Drevo patrí pre svoje dobré vlastnosti jednoznačne medzi najobľúbenejšie materiály – evokuje prírodu, do príbytkov vnáša špecifickú vôňu, šikovne sa kombinuje. Navyše, má aj jeden významný ekologický plusový bod – dá sa recyklovať.

Drevný odpad – čo všetko sem patrí?

Možno si to až tak neuvedomujeme, no produkujeme aj drevný odpad, a to vo vysokej miere. Vo všeobecnosti môžeme drevný odpad rozdeliť na bioodpad zo záhrad, t. j. ostrihané konáre stromov a kríkov, potom komunálny drevný odpad (poličky, obývačkové steny, stoly, stoličky, kuchynské linky a ďalší nábytok či doplnky), priemyselný drevný odpad (drevené palety, debny, ovocinárske debničky, drevené káblové kotúče a i.), stavebný drevný odpad (drevené krovy, trámy, šalovacie dosky, obklady, profily, podlahy, parkety, okenné rámy a pod.) a poslednou kategóriou je odpad zo spracovania dreva, ako piliny, kôra, odrezky, hobliny.

Aké drevo môže byť recyklované a ktoré skončí na skládke?

Štatistiky ukázali, že drevo tvorí až 10 % celkového množstva odpadu na skládkach a že len 20 % použitého dreva sa podarí recyklovať (zdroj: fecupral.sk/drevo/). Dôvodom, prečo drevo končí na skládke, je prítomnosť rôznych nežiaducich prímesí, ako sú lepidlá či farby (kvôli tým nie je drevo vhodné ani na vykurovacie účely), ktoré len ťažko odstrániť, no zároveň je to i pohodlnosť populácie. Krokom k tomu, aby drevo neskončilo na skládke, ale mohlo byť recyklované, je nutnosť odstránenia nečistôt a doplnkových materiálov, ako je lepenka, plasty, fólie, igelit, guma, penová hmota, čalúnenie, kovové a kované časti, trubice, rúry, plechy, sklo, MDF dosky, HDF dosky, betón, zemina či asfalt. Dnes už, našťastie, existujú nové technológie, ako napríklad automatizované odstraňovanie nečistôt z dreva, ktoré zvyšuje kvalitu procesu recyklácie.

TIP:

Drevo možno nielen recyklovať, skvelou cestou je aj upcyklácia. Aký je v tom rozdiel? Jednoducho povedané, recykláciou zvyčajne vznikne menej kvalitný výrobok ako ten pôvodný, napr. z dreveného stola sa stane vykurovací materiál. Pri upcyklácii sa však produkt z „nižšej triedy“ zmení na niečo nové, kreatívnejšie, napr. drevený kotúč na kábel na funkčný stolík, debničky na regály a podobne.

Ako drevo opätovne využiť?

Najčastejšie sa vyhodené drevo využíva na produkciu kompostu (len čisté, neošetrené, nenamorené, nenafarbené), tiež na výrobu stavebného materiálu (drevobetón, OSB dosky), nábytku alebo ako biopalivo (z drevených paliet sa napríklad vyrábajú brikety na kúrenie). Využitie vytriedeného dreva zbaveného nečistôt je však oveľa širšie – drevo možno recyklovať na papier, drevitú múčku, drevené uhlie, rôzne drevené výrobky umeleckého charakteru, hnojivá či na podstielku pre dobytok i domácich maznáčikov.

Foto: Stará drevená stolička zrekonštruovaná technikou patinovania

TIP:

K recyklácii a upcyklácii pridávame ešte tretiu cestu, ako nevyhodiť drevo na skládku, a tou je renovácia/reštaurácia. Táto možnosť sa týka predovšetkým nábytku – ošúchaná stolička bez jednej nožičky nemusí skončiť „v koši“. Stačia šikovné ruky, nápad a voilà, z kúska na vyradenie je razom funkčná súčasť domácnosti. Plus, drevené kúsky po starých rodičoch majú proste dušu, príbeh a nenahraditeľnú (pridanú) hodnotu.

Prečo recyklovať drevo?

Dôvodov, prečo recyklovať drevo, je hneď niekoľko. V prvom rade, recykláciou dreva môžeme zo starého vyrobiť veci, na ktoré by inak bolo použité drevo nové, ktoré treba niekde vyťažiť. Presnejšie – vyrúbať v lesoch. Zároveň platí, čím menší zásah do lesov, tým pokojnejší a zdravší život divej zveri. Druhý dobrý dôvod – nezaťažia sa skládky. A v neposlednom rade – zo starého môžeme vytvoriť niečo nové, originálne, a pritom zmysluplne stráviť čas.

Predchádzajúci článokAko zhotoviť doplnkový prístrešok domu
Ďalší článokSeriál ŠIKOVNÉ RUKY: Chcete si vyrobiť vašu prvú umeleckú sošku z dreva?
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.