Zdroj: stromene.sk

Dotyk či aspoň malý kontakt s prírodou je v dnešnej pretechnizovanej dobe stále viac žiadaný – do domácností ľudia zakomponúvajú prvky z prírodných materiálov, obzvlášť z voňavého dreva, aby do nich vniesli ducha lesa. Peknou trendy inšpiráciou je kombinácia dreva a živice, ktorá je populárna nielen pri výrobe jedinečných kusov nábytku, ale i v šperkárstve alebo umení. Viac o tejto technike sa dozviete na pozadí príbehu umelca Stanleyho Lužinského, ktorý stojí za značkou STROMENE.

Počiatky práce so živicou

Aplikovanie epoxidovej živice do umenia siaha do 50. rokov 20. storočia, kedy sa využívala predovšetkým ako lepidlo, napr. pri reštaurovaní pieskovcových sôch, objavovala sa dokonca i v maľbe či pri tvorbe sklenených, keramických a kamenných mozaík.

Ak je ale reč o počiatkoch značky STROMENE, tu nemusíme ísť ďaleko do minulosti – začiatok brandu sa datuje v roku 2017, kedy si Stanley Lužinský objednal svoj prvý galón živice, zmajstroval svoje prvé živicové dielo a predal ho svojim austrálskym priateľom. Bum, biznis bol na svete. No na to, aby mohol tvoriť tak precízne a úchvatné diela, aké produkuje dnes, musel svoje schopnosti zdokonaliť – kumštu s exotickými drevami sa tak priučil od thajského stolára.

Živicová maľba. Zdroj: instagram.com/stromene.sk

Čo je to vlastne tá živica?

Ak ste si mysleli, že ide o živicu, ktorá vytiekla zo stromu, poopravíme vás. Na výrobu štýlových kúskov, ktoré v symbióze kombinujú drevo a živicu, sa využíva tzv. epoxidová živica, resp. epoxid. Ide o chemickú zlúčeninu, ktorá má široké využitie v rôznych priemyselných odvetviach. Ak hovoríme o značke STROMENE, je potrebné zdôrazniť, že v jej dielni sa využíva len ten najkvalitnejší druh, ktorý je netoxický, UV stabilný, nezapácha – a čo je veľmi dôležité, je „food safe“. To znamená, že je vhodný aj pre styk s jedlom. I to je dôvod, prečo STROMENE tak hojne vyrába aj jedálenské stoly, dosky na krájanie, podšálky, šikovné držiaky na kuchynské nože či dokonca taniere.

Drievko na krájanie z tíkového dreva, doplnené bielou perleťovou živicou, a podšálky z dubového dreva. Zdroj: instagram.com/stromene.sk
Podpivníky z bukového dreva v kombinácii s prírodnou zelenou živicou a magnetický držiak na nože tvorený kombináciou dreva a pigmentovanej živice. Zdroj: instagram.com/stromene.sk

Proces výroby dreveného produktu kombinovaného so živicou zhrnul v skratke sám Stanley Lužinský takto: „Základom je vždy kvalitne preschnuté drevo, ktoré zastabilizujeme a následne zalievame čo najkvalitnejšou epoxidovou živicou do vopred pripravenej a dobre utesnenej formy. Nasleduje proces hrubého opracovávania, brúsenia, finálneho leštenia a náteru zmesou prírodných olejov a voskov.“

Dubový tanier so sivou perleťovou živicou a pokladničky z orechového dreva. Zdroj: instagram.com/stromene.sk

Tip pre domácich majstrov

Na zalievanie dizajnových predmetov nie je vhodné bežné epoxidové lepidlo alebo epoxidový lak, aj keď je to tiež epoxidová živica. Lepidlo totiž býva trochu mliečne – nie je tak krásne priehľadné – a lak zase počas tuhnutia mierne stráca na objeme, čo je veľmi nežiaduce.

Najčastejšie otázky (potenciálnych) zákazníkov

Fascinujúce výtvory z dreva a živice spúšťajú u zvedavých zákazníkov množstvo otázok. Väčšinou sa týkajú ceny, farebného prevedenia živice či životnosti. Otázka ohľadne ceny nemá jednoznačnú odpoveď – vždy závisí od konkrétneho kúska. Každý je unikát. Povedzme si však úprimne, ide o vyššiu investíciu. Čo je však dôležité zdôrazniť, výrobky vďaka svojej vysokej kvalite vydržia generácie. A to aj napriek tomu, že drevo sa nelakuje – snaha značky STROMENE ísť čo najviac po stopách prírody sa odráža v tom, že na finálnu úpravu sú využívané len prírodné vosky a oleje, ktoré zvýrazňujú prirodzenú vôňu dreva a jeho unikátnu kresbu.

Živica dáva produktom tohto typu ten magický nádych. Jej farebnosť je plne v prianiach zákazníka, je možné ponechať ju číru alebo zafarbiť akýmkoľvek pigmentom. Farby a pigmenty sa dokonca môžu kombinovať. Voliteľná je nielen farba, ale i priehľadnosť, sýtosť či metalickosť.

Kancelársky stôl z čerešňového dreva, doplnený živicou vo výraznej kráľovskej modrej, a konferenčný stolík z gaštanového dreva doplnený transparentnou epoxidovou živicou s dotykom tyrkysovej perlete. Zdroj: instagram.com/stromene.sk

Kombinovaniu dreva a živice sa hranice nekladú

Šikovný umelec dokáže vykúzliť z dreva a živice čokoľvek – od stolíkov, masívnych, veľkých i malých, obrazov, hodín či kuchynských doplnkov cez reklamné predmety až po personalizované produkty. Krásny príklad toho, ako detailne vie zručný majster splniť predstavu a požiadavku klienta, sú nástenné hodiny od Stanleyho Lužinského, ktoré mali zachytávať signifikantnú líniu vrchu Veľký Manín, kombinovať orechové drevo a smaragdovú živicu. Výsledok je fascinujúci.

Zákazníkova predstava a hotový personalizovaný produkt. Zdroj: instagram.com/stromene.sk

Nástenné hodiny patria všeobecne medzi najobľúbenejšie produkty, ktoré zákazníci dopytujú. Zrejme preto, že je to taká zlatá stredná cesta k vlastneniu diela z dreva a živice. Na priemere (zvyčajne) 40 centimetrov dokáže navyše umelec vytvoriť vždy nové, unikátne dielo – či s hladkým povrchom, či s vygravírovaným obrázkom alebo textom, či dokonca obohatené o živý mach alebo voňavú škoricu.

Rozličné dizajny nástenných hodín z dreva a živice – gravírované, so živým machom či aromatickou škoricou. Zdroj: instagram.com/stromene.sk

Fantázii klienta sa hranice nekladú. A ešte – ak vás tikanie hodín irituje, STROMENE myslí aj na tento detail a aplikuje tiché motorčeky. Tak čo? Dostali ste aj vy chuť zaobstarať si originálne dielo kombinujúce čaro dreva a živice? My áno.

Tip na záver

Ak sa rozhodnete vyskúšať si výrobu dreveného produktu so živicou sami, na náter dreva môžete použiť napríklad olej Belinka Oil Interier, zložený z prírodných rastlinných olejov a voskov, alebo Belinka Oil Food Contact, ktorý je vhodný aj na plochy prichádzajúce do kontaktu s potravinami.

Predchádzajúci článok„Kozmetika“ pre drevo: doprajte mu tú najlepšiu starostlivosť!
Ďalší článokNekupujte novú, keď máte doma poklad – ako na renováciu starej tonetky?
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.