drevene-topanky-visia-na-stene-malovane-drevo

Módni stajlisti tvrdia, že dreváky sú nesmrteľné. Unikátne. Moje prvé sa volali arabelky. Dostala som ich na konci prvej triedy a bol to najväčší skvost, aký som kedy videla a vlastnila. Jedna z nich mi po mesiaci odplávala dolu riekou, keď sme s bratom chytali raky. Plakala som celú noc. Dodnes si živo vybavujem ich farbu, tvar, kresbu dreva na podošve, dokonca klopkanie, ktoré vydávali, keď som ich s hrdosťou nosila. Kde sa vzal fenomén menom dreváky?

Boľavá pracovná obuv

Dreváky sa pôvodne používali ako pracovná obuv pri ťažkých prácach. Dnes si nedokážeme ani len predstaviť, že by sme mali stáť pred voľbou, či budeme v ťažkých podmienkach – v lese, na poli, v kameňolome či v bani – pracovať naboso alebo v neohybnej celodrevenej obuvi, ktorá dovolí nohám nanajvýš prežiť. Iný luxus im nedaruje. Ale bolo to tak. „Topánky“ z lipy, vŕby, topoľa, jelše či jaseňa chránili nohy pred zimou, vodou, devastačným zranením a zachraňovali ľudské životy.

drevene-topanky-polozene-na-chodbe

Kto ich objavil?

Dreváky existovali snáď vo všetkých kultúrach a oblastiach sveta. V každej mali svoju vlastnú históriu. Žiaľ, o tej najstaršej veľa nevieme – znosené dreváky sa hádzali ako palivo do ohňa, alebo spráchniveli a nenechali nám po sebe nijakú stopu. S istotou vieme, že drevenú obuv nosili rímski vojaci, keltské i germánske národy. Za „pradomov“ drevákov sa však v Európe považuje Holandsko. Práve tu – v Amsterdame a Rotterdame – sa našli najstaršie kusy. Pochádzajú z rokov 1230 a 1280 a vzhľadovo sú takmer také isté ako dnešné holandské dreváky.

holandske-drevaky-malovane-drevo-kvetiny-mlyn-zlta-podlaha

Všade iné, všade rovnaké

Keďže dreváky sa najskôr, podobne ako všetko ostatné, vyrábali iba ručne a vždy iba z ľahko dostupných materiálov, ich tvar, vzhľad a výrobný postup sa od regiónu k regiónu líšil. Napriek tomu je možné rozdeliť ich do troch základných kategórií:

  • kompletne drevené: vyrábali ich z jedného kusa dreva vydlabaním dutiny pre nohu, prípadne zlepením vrchného a spodného dielu. Do tejto kategórie patrili talianske zoccolo, belgické a francúzske sabot i legendárne tradičné holandské klomp.
  • s drevenou podrážkou: drevo sa používalo len na podrážku, zvršok bol kožený alebo plátenný. Mohli vyzerať ako sandále s prstami von, mokasíny či elegantné pánske topánky so šnúrkami. Pri tejto kombinácii existovalo už oddávna nespočetné množstvo variácií. Najznámejšie boli anglické clogs, japonské geta, indiánske paduky či švédske träskor.
  • ochranné dreváky: dnes by sme ich nazvali najskôr galošami. Bývali celodrevené alebo iba s drevenou podrážkou, podstatné však je, že sa obúvali ako ochranná vrchná vrstva na inú obuv.

drevene-topanky-koza-hnede-drevo-snurky

Švédske dreváky

Z Európy napokon dobyli celý svet praktické a neuveriteľne pohodlné švédske dreváky. Určite ich poznáte – hrubá drevená podrážka, kožený zvršok, ktorý chráni aj prsty, vrchný a spodný diel spojený nitmi. Áno, sú to presne tie, ktoré sa vám vybavia v mysli v spojitosti s obuvou zdravotnej sestry u vášho lekára.

Strojová výroba sa začala počiatkom 20. storočia. Už vtedy boli švédske dreváky známe. Po druhej svetovej vojne začali byť moderné topánky a sandále zo syntetických zmesí, a tak sa výrobné linky postupne prestavili na iné typy obuvi.

Švédske dreváky však nepadli do zabudnutia. V 70. a 80. rokoch 20. storočia ohlásili svoj návrat do módneho priemyslu, a to dokonca aj v mužských variáciách. V tomto období z nich u nás vychádzali aj spomínané detské arabelky. A práve vtedy sa dreváky opäť stali predlohou modernej, ortopedickej i pracovnej obuvi. Zamiloval sa do nich celý svet! Je to vlastne len jediné desaťročie, čo práve švédske dreváky poslúžili ako predloha, z ktorej sa vyvinula iná svetová legenda: gumené crocsy.

gumene-topanky-crosy-kroksy-farebne-visia-v-obchode

Luxusný módny doplnok

Keď si dreváky vzali do parády mágovia módy, stal sa z nich unikátny mix farieb, čiar alebo aj iných geometrických tvarov a najlepších prírodných materiálov. Sú to kúsky, na ktorých my, ženy, opäť nechávame oči. A, samozrejme, aspoň jedny túžime vlastniť. Dotýkať sa ich. Pýšiť sa nimi.

Na prelome tisícročí sa dreváky stali výsostne ženskou záležitosťou. Zmenili tvar a výšku podpätku. Niektoré zostali verné klasike, iné sa začali podobať na sandále alebo, naopak, na exkluzívne lodičky. Módne značky ako Chanel, Louis Vuitton či Versace ich s hrdosťou ponúkajú ako to najdokonalejšie, čo vznikne, keď sa ruky a precíznosť najšikovnejších návrhárov spoja s harmóniou, čistotou a eleganciou dreva.

vyrezavane-drevaky-drevene-topanky-umenie-drevorezba-rezbarstvo
Zdroj: woodenearth.com

Zdravá alternatíva

Drevo je ekologický a ľahko recyklovateľný materiál. Možno preto zažívajú dreváky v pravidelných cykloch celosvetový boom. Každej obuvi, ktorá má v podrážke zapracované drevo, sa však pripisujú i skvelé zdravotné účinky na ľudský organizmus.

Vedeli ste, že?

  • Podošvy z dreva pomáhajú udržiavať chrbticu pri chôdzi a dlhodobom státí v správnej polohe? Poskytujú tzv. spodnú podporu. Z tohto dôvodu sa dreváky a všetky topánky s drevom zapracovaným v oblasti päty odporúčajú tehotným ženám a ľuďom, ktorí sú pri práci na nohách celý deň.
  • Drevené podošvy chránia pred chorobami z prechladnutia i prehriatia organizmu? Drevo je prírodný tepelný izolant. Nohy v ňom zostávajú teplé v zime a chladné v lete.
  • Drevené podrážky minimalizujú vznik plesní na chodidlách a medzi prstami na nohách?  V drevákoch sa nehromadí vlhkosť. Drevo totiž prirodzene absorbuje pot a dokáže tiež odbúrať zápach.

Predchádzajúci článokPoradíme vám, ako sa starať o drevenú podlahu
Ďalší článokAko sa postarať o drevo pred zimou
Odmalička snívala o tom, že sa stane novinárkou alebo farmárkou. Napokon sa z jedného i druhého vyvinula láska na celý život. Najskôr vyštudovala poľnohospodárstvo na strednej škole, potom žurnalistiku na vysokej. Momentálne sa okrem rodiny a písania venuje projektu malej rodinnej permakultúrnej farmy.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno