Vdýchnuť drevu nový život, dať mu iný rozmer, nabiť ho pozitívnou energiou či vyjadriť ním vlastné myšlienky – to všetko dokáže poháňať nielen profesionálnych remeselníkov, ale aj začínajúcich rezbárov. Stačí len vziať do rúk vhodné drevo a správny nástroj a zvoliť rozumný postup. Na základe toho môže aj v rukách rezbára začiatočníka či samouka vzniknúť prekrásny umelecký výtvor – napríklad soška. Poradíme vám, ako sa do vášho prvého diela z dreva pustiť.

Z akého dreva vyrezávať?

„Dá sa vyrezávať v podstate z hocičoho, ale niektoré druhy dreva nie sú príliš vhodné – napríklad jedľa. Najvhodnejšia je lipa ťažená v tých najväčších mrazoch (december, január), keď miazga neprúdi a drevo spí. Čím je drevo ťažšie, tým je na vyrezávanie kvalitnejšie a vhodnejšie,“ radí skúsený rezbár a zároveň majster ľudovej umeleckej výroby, pán Peter Zoričák.

Čo sa týka ihličnatých drevín, z tých je na vyrezávanie zďaleka najkvalitnejším a najlepším tisové drevo. Avšak, pre hobby rezbárov je mimoriadne ťažko dostupné. Vo všeobecnosti ale drevo z ihličnatých stromov nie je na vyrezávanie príliš vhodné. Zvykne mať totižto veľmi veľké rozdiely v hustote jarného a letného dreva v rámci jedného ročného kruhu (jarné drevo je oveľa mäkšie), v dôsledku čoho nedrží rez. Pri opracovávaní dlátom tak prirodzene dochádza k akémusi trhaniu dreva.

Tip:

Na vyrezávanie je ideálna lipa s priemerom zhruba 15 cm, ktorá schla cez zimu v kôre. Takýmto schnutím totižto nedochádza k praskaniu guľatiny (vnútorného dreva).

Ako začať vyrezávať?

Jednou z možností, ako začať vyrezávať z dreva, je navštíviť odborné kurzy, ktoré počas roka pravidelne organizuje Ústredie umeleckej ľudovej výroby (ÚĽUV). Okrem profesionálneho dozoru a cenných rád na vás v rámci nich bude čakať aj všetko, čo k rezbárstvu potrebujete – od vhodného dreva až po správne nástroje.

Každopádne, zo slov pána Zoričáka usudzujeme, že keď chce niekto vyrezávať z dreva, musí jednoducho začať. Ako totiž sám tvrdí, „keď má niekto predstavivosť, prípadne vie kresliť alebo modelovať z hliny či plastelíny, tak dokáže vyrezávať z dreva od samého začiatku.“

Zároveň však odporúča urobiť si ešte pred samotným vyrezávaním sošky nejaký nákres na papier a načrtnúť si tak vlastnú predstavu, ktorá sa potom skombinuje s danými možnosťami dreva. „Tak ako si každý vytvára vlastné predstavy, tak následne vzniká jeho osobný štýl,“ vysvetľuje pán Zoričák.

Tip:

Zamýšľate sa nad tým, aká veľká má byť vaša postavička, resp. soška z dreva? Ideálne je vyrezávať v mierke 1 : 7. Pokiaľ sa však chcete pustiť do vyrezávania predmetov, ktoré sú v skutočnosti menšie, pokojne vyrezávajte napríklad v mierke 1 : 5 alebo 1 : 4.

Aký nástroj si vybrať?

V prípade výberu vhodného nástroja na vyrezávanie už nejde o takú jednoznačnú záležitosť, ako je to pri voľbe dreva. Ako tvrdí aj sám pán Zoričák, ide o veľmi individuálnu záležitosť. Existuje množstvo druhov dlát, z ktorých každé je určené na niečo iné. Navyše, zatiaľ čo s jedným typom sa môže niekomu vyrezávať dobre, ďalšiemu môže vyhovovať úplne odlišné.

Každý rezbár si tak musí vyskúšať viacero dlát, aby následne zistil, aké mu najviac sedí. Odporúčame vám preto, aby ste si na začiatok zvolili buď nejaké začiatočnícke dláto, alebo si zaobstarali, prípadne požičali 2 či 3 druhy rozdielnych dlát. Veríme, že postupom času nájdete nástroje, s pomocou ktorých vám pôjde vyrezávanie z dreva od ruky.

Pokiaľ ale náhodou nechcete investovať do dláta/dlát a ani si nemáte tento nástroj od koho požičať, môžete vyskúšať vyrezávať nožíkom. Rátajte však s tým, že sa oveľa viac narobíte. Na druhej strane, keď to zvládali majstri rezbári v minulosti, prečo by to nemohlo ísť aj vám? Aj pán Zoričák, ktorému ďakujeme za jeho odborné rady, začínal vyrezávať z dreva za pomoci nožíka.

Tip:

Keď bude vaša soška vyrezaná, je vhodné ošetriť ju ochranným náterom proti drevokazným škodcom, prípadne ju môžete okrášliť aj nejakým dekoratívnym náterom. Či je určená do interiéru, alebo exteriéru, naimpregnovať ju môžete Bori Impregnáciou W a ako povrchový náter vám dobre poslúži napríklad BORI tenkovrstvá lazúra, BELINKA LASUR či TESSAROL akrylový email SATÉN. Na konečnú povrchovú úpravu a ošetrenie sošky je vhodný aj olej Belinka Oil Interier a Belinka Oil Exterier.

Predchádzajúci článokDrevo a jeho recyklácia
Ďalší článokČo sú to vlastne biocídy – a môžu nám škodiť?
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.