Už staré národy obdivovali stromy pre ich dlhovekosť. Slovania napríklad verili, že v nich sídlia duše tých, ktorí zomreli, a mohutným stromom vždy pripisovali určité vlastnosti. Najposvätnejším stromom Slovanov sa stal dub – imponoval im silou, mohutnosťou a tvrdosťou. K dubom nosili ľudia rôzne obety, roľníci sa pod nimi modlili a prosili o dážď. V osadách, kde nebol kostol, sa pod dubom konali cirkevné obrady. Dub je rozhodne zaujímavá drevina. A aké je dubové drevo?
Na Slovensku máme dva duby, ktoré si pamätajú kus našej histórie. Najstarší, vysoký 25 metrov (obvod kmeňa pri zemi 12 metrov), rastie v obci Dubinná v okrese Svidník. Jeho vek sa odhaduje na úctyhodných 800 rokov. Druhého starčeka, zhruba 400–ročný, tzv. Koháryho dub nájdete obci Kráľovce – Krnišov na úpätí Štiavnických vrchov.
Vedeli ste, že?
Nejeden ľúbostný príbeh sa odohral pod mohutným stromom. Spoznávate slová ľudovej piesne? „Oj na hore dva duby, nikto vás tak neľúbil, oj na hore dva duby a ja som sa zaľúbil. … Dub sa s dubom objíma, daj mi silu pre syna, dub sa skláňa k jazeru, daj mi krásu pre dcéru.“ Kedysi neznámu ľudovku v súčasnosti preslávili populárni Kandráčovci.
Tradícia, odolnosť, pevnosť a tvrdosť
To všetko dubové drevo má. Preto sa výroba masívneho dubového nábytku, ale aj rôznych zariadení stala tradíciou. Hustota dubového dreva je 0,75 g/cm3, je mimoriadne tvrdé a odolné. V porovnaní s inými typmi tvrdého dreva je najodolnejšie voči poveternostným podmienkam. Konkurovať mu snáď môže iba agátové drevo. Dubové drevo s obľubou využívajú výrobcovia nábytku aj stavitelia.
Dubové drevo je mimoriadne odolné voči hmyzu a plesniam. Spôsobuje to zvýšený obsah tanínu, ktorý vytvára ochranný filter okolo buniek. Výborne odoláva striedaniu vlhka a sucha, čo spôsobuje uzatvorená štruktúra buniek. Póry jadrového dreva sú zaplnené tylami – prázdnymi vakovitými útvarmi vyrastajúcimi z okolitých parenchymatických buniek. Preto sú bunky upchaté a pre tekutiny nepriepustné.
Dubové drevo – jedinečná farebnosť a textúra
Dub patrí oddávna k najžiadanejším surovinám na výrobu nábytku aj kvôli svojmu jedinečnému sfarbeniu. Má typickú svetlohnedú farbu. Drevo je kruhovito pórovité so zreteľnými a pravidelnými ročnými kruhmi, samotné cievy dreva vidíte voľným okom. Takzvané stržňové lúče sú oproti iným druhom dreva široké, mohutné a časté. Nielen tieto aspekty, ale aj miesto, odkiaľ dub pochádza, ovplyvňujú celkový výzor dreva, jeho sfarbenie, vzory línií a celkovú štruktúru.
Dôkladne vysušené je mimoriadne kvalitné
Mimoriadne dôležité je sušenie dreva, aby nepraskalo a nemenilo veľkosť a tvar (tzv. zosychanie a šúverenie dreva). I keď rozpínanie či sťahovanie dubového dreva je zanedbateľné, musí sa sušiť veľmi pomaly a precízne. Zabezpečí sa tým odolnosť voči vonkajším vplyvom a vyššia kvalita dreva. Dobre vysušené dubové drevo sa ľahko spracováva a dobre znáša konečné úpravy, ako sú lepenie, morenie, farbenie či dekorovanie.
Dubové chuťovky
Najkvalitnejšie destiláty dozrievajú práve v sudoch vyrobených z dubového dreva. Takto sa vyrába whiskey, víno, ale aj iné destiláty. Dub im dodáva výnimočnú charakteristickú arómu a chuť.
Povrchová úprava podčiarkne krásu masívu
Aby vynikla krása dubového masívu a nábytok bol ozdobou každého interiéru, altánku či záhrady, nezanedbateľnú úlohu zohráva povrchová úprava. Predlžuje farebnú stálosť dreva a zvýrazňuje jeho prirodzenú farbu a kresbu. Každý ocení kombinácie dubového dreva s použitím prírodných olejov a voskov, ktoré dávajú dubovému nábytku špecifickú eleganciu. Oleje a vosky sú šetrné nielen voči samotnému drevu, ale aj k životnému prostrediu. Drevo môže aj po nátere dýchať a zároveň krásne vonia. Na dotyk ostáva prirodzené a hebké. Olej a vosk navyše chránia aj pred plesňami, hmyzom, UV žiarením a vlhkosťou.
TIP
Na ošetrovanie dubového dreva v exteriéri vám odporúčame použiť Belinka BIO olej do exteriéru. Interiérové dubové drevo ošetrite BIO olejom do interiéru Belinka. A v prípade, že dubový výrobok bude prichádzať do kontaktu s potravinami, zvoľte BIO olej na drevo v styku s potravinami.
V exteriéri je náter vhodné opakovať raz do roka. Pokiaľ si chceme ušetriť námahu a zachovať vzhľad dreva, je vhodné použiť nátery s pigmentmi, ktoré drevo chránia pred pôsobením slnečného žiarenia. Zaručia farebnú stálosť na tri až päť rokov.
Existujú aj iné úpravy dubového dreva, keď sa mení vlákno dreva na základe reakcie s chemickou látkou, či už je to octan železnatý, amoniak, hypermangán, chlorid amónny, alebo opaľovanie a takzvané kartáčovanie. Je len na vás, aká finálna úprava bude najviac vyhovovať vášmu vkusu.
K dubovému nábytku: Požičiam si zo Sládkovičovej Maríny – nemožno mi ťa neľúbit.
Oooo, to je nádherné vyjadrenie lásky k drevu ♥
Prajem vám krásny deň.
Adriána z tímu Čaro dreva