vyrezávanie laserom

Laser býva označovaný za jeden z najväčších objavov 20. storočia a svoje uplatnenie našiel aj pri práci s drevom. Posledné roky je vyrezávanie laserom dokonca veľmi populárne. Schválne, poobzerajte sa pozorne okolo seba, či nemáte v interiéri dekoráciu v podobe dreveného domčeka, nápisu alebo 3D písmen, stojan na šperky z preglejky, drevenú škatuľu s vygravírovaným vzorom alebo drevený stojan na servítky s vyrezanými ornamentmi. Je možné, že nič z toho nevytvorili šikovné ruky rezbárov.

Objav lasera môžeme pokojne označiť za veľký krok vo vývoji ľudstva. Prvý laser predstavil Theodore Harold Maiman v roku 1960. Mal tvar tyče malých rozmerov so striebornými zrkadlami na koncoch, ktoré slúžili na zosilnenie svetla. V laseri zo syntetického rubínu dochádzalo k stimulovanej emisii žiarenia – tento pojem zaviedol ešte desiatky rokov predtým Albert Einstein, ktorý ju fyzikálne skúmal. Laser je zdrojom špeciálneho druhu svetla, ktoré sa v prírode nevyskytuje. Kombinácia všetkých jeho vlastností umožňuje sústrediť veľkú hustotu energie do malého bodu, čo má za následok natavenie alebo dokonca odparenie materiálu. Preto sa laser s obľubou využíva pri zváraní a obrábaní rôznych materiálov. 

Vedeli ste, že?

Laser je akronymom anglického názvu Light Amplificiation Stimulated Emision Radiation, čo v preklade znamená zosilnenie svetla pomocou vynútenej (stimulovanej) emisie žiarenia. Zriedkavo sa označuje aj ako kvantový generátor/zosilňovač svetla.

Tradičný materiál, moderné technológie 

Svoje využitie laser našiel aj pri opracovaní dreva. Laserové obrábanie sa v drevospracujúcom priemysle používa pri obrábaní doskových materiálov a umožňuje rentabilné rezanie až do hrúbky 80 mm. Gravírovanie laserom, ktoré je moderným spôsobom brandingu materiálov, je zase vyhľadávané najmä v segmente reklamy a bytových dekorácií. Princíp gravírovania spočíva v tom, že sa odstráni tenká vrstva z povrchu a tým sa vytvorí požadovaný motív – logo, grafika alebo vzor. Je vhodné predovšetkým pre materiály, ktoré nie sú hrubšie ako 20 mm a používa sa všade tam, kde je požadovaná vysoká presnosť a kvalita reznej hrany.  

Vyrezávanie laserom je hit

Pri rezaní a gravírovaní dreva je nutné použiť CO2 laser, pretože vlnová dĺžka vláknových laserov sa pri tomto materiáli nepohlcuje. Veľkou výhodou pri tomto opracovaní v porovnaní s CNC frézami je, že laser nevyvíja na drevo žiaden tlak a netreba ho v stroji nijako fixovať.  

Práca s drevom bez prachu a pilín 

CO2 laserové rezačky sú špeciálne vyvinuté na prácu s drevenými panelmi a doskami, či už v remeselnom alebo priemyselnom odvetví. Bezkontaktná metóda opracovania dreva vyniká vysokou kvalitou rezu, jemnými detailmi bez poškodenia materiálu a minimom odpadu vo forme triesok, pilín alebo odrezkov. Rezanie laserom eliminuje aj prašnosť. Vďaka tomu sa šetrí čas, ktorý by musel byť inak využitý na časovo náročné a zložité procesy čistenia.  

Na druhej strane, pri rezaní a gravírovaní vznikajú splodiny, ktoré je potrebné odsať priemyselným odsávačom z pracovného priestoru lasera. Keďže hrany rezu nie sú vôbec ostré, nie je potrebná dodatočná úprava dreva. Laserom pritom môžete gravírovať 2D obrázky a 3D reliéfy vo vysokom rozlíšení, rezať intarzie z dyhy či vyrezávať drobné detaily z dreva na ďalšie použitie. Veľkou výhodou je presné vyrezávanie veľmi zložitých tvarov. Jednoducho, čo kedysi museli zvládnuť šikovné ruky stolárov, rezbárov a umelcov, dnes vieme nahradiť modernými technológiami. 

Vedeli ste, že? 

Laser vytvorí teplotu, ktorá je vyššia ako teplota sublimácie dreva. Pod laserovým lúčom sa drevo odparí – sublimuje – a rýchlo unikne vo forme dymu, ktorý tiež odvádza teplo vznikajúce pri rezaní. Hrúbka odparenej vrstvy materiálu sa počíta v mikrometroch.

Vhodnosť drevín 

Zaujíma vás, aký materiál je vhodný pre laserové rezanie dreva? Laserové stroje dokážu opracovať prírodné drevo (balza, breza, jelša, céder, dub, buk, borovica), preglejku, dyhu, korok aj MDF. Na gravírovanie a rezanie pomocou lasera sa hodí čo najviac homogénne drevo. Kvalitu a rýchlosť rezu ovplyvňujú vlhkosť dreva, hustota vláken, obsah oleja a živice.  

Vyrezávanie laserom je hit

Pri spracovávaní drevených materiálov dochádza k jemnej až silnej oxidácii hrany rezu a tmavému sfarbeniu nie je možné zabrániť. Základom je preto vybrať vhodné drevo. Čím suchšie drevo s minimom živice sa použije, tým bude hrana rezu svetlejšia. Mäkké druhy, ako napríklad balza, si vyžadujú nižší výkon lasera a môžu byť rezané vyššou rýchlosťou. Naopak, tvrdé druhy ako dub alebo buk potrebujú pri opracovaní vyšší výkon lasera.  

Kde všade si drevo a laser rozumejú? 

 • bezdotykové rezanie dyhy v drevárskom priemysle, 
 • intarzia drevených parkiet a podláh, 
 • vyrezávanie a gravírovanie nábytkových dielov, skriniek a ornamentov, 
 • výroba dekoratívnych predmetov (vianočné ozdoby, drevené písmená, obrazy, fotografie do dreva, drevené škatule a šperkovnice), 
 • výroba úžitkových predmetov pre domácnosť (drevené podložky a lopáre, valčeky na cesto s vygravírovaným vzorom), 
 • gravírovanie reklamných predmetov a suvenírov z dreva, 
 • výroba hračiek z dreva a puzzle, 
 • výroba umeleckých predmetov a dielov pre hudobné nástroje, intarzie na hudobných nástrojoch, 
 • rezanie dielov architektonických makiet, leteckých a železničných modelov, 
 • zhotovenie 3D modelov pri vývoji prototypov univerzít a priemyselných dizajnérov.

Predchádzajúci článokSeriál DRUHY DREVA: Dubové drevo
Ďalší článok5 krokov, ako odstrániť pleseň z dreva v interiéri aj exteriéri
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu :-)

2 KOMENTÁRE

 1. Dobrý deň,
  čím ošetrím drevo, ktoré som gravíroval, aby bolo vhodné na použitie v kuchyni? Poväčšinou sa stretávam so zápachom z ohorenia. Ak by som chcel urobiť valček na cesto, dosku na krájanie alebo lyžicu, aké kroky by bolo dobré podniknúť pre dokončenie?

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno