Podobne ako každý druh dreva, aj to jedľové má svoje jedinečné vlastnosti. Práve vďaka nim nachádza široké využitie napríklad v stavebnom priemysle či pri výrobe nábytku. Okrem toho, drobné jedle sú azda najpopulárnejším druhom vianočného stromčeka. Čo by ste o jedliach a jedľovom dreve ešte mali vedieť?

Keby ste na vybraných miestach v Európe, Severnej a Strednej Amerike, severnej Afrike alebo v Ázii videli nápadný zelený ihličnan vysoký 10 až 80 metrov, možno by išlo práve o jedľu. Od jej ďalších ihličnatých príbuzných by ste ju rozpoznali nielen vďaka hrubému kmeňu, ale predovšetkým vďaka peknej kužeľovitej korune.

Jedľa sa radí medzi vždyzelené ihličnany z čeľade borovicovitých. Známych je viac ako 50 druhov jedlí, ktoré sa od seba vzájomne odlišujú napríklad na základe veľkosti, farby či usporiadania ihlíc.

Foto: Anastasiya Romanova. Zdroj: Unsplash

Impregnácia vás môže potrápiť

Pre jedľové drevo sú charakteristické svetlé odtiene. Môžete sa stretnúť so žltobielymi, sivými a miestami až ružovkastými a červenými tónmi. Medzi jeho poznávacie črty tiež patria výraznejšia textúra, nízka hmotnosť, mäkkosť a pružnosť. Nemožno opomenúť ani to, že jedľové drevo sa výborne morí. Na druhej strane, o čosi náročnejšie je to s jeho impregnáciou, keďže má väčší podiel hrčí. Ak si však vyberiete správne ošetrujúce prostriedky, zvládnete to bez väčších problémov.

Výhody jedľového dreva

  • ľahkosť, mäkkosť a pružnosť
  • ľahká opracovateľnosť a štiepateľnosť
  • jednoduché sušenie
  • široké využitie v stavebnom priemysle a pri výrobe nábytku

Nevýhody jedľového dreva

  • viacej hrčí ako smrekové a borovicové drevo
  • menšia odolnosť a trvácnosť ako smrekové a borovicové drevo
  • horšia aplikácia impregnačných náterov
  • pravdepodobnosť rýchlejšieho zosivenia a sčernenia

ukážka jedľového dreva

Náš tip

Na impregnáciu jedľového dreva môžete použiť napríklad BORI impregnáciu W alebo BELINKU Base SE.

Využitie jedľového dreva

Hoci je jedľové drevo v porovnaní so smrekovým či borovicovým o čosi menej trvácne a odolné voči hnilobe, pre svoju ľahkú opracovateľnosť, štiepateľnosť a relatívne vysokú životnosť sa s obľubou využíva v stavebnom priemysle a pri výrobe nábytku. Jedľové drevo sa môže v stavebnom priemysle uplatniť ako stavebné rezivo, materiál na strešné konštrukcie a rámy drevostavieb či okien, ale aj na výrobu balkónov a schodísk. Ak ide o nábytok, z jedľového dreva sa najčastejšie vyrábajú stoly, konferenčné stolíky, skrine, police a rámy obrazov.

Stôl z jedľového dreva. Zdroj: hicksandhicks.com

Náš tip

Nábytok zo svetlého jedľového dreva sa bude vynímať v domácnostiach, ktoré sú zariadené napríklad v rustikálnom či škandinávskom štýle.

Údržba v domácnosti

Starostlivosť o nábytok a interiérové doplnky z jedľového dreva nie je vôbec taká zložitá, ako by ste si mohli myslieť. Všetko, čo potrebujete, je jemná handrička na utieranie prachu. Odporúčame vám, aby ste to nepreháňali s vodou, pôsobením ktorej môže drevo postupom času napučať, a ani s agresívnymi čistiacimi prostriedkami, ktoré môžu drevo poškodiť. V prípade zájdených nečistôt či zalepených škvŕn radšej použite špeciálne čistiace prostriedky, ktoré sú šetrné k drevu.

Zaujímavosť na záver

Vedeli ste, že jedle nemajú živicové kanáliky, ktoré sú charakteristické napríklad pre borovice alebo smreky? Aj napriek tomu však pri poranení jedľovej kôry môžete spozorovať vytekanie tekutiny, ktorej sa ľudovo hovorí „živica“. Obľúbená je napríklad medzi liečiteľmi, ktorí ju používajú na prípravu rôznych liečivých produktov.

Predchádzajúci článokTeplota vzduchu pri natieraní – čo všetko treba vedieť?
Ďalší článokAkým drevom či drevnými náhradami kúriť?
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.