Terasový olej na drevo, drevená terasa
Foto: Kebony/René Sievert

V jednej ruke pivo, v druhej kliešte na obracanie mäsa, za vami pobehujúce deti a do toho všetkého vaše najobľúbenejšie hity. Na takéto idylické chvíle odohrávajúce sa na terase vášho domu si ešte musíte nejaký ten piatok počkať. Jednak z dôvodu, že do začiatku terasovej sezóny ostáva ešte niekoľko dní, a jednak pre aktuálnu karanténu, ktorá ľudí donútila zdržiavať sa vo svojich domovoch.

Avšak, obmedzenie môžete premeniť na príležitosť a práve teraz, keď máte dostatok času, dôkladne pripraviť svoj dom i záhradu na leto. Nič vám nebráni v  tom, aby ste venovali trocha opatery a „hýčkania“ aj svojej terase. Veď starostlivosť o terasu by mala byť povinnou jazdou každého vlastníka. Len tak dokážete uchovať jej dokonalý vzhľad a životnosť po dlhé roky. Stačí len jedno: Vedieť, ako na to.

Nielen čistota, ale aj prevencia je pol života

Drevo je krásny prírodný materiál, no je náchylné na poveternostné vplyvy. Nerobia mu dobre prívaly dažďa, snehu, ale ani agresívne slnečné žiarenie. Na „pohode“ mu nepridajú ani drevokazný hmyz a huby. Ak má vydržať čo najdlhšie a v peknom stave, vyžaduje si pravidelnú údržbu. Na stave dreva má svoj podiel aj poloha terasy (južná strana na priamom slnku je viac vystavená slnečnému žiareniu), ďalej množstvo zrážok v danej lokalite a veľkosť zastrešenia (ktoré terasu prirodzene chráni pred neduhmi počasia). Rozhodujúci vplyv má aj podklad terasy, ktorý by nemal byť v kontakte s hlinou a rastlinami.

Keď nadišiel ten správny čas

Pristúpiť k ošetreniu terasy by ste mali v momente, keď už – laicky povedané – nemá takú farbu ako predtým, ak sa vysušuje alebo lúpe. A ešte v prípade, že je „smädná“. To poznáte podľa toho, že sa vám na drevený povrch podlahy nechtiac rozleje trocha vody. Ak sa voda udrží, podlaha terasy je ešte v dobrom stave. Naopak, ak sa voda vpije do dreva skôr, než stihnete skočiť po handru, môžete rovno utekať po prípravok určený na ošetrenie drevenej terasy.

Foto: Dasso Group
Foto: Dasso Group

Náš tip

Na odstránenie šedivosti z neošetreného alebo opotrebovaného naolejovaného dreva terasy môžete použiť účinné činidlo Belinka Belfresh. Oživuje povrchy, ktoré sú vyrobené z odolných druhov dreva, ako sú napríklad smrekovec, dub, akácia, orech, tík či bangkirai.

Miera opatery závisí od druhu dreva

Vraví sa, že každé dieťa si vyžaduje iný prístup. Rovnako to platí aj o dreve. Každý druh vyžaduje zvláštnu starostlivosť. Iný prístup si pýtajú exotické dreviny, iný drevo z našich miestnych ihličnatých stromov a niečo iné potrebuje tvrdé drevo z našich listnáčov.

Pre exotické dreviny, ako sú tík (teak), bangkirai, ipe či ďalšie, sú ideálne prírodné oleje. Všetky sú zvyčajne kombináciou ľanového a ďalších prírodných olejov. Ich úlohou je ochrániť drevo pred vodou a nežiaducimi účinkami UV žiarenia. Pri týchto olejoch sa renovačný interval pohybuje v rozmedzí niekoľkých mesiacov, takže je dobré aplikovať náter na jar aj na jeseň.

Na ošetrenie terasy zo smrekovca, smreku a ostatných ihličnatých stromov sa odporúča najprv použiť vhodnú impregnáciu a až následne na to olejový náter. Rozhodne by ste sa nemali spoliehať na všetky bezfarebné oleje, potrebnú ochranu pred UV žiarením poskytujú len niektoré. Túto informáciu si preto pred kúpou overte.

V prípade tvrdého dreva, ako je napríklad agát, stačí upraviť povrch terasy len aplikovaním olejového náteru. Impregnácia nie je potrebná, keďže agátové drevo obsahuje silicu odpudzujúcu škodcov a je odolné voči hnilobe a plesniam.

Foto: Bembe Parkett
Foto: Bembe Parkett

Lak, lazúra či olej, kto sa má v tom vyznať?

Lak, lazúra, olej či moridlo. To všetko vám ponúknu, keď budete zháňať prípravok na ošetrenie terasy. Veľmi dobrou voľbou je špeciálny terasový olej, ktorý na rozdiel od laku či lazúry nasiakne pri aplikovaní do dreva, zaschne tam a tak ho spevní. Zároveň tak na povrchu dreva nevytvára žiaden film, ako sa to stáva pri lazúre a laku. Vďaka tomu na povrchu nič nepraská, ani sa neolupuje.

Môžete ním ošetriť nielen vonkajšie pochôdzne drevené povrchy, ale aj záhradný nábytok. Takýto olej obsahuje UV filtre a UV pohlcovače, zvyšuje odolnosť dreva voči poveternostným vplyvom, odpudzuje vodu a nečistoty a zvyčajne je dostupný vo viacerých farebných odtieňoch.

TIP

My vám odporúčame terasový olej Belinka Oil Decking. Využijete ho nielen na drevené pochôdzne plochy (terasy, schody), ale aj na záhradný nábytok. Odpudzuje vodu a nečistoty, obsahuje UV filtre a je dostupný v piatich farebných odtieňoch.

Konečne od teórie k praxi

Keď už viete, aký prípravok máte použiť vzhľadom na druh dreva, môžete prejsť konečne k samotnému ošetreniu terasy. Prvým krokom je očistenie terasy vodou a špeciálnym „kartáčom“. Po jej preschnutí nasleduje nanesenie tenkej vrstvy oleja v smere žilkovania dreva (počet vrstiev je uvedený na každom prípravku). Zhruba po 5 až 20 minútach treba prejsť celý náter suchou handrou, ktorou odstránite zvyšky nevsiaknutého oleja. Ten by inak vytvoril na povrchu dreva mapy a lepivé miesta.

Vedeli ste, že?

Ošetrenie terasy by nemalo prebiehať v extrémnych teplotách. Ideálna je teplota v rozmedzí od 10 do 25 stupňov Celzia a vlhkosť do 80 %.

Venujte svojej terase poldennú starostlivosť raz alebo dvakrát do roka. Odvďačí sa vám vzhľadom, ktorý vzbudí závisť aj u vašich susedov.

Predchádzajúci článokUrobte si doma trendové zákutie za pomoci dreva
Ďalší článokSeriál DRUHY DREVA: Dubové drevo
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno