lazúry na drevo, impregnácia

Všetko je raz po prvýkrát a často práve nováčikovské pokusy sa nekončia dobre. Ak nás pri natieraní dreva nemá kto usmerniť, ľahko môžeme šliapnuť „o odtieň“ vedľa. Vy sa však nemusíte učiť z vlastných chýb. Prinášame vám sedem najčastejších chýb, ktorých sa ľudia dopúšťajú pri natieraní dreva.

Neustále odkladanie nového náteru

Mnohí ochranu dreva odkladajú, až kým nie je naozaj nevyhnutná. Avšak to, že si nevšímame prvé náznaky opotrebovaného náteru, ešte neznamená, že k zmenám nedochádza. Zodratý náter necháva drevo na určitých miestach nechránené a dáva priestor drevokazným činiteľom, ktoré postupne drevo narúšajú.

Kedy je potrebný nový náter?

Ako zistiť, či potrebuje drevený povrch alebo predmet nový náter? Kvapnite na drevenú plochu kvapku vody. Ak vsiakne do dreva, je čas aplikovať nový náter.

Neuvážená kúpa ochranného náteru

Vo svete náterov je, podobne ako v živote, veľmi dôležité vedieť, čo od nich očakávame. Nie ste si istý? Skúste si zodpovedať nasledujúce otázky:

 • Bude sa predmet nachádzať v interiéri alebo v exteriéri?
  • Odporúčanie: Riaďte sa vždy odporúčaním výrobcu na plechovke, alebo si nechajte poradiť od odborníkov, resp. špecialistov na nátery v predajni.
 • Túžite po zmene odtieňa dreva? Ak áno, zvoľte lazúry v rôznych odtieňoch, prípadne krycie farby. Ak nie, siahnite po oleji alebo transparentnej lazúre.
  • Odporúčanie: Pri extrémnej zmene odtieňa dreva radíme byť opatrný, pretože výsledný efekt môže napokon pôsobiť neprirodzene. Avšak, ako sa vraví, proti gustu žiaden dišputát – je to vaša tvorba. Treba však rátať s tým, že drevo postupom času zmení svoj odtieň – zožltne alebo stmavne.
  • Lazúry a oleje:
   Ak máte záujem o príklady tenkovrstvových lazúr, uvádzame vám pár z nich:
   Bori tenkovrstvová lazúra,
   Belinka Lasur.Ak zháňate hrubovrstvové lazúry, tu je pár príkladov:
   Bori laková lazúra,
   Belinka TopLasur UV Plus.
   Oleje na drevo
   nájdete tu.
 • Prajete si zachovať kresbu, alebo by ste ju chceli prekryť? Kresbu pekne zvýrazní lazúra či olej. Poškodené drevo spoľahlivo prekryje krycia farba, resp. email.
  • Emaily: Emaily nájdete tu.
 • Bude predmet vystavený zvýšenej vlhkosti či slnečnému žiareniu? Pred aplikovaním lazúry je potrebné drevo naimpregnovať.
 • Chcete, aby bol na povrchu viditeľný lesklý náter, alebo si prajete čo najprirodzenejší efekt? Lesklý povrch dodá drevu lak na drevo. Prirodzený vzhľad podporí transparentná lazúra alebo olej. No prirodzený vzhľad povrchu dreva je možné dosiahnuť aj polomatným či matným lakom. Ten drevu jemne zvýrazní kresbu, zatiaľ čo samotný matný povrch navonok pôsobí, akoby nebol nalakovaný. Samozrejme, efekt závisí od druhu dreva a konkrétneho typu laku. Osobné skúsenosti niektorých ľudí hovoria, že najmenej zvykne zmeniť pôvodný vzhľad dreva vodou riediteľný matný lak.
  • Pozor: Lak sa dá po zaschnutí z dreva zoškriabať, ale lazúra nie – tá vsiakne do dreva. Odtieň lazúry teda dôsledne zvážte.
  • Lakové lazúry: Lakové lazúry nájdete tu.
lazúry na drevo, impregnácia (1)
Zdroj: Helios

Podcenenie pomôcok

Samotnému procesu natierania predchádza brúsenie dreva. Vdychovanie pilín a dreveného prachu je zdraviu škodlivé, preto by ste sa mali pri brúsení chrániť respirátorom alebo rúškom. Okrem ochranných pomôcok je potrebné zvoliť aj náradie, ktorým budete nátery nanášať. Na výber máte rôzne typy štetcov, valčekov a striekacích pištolí.

Najčastejšie sa však nátery nanášajú štetcami, pri ktorých platí:

 • Pri náteroch na vodnom základe zvoľte syntetické štetce.
 • Pri náteroch s organickými rozpúšťadlami uprednostnite štetce z prírodných štetín (ľahšie sa s nimi pracuje). V tomto prípade však môžete stiahnuť aj po syntetických štetcoch.

