Agát je veľmi tvrdé drevo, ktoré sa využíva nielen v interiéri, ale vďaka svojej dobrej odolnosti voči vode a škodcom aj v exteriéri. Má veľmi dobré technické a biologické vlastnosti, kvôli ktorým ho majstri tesári radi využívajú predovšetkým pri realizácii vonkajších terás, na výrobu záhradného nábytku, detských hojdačiek a ihrísk, ale aj ako obklad fasád domov. V stavebníctve slúži na výstavbu mostov, rôznych vodných stavieb či oporných pilierov.

Dlhý a farebný život

Drevo agáta vydrží neimpregnované a nechránené asi 40 rokov. V interiéri dokonca až sto. Keď bude pod vodou, zachová sa aj 300 rokov. Pokiaľ ostane suché, dokáže nás prežiť poriadne dlho, údajne aj 500 rokov. Agátové drevo je v našich končinách najpevnejšie a mimoriadne trvanlivé, je to jedna z najstabilnejších drevín. Obsahuje veľa trieslovín, minerálnych solí a farbív.

Vedeli ste, že…?

Na Slovensku je to snáď jediný strom, ktorý má vo svojom dreve prirodzene zelenú farbu. Pozorné oko však objaví aj zlatú, bielu, žltú, okrovú, hnedú či dokonca čiernu. Okrem toho má agátové drevo výraznú kresbu. Stačí ho poriadne vyleštiť a natrieť napríklad olejom a máte čo obdivovať.

Foto: Miroslav Gecovič/Pixabay

Drevo spoza oceánu

Agát však pôvodom nie je slovenská drevina. Do Európy sa dostal zo Severnej Ameriky v roku 1601, keď ho sem doviezol vtedajší riaditeľ parížskej botanickej záhrady. Ako okrasná drevina sa stal postupne súčasťou mnohých európskych záhrad. Pretože sa vie mimoriadne dobre adaptovať na nové prostredie a ujať sa aj na zdegradovaných pôdach, zaraďuje sa medzi takzvané invázne dreviny. Pri neriadenej výsadbe by dokázal vytlačiť mnohé pôvodné slovenské rastliny.

Na Slovensku sa prvé agáty začali pestovať v rokoch 1710 – 1720. Lesníci začali túto drevinu využívať začiatkom 19. storočia. So zalesňovaním našich území agátom sa začalo v roku 1801 v okolí Banskej Bystrice, neskôr v oblastiach južného Gemera. Aj preto dnes agáty tvoria na juhu Slovenska bohaté háje.

Každý kus je originálny

Tvar, farba a žilkovanie odlišujú agátové drevo aj po spracovaní. Strom agátu nerastie úplne rovno, má rôzne hrče, pukliny a variácie vo sfarbení, ktoré dotvárajú jeho vzhľad a krásu. To všetko sa prejavuje aj v jeho dreve po spracovaní. Jednoducho, keď sa niekde na agátovej terase zapozeráte na jednotlivé kusy, uvidíte, že každý je jedinečný.

Agátový med

Na juhu Slovenska rastú vďaka francúzskym záhradníkom a slovenským lesníkom bohaté, krásne agátové háje. Pohľad na ne počas kvitnutia vyráža dych. Agát kvitne nádhernými bielymi súkvetiami. Dlhé, mimoriadne voňavé strapce lákajú včely od mája do júna. Aj odtiaľ pochádza kvalitný agátový med. Má svetlú farbu a je bez vône, chutí jemne a lahodne. Používať ho môžete pri ochoreniach horných dýchacích ciest, je vhodný aj do čaju, na varenie alebo pečenie. Agátový med poznajú v celej Európe a tiež v Spojených štátoch. Pokiaľ včely vyrobia med len z agátových kvetov, bude vyzerať ako tekuté sklo, je totiž veľmi číry. Zaujímavé je, že tento druh medu nekryštalizuje a ostáva dlho tekutý.

Výrobky z guľatiny a tvorba prasklín

Agátová guľatina zvykne byť veľmi náchylná na tvorbu prasklín. Pri dobrom vyhotovení výrobkov z guľatiny však žiadna prasklina – dokonca ani veľká – neohrozí funkčnosť celej konštrukcie. Výrobky je ale potrebné pravidelne kontrolovať. Prípadné praskliny s ostrými hranami alebo odštiepené nadvihnuté kusy stačí odrezať ostrým nožom a povrch potom zjemniť brúsnym papierom.

Detské ihrisko a altánok z agátového dreva. Zdroj: zahradnynabytokagat.sk

Ako sa o agátové drevo starať?

Povrchovú úpravu agátového dreva si môžete zvoliť, akú chcete. Určite je vhodné ošetriť ho základným impregnačným náterom, najmä ak výrobok bude umiestnený v exteriéri. Ochráni drevo pred drevokaznými hubami a hmyzom. Ako povrchový náter sú vhodné lazúry, akrylové aj syntetické nátery alebo olej. Náter treba pravidelne kontrolovať a podľa potreby obnovovať.

Tip pre vás:

Agátové drevo môžete ošetriť napríklad kombináciou Bori impregnácie W a Bori tenkovrstvovej lazúry či Bori lakovej lazúry. Vhodný bude aj tandem impregnácie Belinka Base SE a Belinka Lasur. Ak sa rozhodnete pre olejový náter, použiť môžete Belinka Oil Interier alebo Belinka Oil Exterier.

Predchádzajúci článokIntarzia – čarovná drevárska technika
Ďalší článokDrevený obklad na šikmé steny v podkroví
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.