú panvovú kosť. Po prvotných pocitoch nešťastia sa však neskôr objavili dvere, ktoré ukrývali nové možnosti. Dávid nám prezradil, že počas zotavovania sa zamýšľal, ako by si mohol skrátiť dlhé chvíle. Prišlo mu teda na rozum, že si kúpi začiatočnícke dláta a vyskúša vyrezávanie. No a musíme uznať, že to bol vskutku fantastický krok.

Foto: Zfotkydodreva.com

Začal Spišským hradom a psíkom

Hrad, pod ktorým Dávid strávil nezabudnuteľné futbalové chvíle, bol vôbec jeho prvým vyrezávaným objektom. Spolu s ním sa na výslednom diele nachádzal aj jeho psík. Dávid priznáva, že vyrezávanie ho mimoriadne chytilo. Ako však „rezbár začiatočník“ prišiel ku kreatívnemu nápadu vytvoriť projekt Z fotky do DREVA? Dávida počas jeho rezbárskych začiatkov oslovila jedna netradičná požiadavka. Tú mal na svedomí jeho kamarát, ktorý ho poprosil, či by mu podľa fotky vyskúšal vyrezať jeho priateľku na koni. Práve to poslúžilo Dávidovi ako inšpirácia pre založenie projektu Z fotky do DREVA. Zmieriť sa s tým, že by, ľudovo povedané, „zavesil kopačky na klinec“, bolo síce náročné, no s odstupom času to hodnotí ako dobrý krok.

Foto: Zfotkydodreva.com

Tridsiatnik Dávid Maliňák dnes prezrádza, že vyrezávanie má už radšej ako futbal. Koniec koncov, niet sa čomu diviť. Dáva mu totiž značnú časť svojho života. Ako však sám prezradil, medzi futbalom a vyrezávaním badá určitú podobnosť. Tá podľa jeho slov spočíva v tvrdej práci, po ktorej sa zaručene dostavia výsledky.

Veľký projekt v Tatranskej Lomnici

„V Tatranskej Lomnici sme začali budovať náučno-rozprávkový park pre deti a dospelých. Kvôli nedostatku času na získanie potrebných povolení síce zatiaľ len na menšej ploche, no v druhej etape na rok 2022 by to mal byť plnohodnotný oddychový park s náučným a rozprávkovým podtextom.

Foto: Zfotkydodreva.com

Park bude mať štyri čistinky – stanovištia, kde budete môcť vidieť vtáky, cicavce, rastliny, horniny a minerály Tatier spoločne s ich krátkym popisom v slovenčine a angličtine. Na ďalšom stanovišti budem všetky tieto drevorezby naživo vyrezávať. Okrem toho, v parku objavíte schovávajúce sa a aj predvádzajúce sa rozprávkové postavy od výmyslu sveta. A aby deti mohli nerušene objavovať a spoznávať tatranskú flóru a faunu v rozprávkovom prostredí, rodiny tu cez leto čakajú stánky s posedením, suvenírmi aj občerstvením,“ hovorí nadšene Dávid.

Foto: Zfotkydodreva.com

Vďaka svojim šikovným rukám si najviac užíva fakt, že môže vdýchnuť drevu nový život. Deje sa tak napríklad vtedy, keď okamih na fotografii pod jeho rukami doslova „zdrevenie“. Baví ho samotná tvorba a teší sa, že môže tvoriť prakticky s čímkoľvek. Dokonca má radosť, keď ho pri práci ľudia pozorujú. Okrem dreva však dokáže dať nový rozmer aj ľadu a piesku, ktoré takisto pretvára do úžasných podobizní.

Dávid Maliňák odporúča…

… svoje diela ošetriť základným impregnačným náterom Belinka Base SE. Často tiež pracuje s exteriérovým olejom, ako je Belinka Oil Exterier, v prípade, že dielo je vystavené slnečnému žiareniu, volí náter Belinka Top Lasur UV. Na svoje pôsobivé obrazy tiež využíva vodou riediteľné laky. K takým patrí napríklad TESSAROL Akryl lak.

Predchádzajúci článok7 inšpirácií na drevené ploty
Ďalší článokČo je charakteristické pre nátery na vodnej báze?
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.