drevené okná

Drevené okenné rámy si zaslúžia vašu pozornosť. Nízke teploty, mráz, vlhkosť a slnečné žiarenie môžu ovplyvniť vzhľad aj funkčnosť okien. Poriadne ich skontrolujte a pripravte na nadchádzajúce ročné obdobie.

Keď okná dobre netesnia

Dobre utesnené okná vám pomôžu znížiť účty za vykurovanie. Často sa však stáva, že problémy so zatekaním a s prúdením chladného vzduchu dovnútra, resp. do interiéru, si ľudia všimnú až v zime. Údržba a oprava sa vtedy robí ťažšie. Netesnosti okien spôsobujú „mikroventiláciu“, čo paradoxne pozitívne ovplyvňuje celkovú vlhkosť v interiéri. Oproti riadenej mikroventilácii, akú nájdeme na kvalitných eurooknách, sú však netesnosti príčinou neriadenej „mikroventilácie“. A tá môže spôsobiť viac zla ako osohu. Doliehanie okien si preto radšej skontrolujte ešte na jeseň, alebo si ich stav preverte na jar.

Čo s tým?

Skontrolujte tesnenie na všetkých oknách po celom obvode, všímajte si množstvo a veľkosti jednotlivých škár. Problém s tesnením môžu mať predovšetkým staré drevené konštrukcie, no určite sa oplatí skontrolovať aj novšie okná.

Môže sa vám zísť:

  • Silikónové pásky a silikónový tmel – jednoduchšie na inštaláciu i z hľadiska materiálu.
  • Silikónové profily – zložitejšia práca, radšej ich zverte do rúk skúseného profesionála.
  • Polymérová guma – jednoduché na použitie, no ide o provizórne riešenie (guma sa môže do dvoch rokov odlepiť).

Náš tip

Pri nových oknách kontaktujte výrobcu vašich okien. Rôzne rámy majú totiž svoje špecifické tesnenia.

drevené okná

Keď je poškodený povrch dreva

Drevený rám nových okien je zvyčajne ošetrený už vo výrobe, no ani táto ochrana nevydrží večne. Ide o prírodný materiál, ktorý je vystavený poveternostným podmienkam. Prasklina alebo iné poškodenie povrchu dáva priestor vlhkosti, aby vnikla dovnútra dreva a vytvorila ideálne podmienky pre vznik plesní. Neošetrené drevo navyše môže časom meniť farbu, dokonca až sčernieť.

Čo s tým?

Skontrolujte povrch dreva pre prípadné škrabance či pukliny. Môžete vyskúšať aj tzv. test kvapkou vody. Ak sa voda vstrebe, povrch je poškodený a mali by ste drevo nanovo ošetriť. Vo všeobecnosti sa odporúča obnovovať náter dreva každé štyri roky a podľa možnosti aj častejšie, ak je to potrebné.

Budete potrebovať:

drevené okná

Dobre vedieť

Pri používaní teplovzdušnej pištole a náterov zakryte drevené tabule plechovou tabuľou. Ak renovujete staršie okná, dajte pozor na kovania – pri nanesení náteru by ste ich totiž mohli čiastočne alebo úplne znefunkčniť.

Keď máte problém s otváraním a zatváraním

Aj skorodované alebo nepohyblivé kovanie dokáže narobiť problémy. O prúdení vzduchu cez škáry sme si už povedali v prvom bode. No môže sa stať, že dôvodom nie je nedostatočné tesnenie, ale aj poškodené kovanie. V prípade, že nedokážete okno dobre otvoriť, navyše riskujete oškretie dreva.

Čo s tým?

O kovanie sa treba pravidelne starať – aspoň raz ročne ho premastite olejom. Ak máte problém s otváraním a zatváraním, nechajte si ho nastaviť spolu s prítlakom krídla. V prípade, že kovanie skorodovalo, je najvyšší čas na výmenu.

Dobre vedieť

Pri umývaní okna používajte len čistiace prostriedky, ktoré nespôsobujú koróziu. Čistite ich len s vlhkou, nie s mokrou handrou.

Vymeniť časť okna či celé okno?

Predajcovia okien zväčša zákazníkom ponúkajú profesionálny servis. Vaše okno skontrolujú, navrhnú riešenia alebo problém ihneď vyriešia. Ak treba vymeniť časti okna, radšej sa spoľahnite na odborníkov. Nezáleží pritom, či vám ich poslal predajca, alebo ste ich našli sami. Neodbornou manipuláciou môžete spôsobiť ďalšie komplikácie.

Predchádzajúci článokSeriál DRUHY DREVA: Bambus – exotická stavebná lahôdka
Ďalší článokSvet ovládli drevené šachovnice
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno