Pravdepodobne s nami budete súhlasiť, keď povieme, že terasa by mala byť miestom odpočinku. Koniec koncov, pokojne môžeme prehlásiť, že predstavuje doslova a do písmena predĺženie obývačky. Presne s touto myšlienkou sa stotožňuje aj pán Ondrej Prívara zo spoločnosti OP WOOD, ktorá sa venuje realizáciám drevených terás a podláh. A práve o drevených terasách sme sa s pánom Prívarom veľmi hodnotne porozprávali.

Pán Prívara, v čom tkvie najväčšie čaro drevených terás? Prečo ich ľudia tak často uprednostňujú pred kamennými či kompozitnými vyhotoveniami?

Drevo má jednu úžasnú výhodu – nenahrieva sa od slnka tak veľmi ako spomenuté materiály. Dokáže však byť príjemne teplé, vyhriate. A vďaka tomu na ňom môžete stáť aj bosými nohami. Naopak, napríklad na nahriatej keramickej dlažbe, prípadne nahriatom kompozitnom materiáli sa to nedá.

Druhou obrovskou výhodou je, že drevená terasa – podobne ako drevená podlaha – sa dá obnoviť. Jej životnosť sa tak prirodzene predlžuje. No a ďalším dôvodom, prečo ľudia tak často uprednostňujú práve drevené terasy, je estetika dreva a s ňou súvisiaci pocit, ktorý dokáže drevo v človeku vyvolať. V prostredí, kde je drevo, sa najlepšie prenesiete do akéhosi pohodlia. Naši spokojní klienti dokonca často hovoria, že majú dojem, akoby boli na dovolenke. Drevo na terase či okolo bazéna im totiž dáva pocit odpočinku. Človeka to jednoducho upokojuje.

Foto: OP WOOD

Keď už ste spomenuli drevo okolo bazéna, zaujímalo by nás, či preň pôsobenie vody a vlhkosti nepredstavuje určité riziká.

Nie, voda nemá na samotné drevo vplyv. Negatívne môže vplývať skôr na použité skrutky. Obzvlášť sa na to musí prihliadať v prípade bazénov so slanou vodou, kedy je na realizáciu nutné používať systém skrutkovania a kotvenia odolný voči slanej vode.

Foto: OP WOOD

A má používanie dreva pri vodných objektoch okrem výhod estetických aj nejaké iné – užívateľské?

Samotné drevo je protišmykové. Bežne sa na terase či dreve pri bazéne človek nešmykne. Na vymývanom betóne už hrozí podstatne vyššie riziko pošmyknutia.

Foto: OP WOOD

Musí sa drevo používané či už okolo bazéna, alebo na terasy aj nejako špeciálne ošetrovať?

My používame v 100 % prípadov oleje Belinka. Postupne sme k nim prešli cez viacero iných olejov a máme s nimi jednoznačne najlepšiu skúsenosť. Čo sa týka otázky, tak olej, samozrejme, predlžuje životnosť dreva. Keď vezmeme do úvahy napríklad drevinu garapa, tá sa bez akejkoľvek starostlivosti dokáže dožiť zhruba 25 rokov. Pokiaľ sa však o ňu naozaj staráte a dopĺňate olej aspoň raz za rok, môžete jej životnosť až zdvojnásobiť.

Terasa z dreva garapa. Foto: OP WOOD

Z vašich slov je zrejmé, že garapa patrí k drevinám vhodným na realizáciu terás. Aké ďalšie druhy by ste však v tejto súvislosti vyzdvihli?

Rozdelil by som ich do dvoch kategórií. Zatiaľ čo prvou sú tie najčastejšie používané, tou druhou sú tie najkvalitnejšie. Medzi najfrekventovanejšie využívané dreviny patrí garapa, cumaru a bangkirai. Veľa klientov si však stále dáva robiť terasy aj zo severských drevín, napríklad zo sibírskeho smrekovca alebo termoborovice – hlavne kvôli cene. Z kategórie TOP drevín by som vyzdvihol tri – ipe, tík a merbau. Majú najdlhšiu životnosť aj najvyššiu odolnosť.

Terasa z dreva ipe. Foto: OP WOOD

Čo sa týka životnosti drevenej terasy, pravdepodobne s ňou bude úzko súvisieť aj starostlivosť o drevo. Akým chybám by sa mali vyhnúť majitelia drevených terás?

Majitelia drevených terás si často želajú, aby náter urobil zázrak. Snažia sa preto používať tie, ktoré vytvárajú film – takzvané lazúry alebo lazúrovacie oleje. To je však veľká chyba. Takéto prípravky je možné použiť napríklad na fasádny obklad, no nie na terasu, po ktorej sa chodí. Najlepší prípravok na ošetrovanie drevenej terasy je taký, ktorý sa dokáže vyplaviť vodou a postupne strácať vplyvom počasia – teda olej. Práve ten najlepšie vsiakne do otvoreného dreva a nedáva vzniknúť vrstve, ktorá by sa neskôr olupovala a spôsobovala vznik nepekných šupín.

Preto by sa majitelia drevených terás mali vyhýbať akýmkoľvek lazúram či náterom tvoriacim film. V rámci správnej starostlivosti o drevo je totiž dôležité, aby sa olej vpil a vytvoril len jemnú ochrannú vrstvičku. Keď je dobre absorbovaný, a teda dobre naviazaný na drevo, vtedy jeho vyplavovanie trvá dlhšie a terasa, logicky, vyzerá krajšie. Spomedzi olejov, ktoré mám vyskúšané, to najlepšie zvláda Belinka Oil Decking.

Ako často je dôležité obnovovať ochranný olejový náter drevenej terasy?

Keď je terasa krytá a neprší na ňu, tak možno raz za 5 rokov. No ak je nechránená a vystavená dažďu, potom určite každý rok.

Aké obdobie je na to ideálne?

Klienti chcú mať terasu najkrajšiu obvykle pred letnou sezónou. Na vykonávanie ochranných náterov je ale dobré, aby boli vonkajšie teploty zhruba nad 15 stupňov Celzia. Úplne najvhodnejším obdobím je preto apríl a máj.

Foto: OP WOOD

A ako pri samotnom ošetrovaní postupovať?

V prvom rade musí byť drevo dobre vyschnuté. Terasa sa pred ošetrovaním olejom zvykne vystriekať vysokotlakovým čističom, prípadne vyčistiť kefou. Aby dobre vyschla, takéto čistenie je nevyhnutné vykonávať v teplejšom slnečnom počasí. Následne 1 až 2 dni počkať a až potom naniesť prvú vrstvu oleja. Tá sa nechá vsiaknuť, pričom prebytok sa po zhruba 15 až 20 minútach začne stierať – buď bavlnenou handrou, alebo starým tričkom. No a na ďalší deň je možné aplikovať druhú vrstvu. Nadbytočný olej sa však po niekoľkých minútach opäť musí poutierať. V opačnom prípade by na jeho povrchu zostal film, ktorý tam nechceme. Okrem toho, stieraním sa olej do drevených dosiek ešte aj vtláča – mali by si ho samy potiahnuť toľko, koľko treba, na čo im stačí zhruba tých spomínaných 15 – 20 minút.

Po nejakom čase, napríklad vplyvom dažďov, sa olej začne vyplavovať. Ak bol pri aplikovaní dobre poutieraný, bude tento proces prebiehať rovnomerne. No pokiaľ by niekto chcel olej nanášať napríklad štetcom a neodstraňoval jeho prebytok, na dreve zostanú hrubé vrstvy. Olej sa tým pádom nebude vyplavovať rovnomerne a terasa bude vyzerať fľakatejšie.

Foto: OP WOOD

Na čo si dať pozor pri realizácii drevenej terasy z konštrukčného hľadiska – a to bez ohľadu na to, či ide o svojpomocnú prácu, alebo vyhotovenie pod vašou taktovkou?

Ako som už spomínal, veľký pozor treba dávať najmä pri kontakte dreva, resp. skrutiek a spojovacieho materiálu so slanou vodou. V takom prípade je potrebná nehrdzavejúca oceľ najvyššej možnej odolnosti. Ďalším dôležitým bodom je zabezpečiť, aby spodné konštrukčné hranoly nikdy neležali v stojatej vode. Takže ich treba vždy klásť na nejakú podložku, napríklad hrubšiu technickú gumu. A, samozrejme, nemenej podstatnými sú dilatácie medzi doskami, ktorými sa zabezpečí neustále odvetrávanie terasy aj zo spodnej strany.

Foto: OP WOOD

Uprednostňujú vaši klienti pri výbere dreva na terasu skôr tmavé alebo bledé dreviny? A aké sú medzi nimi vlastne rozdiely?

Na tmavom dreve viac vidno nečistoty. Pri nepravidelnom upratovaní tak na ňom môžu byť badateľné stopy od topánok, domácich miláčikov či vtáctva. Na svetlejších druhoch je to všetko síce menej výrazné, no väčšina drevín vhodných na terasy je tmavohnedá. Tu ale treba podotknúť, že terasa po prvom roku od realizácie jemne zosivie. A na prirodzene zosivenom dreve nie sú až tak viditeľné všetky uvedené nečistoty. Každopádne, v zásade nie je veľmi možné vyberať si odtiene drevín pre exteriér. Dajú sa však upraviť dodatočnými nátermi, napríklad od spomínanej značky Belinka.

Foto: OP WOOD

Pán Prívara, veľmi pekne vám ďakujeme za mimoriadne prínosný rozhovor. Zároveň vám želáme veľa spokojných zákazníkov. Je niečo, čo by ste chceli či už im, alebo všetkým našim čitateľom na záver odkázať?

Terasa má byť miestom odpočinku. Trávi sa na nej veľa času – hlavne vtedy, keď je pekné počasie. Vo svojej podstate je doslova a do písmena predĺžením obývačky. A ľudia ju tak aj vnímajú, chodia tam napríklad v papučiach, prípadne dokonca naboso. Preto je drevo skutočne najlepšou voľbou. Keď je chladnejší deň, môžete na drevenú terasu vybehnúť pokojne aj v ponožkách a vychutnať si rannú kávičku. Na dlažbe by to pri takých 12 stupňoch Celzia pravdepodobne nebolo úplne najpríjemnejšie. Drevo nielenže vytvára pocit teplého a príjemného domova, ale ponúka skutočné benefity.

Predchádzajúci článokDRUHY DREVA: Buk – listnáč s množstvom výhod
Ďalší článokFOTOPOSTUP: Okrasná opora pre rastliny
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.