Staré dizajnové stoličky, takzvané „tonetky“, sú pokladom v pravom zmysle slova. Takéto retro kúsky, ktorých časti boli realizované z ohýbaného dreva, v sebe snúbia bohatú históriu a neopakovateľný cit pre dizajn. Zakomponujte ich aj do svojho interiéru.

Vedeli ste, že staré drevené stoličky sa dajú zreštaurovať do prekrásnej podoby? Má to však jeden drobný háčik. Ešte predtým, ako sa pustíte do samotného reštaurovania, sa musíte k vašej vysnívanej dizajnovej stoličke vôbec dostať. Pokiaľ sa vám podarí natrafiť na starú, zaprášenú a ošúchanú tonetku na povale či v garáži u starých rodičov, máte vyhrané.

Každý však nemusí mať takéto šťastie alebo možnosti. V žiadnom prípade to však nie je dôvod na plač. Staré tonetky si môžete zaobstarať aj prostredníctvom rôznych internetových bazárov či sociálnych sietí, kde ich ľudia často ponúkajú iba za odvoz. Ak teda natrafíte na niekoho vo vašej blízkosti, kto sa chce podobného pokladu rýchlo zbaviť, máte to v podstate zadarmo.

Ako zreštaurovať dizajnovú stoličku?

Reštaurovanie starej tonetky síce nie je žiadna alchýmia, no vyžaduje si patričnú dávku precíznosti a trpezlivosti. Aj keď v komplexnom ponímaní nejde o extrémne zdĺhavý proces, za renovovaním dizajnovej stoličky sa skrýva skutočne piplavá robota. V prvom rade musíte postupne rozobrať všetky možné časti. Zatiaľ čo so zapustenými klincami vám dozaista pomôže dláto s kliešťami, pri dočasnom odstraňovaní skrutiek a matíc vám padnú vhod rôzne skrutkovače.

Potom sa pripravte na brúsenie pôvodného náteru, resp. opotrebovaného povrchu. Majte na pamäti, že tonetku by ste mali vybrúsiť dôkladne, do zdravého dreva. Čo sa samotného brúsenia týka, môžete vyskúšať elektrické mechanizmy, no v prípade brúsneho papiera vám odporúčame siahnuť najprv po hrubšej zrnitosti a následne zvoliť jemnejšiu.

Odporúčanie

Pokiaľ má stolička odštiepené časti a nerovnosti, opraviť ich môžete tmelom. Ten vám dokáže pomôcť aj pri pripevňovaní niektorých jej dielov. Nepodceňujte ani zvlnenú preglejku stoličky, ktorá býva častým dôsledkom navlhnutia dreva. V takom prípade je vhodné nalepenie novej vrstvy dyhy, resp. výmena starej preglejky za novú. Ak je stolička vypletaná, v prípade poškodenia si zadovážte nový ratanový úplet.

Nasleduje skladanie a lepenie jednotlivých častí do pôvodného celku. Starý spojovací materiál vám odporúčame nahradiť novým. Nezabúdajte tiež, že pokiaľ ste niektoré diely starej tonetky lepili, mali by ste ich dostatočne utiahnuť alebo zaťažiť, aby mohol daný spojovací materiál dôkladne splniť svoju úlohu.

Azda najkrajšou fázou reštaurovania starej tonetky je jej natieranie. Náter by ste mali voliť podľa toho, v akom prostredí plánujete opravenú stoličku využívať. Bude to vonku či vnútri? Bude stolička vystavená vplyvu vlhkosti? S ohľadom na to je vhodné zvoliť aj napúšťací prípravok ako spodný ochranný náter proti drevokaznému hmyzu a hubám. Voľba vrchného je hlavne vecou vkusu. Po brúsení stoličky môže totiž na povrch „vyskočiť“ pôvodná kresba dreva, ktorú by bolo škoda zatrieť plnou krycou farbou. Zvoliť vtedy možno oleje, bezfarebné laky či lazúry. Kresbu zanechajú viditeľnú aj tenkovrstvové lazúry s rôznymi odtieňmi, ktoré však zároveň umožňujú zladiť tento kus nábytku s ďalšími prvkami v interiéri či exteriéri.

Tip

Ako povrchový náter v interiéri aj exteriéri je vhodná Bori tenkovrstvová lazúra alebo Belinka LASUR, ktoré sú dostupné vo viacerých odtieňoch. Ak ste fanúšikmi olejov, siahnuť môžete po Belinka Oil Interier alebo Belinka Oil Exterier.

Kam s takýmto staronovým kúskom?

Zreštaurovanej dizajnovej tonetke môžete v jej novom „šate“ nájsť miestečko nielen na terase, balkóne či v altánku, ale tiež v kuchyni, detskej izbe alebo v spálni. Môžete ju využiť na sedenie, ale takisto napríklad ako originálny stojan na kvety či príručný stolík. Samozrejme, zrenovovanú dizajnovú stoličku môžete bez problémov aj predať. My však veríme, že peniaze vám v takomto prípade nenahradia úžasný pocit radosti z dobre odvedenej práce. 🙂

Upozornenie na záver

Tonetky, teda stoličky z ohýbaného dreva, sú vyrábané takmer výlučne z buka. Jeho drevo je síce tvrdé, ale málo odolné voči poveternosti. Takže nie je vhodné, aby bola stolička dlhodobejšie nechávaná pod holým nebom a na daždi. Navyše, ohýbané drevo sa po premočení môže snažiť čiastočne vrátiť do pôvodného tvaru, čo by stoličku úplne znehodnotilo.

Predchádzajúci článokSeriál ŠIKOVNÉ RUKY: Magické spojenie dreva a živice
Ďalší článok5 mýtov o lese
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.