Nedodržiavanie pokynov výrobcu

Pri nanášaní náterov je potrebné rešpektovať vhodné podmienky na ich nanášanie. Extrémne teploty sťažujú ich schnutie, a preto sú pre ochranu dreva najvhodnejšími ročnými obdobiami skorá jeseň alebo neskorá jar. Teplota by sa ideálne mala pohybovať medzi 20 – 25 °C s relatívnou vlhkosťou 60 – 65 %. V lete si preto radšej privstaňte, alebo začnite drevo natierať až podvečer (pozor však na večernú rosu). V opačnom prípade riskujete uschnutie náteru vo fľakoch.

Pozor

Pri zvýšenej vlhkosti, napríklad po búrke, sa neodporúča nanášať nátery na vodnej báze.

Zanedbanie úpravy povrchu

Drevo musí byť pred nanášaním čo najviac hladké. Brúsením (ľudovo povedané „šmirgľovaním“) sa otvárajú póry dreva, vďaka čomu sa náter vstrebe hlbšie. Dávajte si pozor aj na nedokonalosti – nanesená lazúra ich totiž ešte viac zvýrazní. Nezabudnite ani na dôsledné odstránenie prachu, napríklad štetcom, vlhkou handričkou či fúkaním vzduchu.

lazúry na drevo, impregnácia

Buďte opatrní pri použití vlhkej handry

Ak budete nanášať syntetický náter na báze olejov, epoxidov alebo polyuretánov, je dôležité dokonalé vyschnutie povrchu. Inak náter nemusí dobre priľnúť a po vytvrdnutí sa bude odlupovať.

Nesprávna technika natierania

Okrem hladkého povrchu je dôležité aj to, aby bolo drevo suché – iba v takom prípade môžeme pristúpiť k náteru. Vo všeobecnosti sa odporúča v prípade umiestnenia v interiéri naniesť dve vrstvy. V exteriéri aj dve, ideálne dokonca tri.

Pozor

Každá vrstva musí úplne zaschnúť.Nie ste si istý, či je natreté drevo pripravené na ďalší náter? Vezmite si brúsny papier a pokúste sa ním obrúsiť kúsok povrchu. Ak sa papier zaborí do dreva, nechajte povrch dreva ešte schnúť.

Stupne (fázy) schnutia, resp. vytvrdnutia náterov sú viaceré. Niektoré sú popísané aj v návode, ktorý hovorí, po akej dobe od natretia k nim dôjde. Existuje napríklad zaschnutie proti prachu, proti prilepeniu, pochôdzny náter či dosiahnutie úplného vytvrdnutia.

Pokiaľ výrobca neurčuje priamo, v ktorej fáze sa môže naniesť ďalšia vrstva (môže to byť v niektorých prípadoch aj pred zaschnutím predošlej vrstvy), tak je to spravidla vtedy, keď sa už náter nelepí a nepoškodí sa jemným pohladením ruky. Pri nanášaní ďalšej vrstvy nesmie dochádzať k narúšaniu – trhaniu predchádzajúceho náteru. Je vhodné robiť jemnejšie ťahy štetcom. V prípade striekania je to, samozrejme, iné.

Pri natieraní neaplikujte príliš hrubé vrstvy. V opačnom prípade vám budú po povrchu stekať a náter sa bude pomalšie sušiť. Pri hrubých vrstvách takisto hrozí olupovanie náteru. Zapamätajte si tiež, že iba posledné ťahy štetcom v danej vrstve by mali ísť v smere drevených vlákien.

Náš tip

Pri nanášaní lazúry chvíľu počkajte, kým sa vstrebe. Niektoré nátery na báze olejov, ktoré dlhšie presychajú, si vyžadujú aj odstránenie prebytočného náteru handrou alebo vreckovkou. Na miestach, na ktorých náter nevsiakne a neutrie sa jeho prebytok, sa totiž môžu vytvoriť škvrny pripomínajúce mastné fľaky.

Neumyté štetce

Nikdy nenechajte na svojich štetcoch náter zaschnúť. Ak ste prácu dokončili, vyčistite ich pomocou riedidla, aby vám mohli spoľahlivo slúžiť aj pri ďalšom ošetrení dreva. Takisto sa zbavte všetkých handričiek, ktorými ste štetce utierali. V opačnom prípade hrozí, že by sa mohli samovoľne vznietiť.

Tak, ako sa vám pozdáva aplikácia náterov na drevo? Naozaj to nie je žiadna veda, avšak veríme, že tipy a rady z článku sa zídu každému nováčikovi.

Predchádzajúci článokAko si vybrať drevenú podlahu do interiéru?
Ďalší článokVideopostup: Vyvýšený záhon ako ozdoba záhrady

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno